logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Premiera spektaklu „Zbrodnie serca” w wykonaniu uczestników warsztatów zorganizowanych przez Teatr Przedmieście to efekt kilkumiesięcznej pracy. Historia trzech sióstr, Lenny, Meg i Babe, dostarczyła widzom wielu emocji, ale nie jest jedyną, o której warto wspomnieć. O tym i innych przedsięwzięciach Teatru opowiedział Maciej Szukała.

 

Teatr Przedmieście to teatr niezależny, który działa już od ponad dwudziestu lat. W ofercie ma zarówno spektakle, jak i zajęcia edukacyjne oraz warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizowane są tam także wydarzenia artystyczne, festiwale, przeglądy i koncerty. Warto podkreślić, że Teatr Przedmieście, wystawiając sztuki, kładzie nacisk na autorski repertuar. Ta oryginalność jest jego „znakiem rozpoznawczym” już od wielu lat.

„Myślę, że po prostu każdemu możemy dużo zaoferować. Jeżeli ktoś czuje sztukę alternatywną, innego rodzaju, to jest to dobre miejsce, żeby się z nią zapoznać. Można też się uczyć, kształcić i po prostu doświadczać. Każdy, kto szuka w teatrze „tego czegoś” i ma taką potrzebę serca, żeby poznać inny nurt czy gatunek, to wszystko to znajdzie u nas. Jesteśmy otwarci na ludzi i naprawdę zachęcamy, żeby przede wszystkim spróbować tego, co tu jest; żeby nas poznać” – wypowiada się Maciej Szukała, członek zespołu teatralnego.

Warsztaty teatralne to doskonała okazja do sprawdzenia się na scenie. Tego wyzwania podjęli się członkowie Teatru Pozytywka. Ich spektakl, „Zbrodnie serca”, zebrał gromkie brawa. Historia autorstwa Beth Henley, opowiadająca perypetie trzech sióstr Magrath, Lenny, Meg i Babe, zdecydowanie rozbawiła publiczność. Aktorzy stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności — nie tylko aktorskich, ale także wokalnych. Jak to jednak bywa, w trakcie przygotowywania spektaklu pojawiły się utrudnienia. Zapytany o takie sytuacje, Maciej Szukała wyjaśnił, iż jest to swoista osobliwość teatru:

„Spektakl to proces. Nad tą sztuką zaczęło pracować z nami 9 osób, ale wiadomo, że to jest pewne zobowiązanie, a życie dla nikogo się nie zatrzymuje. Pierwotnie miały być dwie obsady, ostatecznie powstała tylko jedna. Na niedługo przed premierą jedna z aktorek, mająca grać Babe, musiała zrezygnować z uczestnictwa w zajęciach i realizacja była zagrożona. Martyna, która ostatecznie wcieliła się w tę postać, zastąpiła ją bardzo godnie i uważam, że wszystko wyszło, jak należy”.

Po spektaklu był czas na lampkę wina, inspirujące rozmowy z artystami oraz wspólne zdjęcia.

„To, co teraz się dzieje, spotkanie po spektaklu, to nie jest coś jednostkowego, jednorazowego przy okazji premiery, tylko u nas generalnie jest taka swobodna atmosfera, bardzo przyjacielska – rozmawiamy ze sobą. To nie jest tak, że kurtyna opada, a aktorzy idą do garderoby i nie mają już kontaktu z widzem. Nie, najważniejsza jest wymiana — żebyśmy po prostu się komunikowali, czasami może nawet kłócili; mogli jeszcze jakoś się poznać”.

Przedmieście nie zwalnia tempa i realizuje już kolejne projekty. Dynamiczna działalność teatru sprawia, że zaplanowany jest już cały rok. Wśród wydarzeń, w których z pewnością warto wziąć udział, będzie obchodzony 25 marca Dzień Teatru – w trakcie wystawiony zostanie spektakl pt. „Śpiewającą z Wilczkami”, powstały w ramach programu OFF Polska. Wiosną odbędą się także prezentacje teatrów młodzieżowego i dorosłych, które to pracują przy Przedmieściu. Końcem maja miejsce będzie miała również VI edycja „Budy Jarmarcznej”.

„Zapraszane są Teatry z całej Polski. Wspaniałe zespoły i niesamowici artyści. Przyjeżdżają, by zaprezentować się na naszej scenie. Jeśli pogoda pozwala, to zdarza się też i tak, że całość organizowana jest w plenerze. To 3 dni naprawdę pamiętnych wydarzeń” - mówi o festiwalu Maciej Szukała.

Tych, którzy chcą spróbować swoich sił na scenie, lub po prostu przyjść i zobaczyć coś wartościowego, zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych i strony internetowej Teatru. Dla zainteresowanych zostawiamy także spis wystawianych w najbliższym czasie spektakli:

21 MARCA, GODZ. 18.00 - „EROS I PSYCHE” - Teatr Grymas
PREMIERA
siedziba Teatru Przedmieście (Rzeszów)

25 MARCA, GODZ. 19.00 - „ŚPIEWAJĄCA Z WILCZKAMI”
Międzynarodowy Dzień Teatru
siedziba Teatru Przedmieście (Rzeszów)

23 KWIETNIA, GODZ. 19.00 – „KIEDYŚ CI OPOWIEM...”
siedziba Teatru Przedmieście (Rzeszów)

 Zapraszamy do odwiedzenia strony Teatru oraz strony na Facebooku

Strona

Facebook

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus