logo wsiiz main

POLECAMY

Paweł Januszkiewicz

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Sezon grillowy to czas, na który wielu z nas czeka z niecierpliwością. Rozpoczynający się na przełomie kwietnia i maja, jest idealną okazją do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi. Dobre jedzenie, przyjazna atmosfera i wiosenna aura na łonie natury mogą jednak zostać przysłonione górą plastiku, a nie muszą. Nawet podczas takich imprez warto zadbać o ekologię.

Wiosna to pora, kiedy wszystko budzi się do życia. Ładna pogoda i pierwsze promienie słońca zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu w doborowym towarzystwie. Grillowanie to jedna z najbardziej popularnych form socjalizowania się. Nie ma nic lepszego niż aromatyczne mięso czy warzywa pieczone na ogniu. Niestety wiąże się to zwykle z nadmiernymi ilościami plastikowych jednorazówek. Nie tylko zanieczyszczają one nasze środowisko, ale stanowią też zagrożenie dla zdrowia. Nie możemy ignorować tego problemu, dlatego warto poznać bezpieczniejsze alternatywy.

Planując grilla, warto pomyśleć o ekologii już na początkowym etapie – podczas zakupów. Własna materiałowa torba to idealne rozwiązanie w walce z syntetycznymi reklamówkami. Jest trwała, wygodna, a co najważniejsze – wielokrotnego użytku. Na owoce i warzywa można wybrać taką z siatki, bardziej przyjazną, lekką i przewiewną. Sprawdzą się również papierowe. Choć mają one negatywny wpływ na środowisko przez wzgląd na wycinkę drzew, to nadal są lepszą alternatywą. Ich rozkład trwa od 2 do 3 miesięcy (dla porównania: „foliówki” rozkładają się nawet 400 lat), a wrzucone do kontenerów na karton mogą zostać ponowne wykorzystane. Dodatkowo można ich użyć do segregacji odpadów typu talerzyki czy kubeczki. Do sklepu można również zabrać własne pojemniki na żywność, co staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Pozwala to uniknąć stosowania foliowych opakowań. Ciekawą opcją są także worki wielokrotnego użytku wykonane z innych, bardziej przyjaznych materiałów, np. silikonu. Są łatwe w utrzymaniu czystości i bardzo trwałe. Wybór produktów sprzedawanych na wagę lub w opakowaniach wielokrotnego użytku ogranicza ilość „produkowanych” przez nas śmieci. Każda zmiana ma znaczenie, a unikanie plastikowych pudełek i reklamówek podczas zakupów jest dobrym krokiem w kierunku ratowania naszej planety.

Warto także wybierać żywność pochodzącą z ekologicznych upraw i hodowli, ponieważ w ten sposób zmniejszamy ryzyko zanieczyszczania gleby i wód pestycydami i sztucznymi nawozami. Zaopatrywanie się u lokalnych sprzedawców pozwala również zmniejszyć emisję dwutlenku węgla związaną z transportem żywności.

Jednym z głównych problemów podczas grillowania jest używanie jednorazowych talerzyków, sztućców i kubków. Należy pamiętać, że te wykonane z plastiku są bardzo szkodliwe, ponieważ rozkładają się przez wiele lat, zanieczyszczając środowisko. Lepiej zdecydować się na naczynia z papieru lub takie, których można używać wielokrotnie. Warto również wybierać sztućce i talerze bambusowe, drewniane, z trzciny cukrowej czy liści palmowych. Te materiały są bardziej przyjazne naturze i mogą być bezpiecznie wyrzucone do kompostu lub zutylizowane w inny sposób.

Folia aluminiowa i plastikowe torebki są niesamowicie popularne, wybierając się na grilla, ponieważ pomagają zachować jedzenie ciepłym i zapobiegają wyciekaniu tłuszczu. Są one jednak szkodliwe dla środowiska, ponieważ nie są biodegradowalne i ciężko je przetworzyć. Alternatywą może być stosowanie pokrywek wyprodukowanych z liści palmowych. Plastikowe torebki zastąpić tymi na kanapki lub pojemnikami zrobionymi z materiałów ekologicznych, możliwych do późniejszego przetworzenia.

Patyczki do szaszłyków to kolejna rzecz, po którą sięgamy, planując posiłek na świeżym powietrzu. Warto jednak wiedzieć, że są one jednym z największych źródeł zanieczyszczenia podczas grillowania. Dlaczego? Ponieważ często, nie zwracając na to uwagi, wyrzucane są w nieodpowiednie miejsca. W lasach i rzekach stanowią niemałe zagrożenie dla zwierząt. Rozwiązaniem może być wybór bambusowych lub metalowych szaszłyków. Są szczególnie praktyczne, ponieważ łatwo je umyć i nadają się do ponownego użytku.

Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest wybór odpowiedniego sprzętu do grillowania. Wiele osób decyduje się na klasyczne grille na węgiel drzewny lub brykiet. Warto wiedzieć, że produkcja tych paliw jest szkodliwa dla środowiska, a ich spalanie powoduje emisję niebezpiecznych gazów. Alternatywą mogą być grille gazowe lub elektryczne, które są znacznie bardziej ekologiczne i nie emitują trujących substancji. Jednak, by nie dać się zwariować i mając do wyboru tylko węgiel drzewny lub brykiet, należy postawić na ten drugi, dobrej jakości. Mimo wszystko jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie. Wykonane z odpadów roślinnych, np. łuski orzecha czy słomy, są bardziej przyjazne dla środowiska. Ponadto palą się dłużej i generują mniej dymu niż węgle drzewne. Alternatywą dla brykietu mogą być węgle z biomasy lub recyklingu.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem ekologicznego grillowania, jest właściwe pozbywanie się odpadów. Należy pamiętać, że popiół z grilla może zawierać szkodliwe substancje, dlatego powinno się go odpowiednio przechowywać i usuwać. Powinien trafić do właściwych pojemników lub kontenerów, a nie na trawnik czy w las. Opakowania plastikowe, których w pewien sposób trudno uniknąć, takie, jak butelki po napojach, należy po zakończonej imprezie zabrać ze sobą (w przypadku grillowania na łonie natury) i wyrzucić do odpowiednich zbiorników na tworzywa sztuczne. Warto pamiętać o oddzielnym sortowaniu nakrętek. Często są one wykorzystywane w akcjach niosących pomoc potrzebującym. Zbierane przez różnego rodzaju fundacje, zostają sprzedane do firm recyklingowych i przerobione na surowiec wtórny.

Lista alternatyw i wskazówek, jak spędzać czas z bliskimi w sposób bezpieczny dla środowiska, jest długa. Nie powinna jednak ona przerażać. Grillowanie to przecież przyjemna forma spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Pamiętajmy jedynie, że można to robić w sposób przyjazny dla natury. Wybierając odpowiedni sprzęt, naczynia, produkty spożywcze i dbając o właściwe usuwanie odpadów, możemy cieszyć się smakiem grillowanych potraw, jednocześnie chroniąc naszą planetę.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus