logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Każdy z nas zmaga się z problemami skórnymi na twarzy. Mogą to być zmarszczki, blizny, wypryski, przebarwienia czy zaskórniki. Nasza skóra wystawiona jest na działanie wielu czynników, takich jak: klimatyzacja, zanieczyszczone powietrze, wiatr czy mróz. Dodatkowo, ze względu na pandemię, połowa naszej twarzy jest ciągle zakryta przez maseczkę. Co więc możemy zrobić, by ulżyć naszej cerze? Najpierw powinniśmy poznać niektóre powody, przez które nasza cera cierpi. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z rodzajami typów cery i określenie swojego. Dopiero wtedy możemy zaplanować odpowiednią pielęgnację.

I Powody, przez które nasza cera przechodzi kryzys:

- nosząc cały czas maseczkę, tworzymy wilgotny mikroklimat, który jest idealnym środowiskiem dla bakterii i drożdżaków;
- dotykamy twarz dłońmi, co może powodować jej wysuszenie i podrażanie, ponieważ przenosimy na nią alkohol z płynów dezynfekujących;
- na naszej twarzy osadzają się zanieczyszczenia z powietrza;
- zła pielęgnacja, nieodpowiednie kosmetyki;
- nieodpowiednia dieta.

II Krótka charakterystyka typów cer

Cera normalna występuje najczęściej u dzieci, jest dobrze napięta, zaróżowiona, gładka i miękka. Dobrze znosi czynniki atmosferyczne i wodę z mydłem. Pielęgnacja polega na stosowaniu kosmetyków, chroniących przed czynnikami atmosferycznymi i nawilżaniu skóry.

Cera tłusta wynika z nadczynności gruczołów łojowych. Charakteryzuje się tym, że jest gruba, szorstka, błyszcząca. Często towarzyszą jej: rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zaskórniki otwarte i zamknięte. Kosmetyki do cery tłustej powinny ograniczać wydzielanie sebum, udrażniać ujścia gruczołów łojowych i działać matująco. Należy pamiętać, by kosmetyki nie zawierały alkoholu.

Cera sucha spowodowana jest zbyt niskim poziomem substancji tłuszczowych. Jest sucha i cienka, w związku z tym szybko traci wodę przez naskórek. Charakteryzuje się: zwężonymi ujściami gruczołów łojowych, szorstkością, częstym łuszczeniem się, dużą wrażliwością na czynniki atmosferyczne. Podstawową pielęgnacją tego typu cery jest nawilżanie, ochronna przed czynnikami zewnętrznymi i polepszenie odbudowy warstwy ochronnej naskórka.

Cera mieszana składa się z cery tłustej (najczęściej występuje ona, jako strefa T, czyli broda, nos i czoło) i suchej (na pozostałej części twarzy). Przy tej cerze należy używać zarówno kosmetyków do cery suchej, jak i kosmetyków do cery tłustej.

Cera naczyniowa występuje jako podtyp cery, czyli może występować przy każdym rodzaju cery. Towarzyszą jej rozszerzone naczynia krwionośne, zaczerwienienie lub obrzęk. Źle reaguje na stres, alkohol, czynniki atmosferyczne – występuje czasowe lub trwałe zaczerwienie. Pielęgnacja ma na celu wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych.

Cera dojrzała jest wynikiem utraty elastyczności oraz odwodnienia skóry. Jest bardzo delikatna, szorstka i sucha. Często towarzyszą jej przebarwienia, rozszerzone naczynia krwionośne i zmarszczki. Pielęgnacja powinna opierać się na kosmetykach, które nawilżają, chronią przed promieniowaniem UV, regenerują, spłycają zmarszczki, poprawiają elastyczność skóry i rozjaśniają przebarwienia.

III Pielęgnacja

Co możemy zrobić, aby doprowadzić swoją cerę do dobrego stanu? Najważniejszym aspektem jest codzienna pielęgnacja i dokładne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń. Dobór kosmetyków również wpływa na stan naszej cery.

Pielęgnacja twarzy na dzień.

  1. Myjemy twarz żelem/pianką do mycia twarzy (wybieramy taki, który będzie przeznacony do naszego typu cery).
  2. Delikatnie osuszamy twarz ręczkiniem i nakładamy tonik. Tonik jest bardzo ważnym kosmetykiem w pielęgnacji cery, ponieważ przywraca on natrualne pH naszej skóry.
  3. Następnie aplikujemy serum – może być przeróżne, wszystko zależy od tego, co potrzebuje nasza cera.
  4. Nakładamy krem pod oczy i krem na dzień.
  5. Ostatnim etapem jest nałożenie kremu przeciw UV i pudru (jeśli krem się zbyt świeci).

jdocwck1

Pielęgnacja twarzy na noc

  1. Robimy demakijaż. Nawet jeśli nie nakładaliśmy makijażu, na naszej twarzy znajdują się zanieszczyczenia po całym dniu i należy je zmyć.
  2. Przewywamy twarz żelem/pianką.
  3. Nakładamy tonik.
  4. Wmasowywujemy serum do twarzy – na noc najlepiej sprawdza się regenerujące lub witaminowe.
  5. Nakładamy krem na noc i pod oczy.

Raz w tygodniu możemy wykonać peeling skóry twarzy i nałożyć maseczkę.

IV Domowe sposoby na walkę z niedoskonałościami

  1. Maseczka z węgla – zwęża i oczyszcza pory, wyrównuje koloryt skóry i wpływa na normalizację pracy gruczołów łojowych.

Składniki: jedna łyżka żelatyny, dwie łyżki wody i pół łyżki węgla w proszku.

Wykonanie: składniki łączymy w miseczce i dajemy ją nad kąpiel wodną. Maseczkę nakładamy na czoło i nos (lub inne problematyczne strefy), gdy troszkę zgęstnieje i wystygnie. Uważamy na włosy, ponieważ maseczka może je wyrwać. Po 20 minutach maseczka powinna wyschnąć. Ściągamy ją palcami – będzie odchodzić płatami.

jdocwck2

  1. Peeling do ust – wygładza usta, odżywia.

Składniki: miód, cukier.

Wykonanie: w miseczce mieszamy pół łyżeczki cukru i łyżeczkę miodu. Nakładamy na usta i rozmasowujemy palcem. Po uzyskaniu oczekiwanej gładkości, zmywamy i nakładamy pomadkę odżywczą/ochronną/nawilżającą.

  1. Maseczka z banana – nawilża, rozświetla i odżywia cerę.

Składniki: miód, jogurt naturalny, sok z cytryny, dojrzały banan.

Wykonanie: Do miseczki dajemy 1 łyżkę miodu, 1 lub 2 łyżeczki jogurtu, łyżkę soku z cytryny i banana. Wszystko ugniatamy widelcem (jeśli konsystencja jest dla Ciebie za rzadka, dodaj mniej jogurtu). Nakładamy na twarz i trzymamy wedle życzenia.

V Dodatkowe uwagi

  1. Zmieniaj maseczkę.
  2. Kosmetyki do demakijażu (na przykład płyn micelarny) zmywaj wodą i nałóż tonik.
  3. Pamiętaj o używaniu toniku bezalkoholowego, ponieważ przywraca on naturalne pH skóry i wspomaga przenikanie substancji aktywnych.

Grafiki: Dominika Cząstka

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus