logo wsiiz main

POLECAMY

Anna Zimny

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W obecnych czasach każdy z nas zazwyczaj codziennie mierzy się z falą fałszywych informacji w Internecie. Przyciągają nas ich tytuły oraz opisy. Bardzo często nawet nie sądzimy, iż konkretna informacja jest fikcyjna. Mamy wtedy do czynienia z tzw. fake newsami. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Czym są fake newsy? Najprościej mówiąc to fałszywe i nieprawdziwe wiadomości. Często są publikowane przez np. tabloidy oraz różne strony Internetowe. Ich głównym celem jest wzbudzenie sensacji, zachwytu lub zwiększenie klikalności strony.1

Z fałszywymi informacjami bardzo często spotykają się studenci podczas pisania różnych tekstów np. na zajęcia, prac licencjackich, czy też magisterskich. Zazwyczaj nie są świadomi, iż informacja, którą wykorzystują w swoich opisach, jest nieprawdziwa. W tym wypadku warto zastanowić się, skąd powinniśmy czerpać wiedzę, aby nie narazić się na złe wykonanie danej pracy.

Studenci kierunków związanych z mediami, komunikacją cyfrową, czy dziennikarstwem bardzo często uczeni są o szkodliwości fake newsów. Na wielu kierunkach, w tym komunikacji cyfrowej, prowadzone są liczne zajęcia związane z tym tematem. Dzięki nim dowiadujemy się, jak walczyć z nieprawdziwymi treściami oraz jak ich unikać.

Każda osoba opisująca konkretny temat, zwłaszcza studenci kierunków medycznych, powinni korzystać z opublikowanych przez profesjonalistów artykułów. Można je znaleźć na Google Scholar. Wystarczy wpisać interesujący nas temat i w odpowiedzi pojawią się wyniki z najbardziej pasującymi tekstami. Zawsze warto sprawdzać z jakiej strony pobieramy artykuł naukowy. Najbardziej godnymi zaufania są: strony rządowe, różnych uniwersytetów oraz instytucji naukowych.

Pisząc prace wypożyczamy książki związane z wybranym przez nas tematem. Warto wtedy sprawdzić ich bibliografię. Dzięki temu zdobędziemy kolejne tytuły, z których otrzymamy potrzebną nam wiedzę i treści do napisania naszego tekstu. Ponadto mamy pewność, iż są to sprawdzone źródła informacji.

Nie wszystkie książki są darmowe. W takich momentach z pomocą przychodzą nam Internetowe antykwariaty. Dzięki nim nie tylko znajdziemy interesującą nas pozycję, ale również za nią nie przepłacimy. W takich księgarniach ceny często są bardzo atrakcyjne.

Warto również zwrócić uwagę na Google Book Search, który pozwala na wyszukiwanie interesujących autorów oraz ich książek. Są dostępni w Internecie za darmo, przez co możemy inspirować się nimi podczas pisania.

W obecnych czasach doczekaliśmy się również wielu darmowych narzędzi, dzięki którym pisanie pracy będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Są to:

  • Edytory tekstu: Libre Office Writer, Google Docs
  • Szkicowniki: Google Keep, Drwa.io, Notes by Firefox,
  • Narzędzia do języków obcych: DeepL, Hemingway App

Pisanie ważnych prac często wiąże się z wielogodzinnymi poszukiwaniami odpowiednich i dostosowanych treści. Każdy ze studentów powinien zdawać sobie sprawę, aby korzystać jedynie z wiarygodnych źródeł i nie dać oszukać się poprzez fake newsy. Należy zawsze kilkukrotnie sprawdzić wiarygodność przeczytanej przez nas informacji. Dzięki temu będziemy pewni, iż nasz materiał jest rzetelny i poprawny.

 

 

1 Źródło: https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/haslo/fake-news;6368870.html

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus