logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jesteś na pierwszym roku studiów i nie wiesz, jak poradzić sobie z sesją? Albo może masz już kilka egzaminów za sobą, ale nadal nie znalazłeś idealnego sposobu jak przetrwać ten najgorszy czas w życiu studenta?

  1. Przygotuj kalendarz. Kup w kiosku, wydrukuj, narysuj... Najlepiej taki, żeby na jednej stronie był cały miesiąc bądź okres trwania sesji. Wtedy pozaznaczaj wszystkie egzaminy/zaliczenia/terminy oddania projektów. Mając wyraźnie zaznaczone daty, będziesz mógł ułożyć sobie plan nauki (lub będziesz wiedział, kiedy sobie pośpisz, a kiedy nie).
  2. Zadbaj o zapasy! Teraz czas na spacer do kuchni i sprawdzenie, czy nie braknie ci kawy/herbaty. Przyda się też kilka butelek wody, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Jeśli chodzi o przekąski, to najlepszym rozwiązaniem będą orzechy i czekolada.
  3. Wybierz odpowiednią porę. Nie sugeruj się znajomymi, bo jedni wolą uczyć się po południu, inni o 4 rano. Ucz się wtedy, gdy masz najwięcej sił i twój mózg najlepiej przyswaja nową wiedzę.
  4. Odłącz się od sieci. Wyłącz telefon, telewizor, komputer. Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy. Wiem, że będzie ciężko, ale dasz radę. Filmik z śmiesznym kotem i wiadomości na fejsie poczekają.

Jak się uczyć?

Własne notatki, książka czy prezentacje od wykładowcy? Co wybrać? Nie ma najlepszej opcji, każdy student woli inną formę nauki.

NOTATKI. Są różne metody robienia notatek. Jedną z nich jest mapa myśli. Potrzebne będą biała kartka A4 i kolorowe długopisy. Kartkę ustaw poziomo i na środku napisz temat. Potem wokół tematu pisz to, co najważniejsze – słowa-klucze, daty, terminy, definicje. Używaj strzałek, żeby później widzieć, co jest z czym połączone. Zaletą mapy myśli jest to, że patrząc na nią, widzisz logiczne powiązania między jej elementami.

Innym sposobem na notatki jest metoda Cornella. Na początek musisz podzielić kartkę na 4 części (jak na obrazie poniżej). W pierwszej części możesz napisać temat albo nazwę przedmiotu. Druga część to miejsce na właściwe notatki. W trzeciej możesz wpisać słowa-klucze, krótką refleksję albo rysować wykrzykniki, jeśli coś jest szczególnie ważne. Ostatnia część jest przeznaczona na krótkie podsumowanie.

Metoda Cornella

KSIĄŻKI. Jeśli wolisz uczyć się z książek, przydadzą się małe karteczki indeksujące i większe karteczki samoprzylepne. Pierwszymi zaznaczysz strony, na których są ważne informacje, natomiast drugie przydadzą się nie tylko do zaznaczania, ale też możesz na nich pisać krótkie notatki.

PREZENTACJE. Przy nauce z prezentacji przyda się notes. Pamiętasz, jak przeczytałeś 50 slajdów, po czym stwierdziłeś, że nie pamiętasz najważniejszej definicji i potem szukałeś jej w całej prezentacji? To się już nie powtórzy. Podczas czytania notuj w zeszycie – albo pisz najważniejsze hasła i dopisuj numer slajdu oraz tytuł prezentacji (jeśli jest ich więcej niż jedna), albo rób notatki, które będziesz mógł potem szybko przejrzeć.

NAUKA W GRUPIE. Niektórzy lubią uczyć się ze znajomymi, jednak zastanów się, czy nie będzie to zmarnowany czas. Taka nauka najczęściej kończy się na piwku i ploteczkach.

Pamiętaj też, żeby zadbać o miejsce, w którym się uczysz. Przewietrz pokój i sprawdź oświetlenie. W trakcie nauki rób sobie krótkie przerwy – 5 minut co pół godziny. I nie ucz się 2 minuty przed egzaminem! Wszystko ci się pomiesza i będziesz się niepotrzebnie stresował.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus