logo wsiiz main

POLECAMY

Nikola Cich

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mniej popularna wersja Andrzejek stworzona dla mężczyzn. Katarzynki, bo o nich mowa, obchodzone są w nocy z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Tej nocy młodzi mężczyźni mieli okazję wywróżyć swoją przyszłość i sprawdzić, jak mają się sprawy ich przyszłego ożenku. Jak dokładnie wyglądały Katarzynki i co działo się podczas tej nocy?

Pochodzenie Katarzynek nie jest do końca znane, tak samo jak Andrzejek. Wielu uważa, że zwyczaj wywiązał się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Część osób twierdzi, że jest związany ze świętą Katarzyną Aleksandryjską. Legenda mówi, że wieczorną porą przypadającą na 24 listopada, każdy kawaler kładł pod swoją poduszkę ptasie pióro, które miało przywołać do niego sny, w których miała pojawić się choćby namiastka informacji o ich przyszłej żonie.

Jeśli mężczyznę w śnie odwiedziła biała kura, to wróżyło ślub z młodą kobietą. Czarne ptaszysko symbolizowało ślub z wdową, a kura w duecie z kurczakiem – wdowę z dziećmi. Jeśli przyśniła się mężczyźnie mądra sowa, to taka również miała być jego kobieta. Mogła ona natomiast być nieco mniej urodziwa lub niezbyt miła. Gołąb symbolizował, że przyszła żona miała być przepiękną kobietą, jednak niezbyt mądrą. Ostatnią możliwością był kogut, który przynosił wieści o braku ślubu przez dłuższy czas.

Wielu w ten dzień krzyczało „W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny”. Nic dziwnego, młodzi panowie urozmaicali sobie święto wykradając swoim potencjalnym wybrankom części garderoby, które następnie chowano pod poduszkę. Zgadnijcie – co było najczęstszym ich celem? Oczywiście bielizna!

Katarzynki były kiedyś bardzo hucznym oraz bardzo chętnie świętowanym dniem. Na wioskach oznaczały często dzień wolny od pracy w polu, a dla młodych mężczyzn były dniem decydującym o ich przyszłych losach. Mimo że Katarzynki nie są już tak popularne, a we wróżby mało kto wierzy, to nikt nie mówi, że święto zostało całkowicie zapomniane. Również w dzisiejszych czasach ten dzień może okazać się wspaniałą okazją do wyśmienitej zabawy i sprawdzenia, czy przyszli mężowie mogą liczyć w najbliższym czasie na huczne wesele.

 

Chcesz się dowiedzieć czegoś na temat Andrzejek? Sprawdź to koniecznie!

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus