logo wsiiz main

POLECAMY

Nikola Cich

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Obecnie wiele osób uważa to święto za zwykły przesąd, który nie ma wpływu na naszą przyszłość. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, jak bardzo wiarygodne są wszystkie wierzenia, przesądy i wróżby jest – spróbowanie dobrej zabawy. A taka okazja trafi się właśnie w Andrzejki, które wypadają obchodzimy 29 listopada.

Andrzejki do Polski przywędrowały w XVI wieku. Według wielu mają związek z obchodami na cześć zmarłych, które odbywały się jeszcze w czasach przedchrześcijańskich. Wierzono, że duchy, które błąkały się po ziemi, mogły cokolwiek wnieść w życie ludzi, choćby informację o niedalekiej przyszłości. Według innych wierzeń Andrzejki wywodzą się z niemieckich stron, gdzie uważano, że święci są najlepsi ze wszystkich. W katolickim kościele dzień św. Andrzeja to ostatni dzień roku kościelnego, który występuje przed adwentem, który jest czasem modlitw i postów, które są jednocześnie oczekiwaniem na narodzenie Jezusa.

Wszystkie zabawy związane z dniem św. Andrzeja, który jest opiekunem każdej panny, wymyślane były przez dziewczęta, których wyobraźnia nie zawodziła. Patron święta pomagał w poznaniu imienia przyszłego męża, jego pochodzenia oraz majątku. Św. Andrzej był również uważany za największego orędownika pragnień każdej młodej panny, dotyczących wyjścia za mąż. Każda z dziewcząt wierzyła, że w ten dzień ich modlitwy się spełnią, a one poznają swoje dalsze losy dotyczące wyjścia za mąż.

Początkowo do wszystkich obchodów dopuszczane były tylko panny, jednak z biegiem lat to zmieniło. Obecnie oprócz wszystkich panien na wydaniu, wróżby odprawiają również mężatki, które chcą dowiedzieć się, czy spotka ich pozamałżeński związek. Do grona zainteresowanych zdążyli dołączyć również panowie, którzy pomijając dzień św. Katarzyny, wróżą sobie właśnie w dzień św. Andrzeja.

Ten dzień może okazać się świetną formą spędzenia wspólnie czasu z najbliższymi, zwłaszcza w gronie kobiet. Zachęcamy do zabawy!

 

Czym jest wspomniany dzień św. Katarzyny? Kliknij i sprawdź!

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus