logo wsiiz main

POLECAMY

Patrycja Brzyska

Artykuły
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Na świecie żyje wiele zwierząt, które nie mają domu. Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych to okazja do rozważenia adopcji psa ze schroniska. Posiadanie własnego czworonoga ma wiele plusów. Jednak przed podjęciem decyzji o adopcji psa powinniśmy pamiętać jak dużą odpowiedzialnością jest posiadanie i opieka nad zwierzakiem.

 W dniu 4 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Święto zostało ustanowione cztery lata temu, a jego pierwsze obchody zorganizowano w 2011 roku. Szacuje się, że na świecie żyje od 600 milionów do nawet miliarda bezdomnych zwierząt. W Polsce ta liczba sięga 100 tysięcy i odnosi się wyłącznie do schronisk. Dzień poświęcony bezpańskim zwierzętom jest obecnie obchodzony w 33 krajach – docelowo planowane jest zaangażowanie wszystkich państw we wspomnianą inicjatywę.

O czym pamiętać przed adopcją psa?

 1. Najpierw podejmij decyzję o przygarnięciu czworonoga, a dopiero potem zacznij szukać odpowiedniego zwierzaka. W ten sposób nie stracisz energii na bezcelowe poszukiwania oraz zaoszczędzisz czas pracownikom schroniska.
 2. Zastanów się jakie masz oczekiwania i co możesz dać w zamian. Jeśli nie jesteś wystarczająco aktywną osobą, to wybranie berneńskiego psa pasterskiego nie będzie dobrym pomysłem. W takim przypadku Twój pupil jak i Ty sam będziecie niezadowoleni.
 3. Utrzymanie psa kosztuje. To przede wszystkim szczepienie, odrobaczanie, karma, miejsce do spania, obroża. Może się okazać, że pies jest chory lub cierpi na lęk separacyjny i potrzebuje leków lub pomocy specjalisty. Przykładowe koszty posiadania czworonoga: jack russell terrier, większy kundel i border collie.

Linki:

1: https://www.grzecznipodopieczni.pl/2014/10/akcja-psijacielu-drogi-czyli-pieski.html

2: https://piesoswiat.blogspot.com/2014/09/95-psijacielu-drogi-czyli-ile-kosztuje.html

3: https://bordercollie.pl/koszt-utrzymania-border-collie/

 1. Psy potrzebują opieki i też mogą sprawiać kłopoty. Agresywne zachowania wobec ludzi, szczekanie w nocy, obgryzanie mebli w mieszkaniu. Warto pamiętać, że zabierając psa ze schroniska, będziemy musieli nauczyć go dobrych nawyków. Wymaga to czasu i niekiedy zaangażowania specjalisty w proces szkolenia.
 2. Pies będzie z nami na zawsze. Nie decydujmy się na przygarnięcie zwierzaka, gdy wiemy że sytuacja życiowa zmusi nas do pozbycia się go. Powinien on być z nami przez całe swoje pieskie życie.

Przeczytaj także: Stereotypy i uprzedzenia – tolerować znaczy rozumieć

Dlaczego warto mieć psa?

 • Zmusza nas do większej aktywności fizycznej.
 • Porządkuje dzień – musimy znaleźć dla niego chwilę, a tym samym zaplanować swój własny czas.
 • Wspólne spędzanie chwil – nauka nowych sztuczek, zabawy w aportowanie, szukanie czy tropienie, spacery. Jest też wiele psich imprez, na których można nawiązać nowe relacje.
 • Daje nam powody do radości.
 • Poprawia samopoczucie – mamy świadomość tego, że w domu czeka na nas ktoś dla kogo jesteśmy najważniejsi,
 • Można się do niego przytulać – jeśli oczywiście ma na to ochotę.

Działa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne – badania dowiodły, że nawet 10 minutowe głaskanie psa powoduje zmniejszenie poziomu kortyzolu (hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie stresu), Tym samym wzrasta poziom oksytocyny, która w przyszłości może zostać wykorzystana w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, anoreksji i autyzmu.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus