logo wsiiz main

POLECAMY

pixabay.com

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Studiowanie to wspaniała okazja do zdobywania nowych umiejętności, poszerzania kompetencji, rozwoju osobistego i zawodowego. Jest również świetną szansą do nawiązania kontaktów, które mogą owocować wspólnymi projektami. Bez względu na to, w jakim wieku jesteśmy, ciągłe uczenie się i podnoszenie swoich kwalifikacji może przynieść wiele korzyści i otworzyć interesujące ścieżki kariery.

Wciąż panuje opinia, że studia to domena wyłącznie młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie i rozpoczynają je na równi z edukacją wyższą. Nic bardziej mylnego. Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie kształcenia poza standardowym wiekiem studenckim, czyli po ukończeniu 19-20 lat. Dlaczego się tak dzieje?

Istnieje wiele powodów. Niejednokrotnie jest to związane z rezygnacją z obecnego kierunku zawodowego i podjęciem nowych wyzwań w życiu. W dzisiejszych czasach, kiedy rozwój technologiczny i zmiany na rynku pracy zachodzą tak szybko, kontynuowanie nauki jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Bez ciągłego rozwoju i poznawania nowych rzeczy może być to trudne. Pracodawcy często poszukują osób z wyższym wykształceniem, a konkurencja na dane stanowiska jest bardzo duża. Dlatego też zdobywanie nowych umiejętności jest doskonałą inwestycją w przyszłość. Zwłaszcza gdy chcemy zyskać dodatkowe kwalifikacje. Coraz częściej bowiem zdarza się, że pracując w jednym zawodzie przez wiele lat, znajdujemy się w martwym punkcie. Studia to dobry sposób na zdobycie wiedzy i kompetencji potrzebnych do rozpoczęcia pracy w nowej dziedzinie. Dzięki nim można poznać inne branże, rozwinąć swoje zainteresowania i wybrać odmienną niż dotychczas ścieżkę kariery.

Studiowanie to również doskonała sposobność do kształtowania umiejętności praktycznych. Daje możliwość poszerzania horyzontów, podróżowania, poznawania nowych społeczności o różnych zainteresowaniach, kulturach i doświadczeniach życiowych. Taka wymiana myśli i wrażeń pozwala na nawiązywanie kontaktów, które w przyszłości mogą prowadzić do ciekawych współprac.

Kontynuowanie nauki w późniejszym wieku nie zawsze musi mieć związek ze zmianą ścieżki zawodowej. Dla wielu ludzi może być realizacją swoich marzeń i ambicji, których nie udało im się osiągnąć wcześniej. Zaspokojenie potrzeb intelektualnych, rozwój swojego potencjału osobistego i uzyskanie satysfakcji z życia to równie ważne powody. Kluczowym jest jednak, aby wybrać odpowiedni kierunek, dostosować się do swoich możliwości i podejść do nowego wyzwania z optymizmem i samozaparciem.

Podczas studiowania można oczywiście napotkać pewne bariery. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o finansach. Spięcie budżetu domowego i wprowadzenie kolejnych wydatków, jakimi są czesne czy dojazdy na uczelnię, bywa zniechęcające. Jednak wiele szkół wyższych oferuje stypendia i inne formy materialnego wsparcia studentów, dzięki czemu koszty te mogą być znacznie niższe. Wyzwaniem może być również stres związany z powrotem do trybu nauki, egzaminami i pracami zaliczeniowymi, oraz rywalizacja z innymi, młodszymi ludźmi. Jednak z determinacją, dobrą organizacją czasu oraz wsparciem rodziny i przyjaciół można pokonać przeciwności i osiągnąć sukces.

Trzeba powiedzieć otwarcie – kształcenie w późniejszym wieku może być trudniejsze niż w przypadku podjęcia się tej próby, mając 18 czy 20 lat. Więcej obowiązków i mniej wolnego czasu stanowi wyzwanie w pogodzeniu edukacji z pracą czy innymi zobowiązaniami. Jednakże osoby dojrzałe zwykle posiadają większą motywację i doświadczenie życiowe, co może pozytywnie wpłynąć na ich wyniki akademickie. Dodatkowo obecnie wiele uniwersytetów i uczelni oferuje elastyczne formy nauczania, takie jak studia zaoczne czy wieczorowe, które pozwalają na pogodzenie ich z życiem osobistym i rodzinnym. Umożliwiają tym samym zdobycie wykształcenia w czasie wolnym od pracy i pozyskanie konkretnych umiejętności w krótszym czasie.

Taki tryb nauki jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które muszą pogodzić studia z opieką nad dziećmi. Znalezienie równowagi między obowiązkami rodzicielskimi a rozwojem osobistym jest nie lada wyzwaniem. Istnieje jednak wiele sposobów, aby czerpać z tego satysfakcję, jednocześnie dbając o najmłodszych członków rodziny. Jednymi z najważniejszych czynników są dobra organizacja i ustalenie harmonogramu. Warto zaplanować dokładnie każdy dzień, a nawet tydzień, aby nie doszło do konfliktu między zajęciami w szkole a tymi domowymi. Można również zastanowić się nad zorganizowaniem opieki dla swoich pociech. Niektóre uczelnie oferują programy wsparcia dla rodziców-studentów. Niezależnie od formy i rozwiązań, które podejmiemy, warto pamiętać, że nie trzeba poświęcać każdej wolnej chwili na naukę. Ważne jest, aby znaleźć czas na relaks i odpoczynek; zachować balans.

Jako osoba, która na co dzień spotyka się z wyżej wymienionymi trudnościami i wpisuje się poza schemat standardowego wieku studentów, przyznaję, że decyzja o powrocie na studia nie była łatwa. Analiza wszystkich za i przeciw ciągle wychodziła na minus. Szalę jednak przechyliła potrzeba rozwoju. I choć nie wszystko da się zaplanować, a studiowanie w moim przypadku przypomina jeden wielki survival, nie żałuję tego kroku. Wręcz przeciwnie – uważam, że to jeden z lepszych w moim życiu. Dzieci dorosną, pieniądze to rzecz nabyta i ulotna, a stresu w obecnych czasach nie sposób uniknąć. Ale wiedza, zdobyte umiejętności i satysfakcja z własnych osiągnięć są bezcenne. Dlatego też każdemu, kto zastanawia się nad powrotem do nauki, mogę śmiało powiedzieć: Spróbuj!

Warto także wspomnieć, że kontynuowanie edukacji jest również dostępne dla osób starszych. Taką szansę daje Akademia 50+, którą oferuje Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Skierowana jest do każdego, kto ma ukończone 50 lat i pragnie pogłębiać swoją wiedzę i rozwijać pasje. Wykłady tematyczne z wielu zakresów, jak np. filozofii i etyki, kultury czy zdrowego stylu życia, wspomagają kształtowanie aktywności umysłowej, emocjonalnej i fizycznej.

Podsumowując – studiowanie to świetna okazja do rozwoju osobistego i zawodowego, niezależnie od wieku. Choć wymaga to czasu, wysiłku i ogromnej ilości samozaparcia, może przynieść wiele korzyści. Na zdobycie nowych umiejętności, poprawę perspektyw zawodowych czy rozwijanie swoich pasji i zaspokajanie ambicji nigdy nie jest za późno.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus