logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
15 listopada na kanale youtube Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania odbyła się transmisja na żywo „O psychologii uzależnień”. Jest to kolejny wykład w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” mającego na celu rozpowszechnianie idei dostepności nauki.

 

Podczas spotkania poruszono kwestie pozornej atrakcyjności narkotyków, przyzwyczajeń osób w nałogu oraz jak te przyzwyczajenia zmieniać. W przystępny sposób dr. Ewa Woydyłło-Osiatyńska tłumaczyła czemu niektóre osoby są bardziej podatne na uzależnienie się niż inne.
Dla zainteresowanych zapis z transmisji udostęniono na kanale youtube WSIiZu.

Wiedza dla każdego

 „Przybij piątkę nauce” to cykl propagujący kulturę otwartego dzielenia się wiedzą naukową. Wykłady odbywają się w trzecią środę każdego miesiąca. Aktualna piąta edycja cyklu z hasłem przewodnim „Wyzwania cywilizacyjne” skupia się na bioróżnorodności, psychologii relacji czy umiejętności krytycznego myślenia.

Okiem eksperta

Zaproszona na spotkanie dr. Ewa Woydyłło-Osiatyńska to psychoterapeutka w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Napisała wiele książek pomagających w codziennym życiu takich jak „W zgodzie ze sobą” czy „Zaproszenie do życia”. Od lat zajmuje się leczeniem uzależnień, a podczas wykładu w przystępny sposób opowiadała o ich naturze.

Przeczytaj także: Wernisaż wystawy prac Leszka Kuchniaka „Drogi mniej znane”

Z czym to się je?

We wstępie zostały zawarte informacje dotyczące schematów wpadania w uzależnienia. Prostym językiem prelegentka wytłumaczyła procesy chemiczne zachodzące w mózgu podczas zażywania niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych. Słuchacze dowiedzieli się czemu sięgamy po alkohol, marihuanę czy zanurzamy się w grze komputerowej. Ludzki mózg pod wpływem tych działań jest odurzony i daje to poczucie lepszego samopoczucia. W praktyce problem, przez który uzależniony sięga np. po alkohol, nie zostaje przez niego rozwiązany. Tak szybko jak substancja przestaje działać, wracają niechciane emocje. Co więcej, nieśmiałość choć społecznie uważana za dobrą cechę, sprawia, że człowiek trzyma się na uboczu – co wzmaga ryzyko popadnięcia w uzależnienie

pierwsze po tytGrafika: Sylwia Knap

W sidłach nałogu

Opisano również perspektywę osoby, która jest uzależniona. „Gdzieś przez tą mgławicę dociera, że jest kiepsko, jest źle, jest bardzo źle, a będzie jeszcze gorzej” – takimi słowami dr. Ewa Woydyłło-Osiatyńska opisuje stan psychiczny osoby, która orientuje się, że nałóg nie jest rozwiązaniem. Przybliżono również zagadnienia terapii uzależnień oraz profilaktyki. Według psychoterapeutki powinna ona się zaczynać nie od najmłodszych lat życia, lecz od postaw rodziców.

Oprócz wiedzy stricte psychologicznej, przekazano kilka ciekawostek np. o lekarzu króla Stefana Batorego. Twierdził on, że ruch jest dobrym lekarstwem na każdą dolegliwość. Podczas transmisji internauci mogli zadawać pytania, a część z nich została poruszona pod koniec wykładu.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus