Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Fot. Dorota Rajzer / Rzeszowski Domu Sztuki - Adam Rajzer

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Wielu zna Leszka Kuchniaka – utalentowanego rzeszowskiego artystę o wieloletnim dorobku, jednak tym razem zaprezentował On inny wymiar swojej twórczości. Na wystawie "Drogi Mniej Znane" Galeria Rzeszowski Dom Sztuki Adama Rajzera po raz pierwszy pokazała przed szerszą publicznością prace z wczesnych lat twórczości Artysty.

Ekspozycja skupia się na pracach powstałych w latach 70-tych i 80-tych. Pokazuje odbiorcom wieloletnią ewolucję artystyczną, obejmującą różnorodne techniki, począwszy od rysunku, przez rzeźbę, aż po malarstwo.

Przebieg wydarzenia

Wieczór rozpoczął się oficjalnym przywitaniem gości przez właściciela Galerii – Adama Rajzera, krótką przemową Wiceprezydent Rzeszowa - Krystyny Stachowskiej oraz Beaty Kuman - Kustoszki w dziale sztuki Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, która napisała słowo wstępne do towarzyszącego wystawie katalogu. Leszek Kuchniak podzielił się z zebranymi krótką retrospekcją dotyczącą swojej twórczości. Następnie goście mieli okazję porozmawiać z Artystą i podziwiać jego prace w sali wystawowej. Obecność licznej publiczności potwierdziła, że sztuka Kuchniaka jest prawdziwie wyjątkowa, czego dowodem są także liczne nagrody zdobyte przez Artystę.

Przeczytaj także: Spotkanie z People Can Fly w towarzystwie wirtualnej rzeczywistości

Opis dzieł

Zwiedzając wystawę można dostrzec różnorodność technik artystycznych użytych przez twórcę. Na początku jego drogi zawodowej, przez kilka lat tworzył rysunki na papierze przy użyciu tuszu, ołówka i kredki. Jak sam artysta wspomina: „Wówczas brakowało farb, nie były one tak dostępne, więc korzystałem z tego, co miałem”.

Kuchniak, poszukując własnego języka w sztuce, eksperymentował również z rzeźbą, tworząc prace w drewnie przeznaczone zarówno do  otwartych przestrzeni jak i do kameralnych miejsc. Nietypowe podejście malowania rzeźb drewnianych zaowocowało pierwszą nagrodą na wystawie Salonu Zimowego w Warszawie.

W późniejszym okresie Leszek Kuchniak zaczął intensywniej korzystać z farb i akryli, skupiając większą uwagę na scenografii i kostiumach swoich postaci. Jednakże, najważniejszym motywem w każdej prezentowanej pracy artysty pozostaje człowiek.

Obrazy i rzeźby stanowią odzwierciedlenie aktualnych myśli i przeżyć Artysty w chwilach ich tworzenia. Do dzisiaj pozostaje wierny koncepcji odtwarzania uczuć, których doznaje podczas zwiedzania świata. Warto podkreślić, ile czasu i wysiłku wymagało stworzenie każdej z tych unikatowych kompozycji.

Obecnie Leszek Kuchnak pracuje nad nowym ceklem obrazów inspirowanych „Księgami Jakubowymi” noblistki Olgi Tokarczuk.

Poniżej można obejrzeć katalog z wystawy zawierający prace twórcy:

//link do pliku//

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus