logo wsiiz main

POLECAMY

Monika Stopyra

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Osoby studiujące często zmagają się z ograniczonymi środkami finansowymi. Większość z nich nie pracuje na pełen etat, a muszą pokryć koszty związane z czesnym, książkami, wynajmem mieszkania i wyżywieniem. Ograniczanie wydatków jest dla nich zatem jednym z najważniejszych wyzwań. Przychodzimy więc z pomocą! Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na oszczędzanie pieniędzy.

 Po pierwsze – budżetowanie. Jest to podstawa, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy. Aby efektywnie zarządzać swoimi finansami, musisz zrozumieć, jak wiele pieniędzy masz do dyspozycji i zaplanować, na co je wydasz. Zanim zaczniesz oszczędzać, stwórz budżet, w którym uwzględnisz swoje dochody oraz wydatki. Dzięki temu będziesz miał lepszy wgląd w swoją sytuację finansową.

Jeden z naszych studentów bardzo zachwala budżetowanie: Od kiedy stworzyłem swój budżet, zacząłem mieć większą kontrolę nad moimi finansami. Teraz wiem, ile wydaję na jedzenie, mieszkanie i rozrywkę, i mogę dostosować swoje wydatki do moich potrzeb.

Po drugie – planuj zakupy. Zanim wybierzesz się do sklepu, zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz i porównaj ceny różnych produktów. Przeglądaj gazetki promocyjne i korzystaj z kuponów rabatowych. Studentka Kasia poleca również kupować w sklepach z używanymi rzeczami: Uwielbiam second-handy. Czasami można znaleźć tam prawdziwe „perełki” od markowych projektantów. Dzięki temu można też wyróżniać się wyglądem. Aktualnie w sieciówkach wszystkie ubrania wyglądają tak samo, więc kupując w lumpeksach mamy zapewnienie, że nikt nie będzie ubrany tak, jak my.

Po trzecie – nie kupuj jedzenia na wynos, takiego jak fast-food. Pomijając nawet aspekty zdrowotne, jest to zdecydowanie droższe niż przygotowywanie posiłków w domu. Zamiast wydawać pieniądze, zacznij gotować. Dobrym pomysłem jest także zrobienie większej ilości jedzenia, a następnie mrożenie części, aby w przypadku braku czasu i składników, z zamrażarki można było wyciągnąć gotową porcję i jedynie szybko ją przyrządzić.

Po czwarte – korzystaj ze zniżek studenckich. Wiele sklepów i usług oferuje rabaty, więc warto zapytać o możliwość ich uzyskania. Możesz także korzystać z różnych programów lojalnościowych, które nagradzają regularnych klientów. Korzystam ze zniżek już jakiś czas. Są one bardzo przydatne, przede wszystkim w komunikacji miejskiej, gdzie posiadam około 50% zniżki na bilet. Dodatkowo często spotykam się z rabatami dla studentów w kawiarniach i restauracjach – mówi Agnieszka, studentka II roku.

Po piąte – wymieniaj lub sprzedawaj rzeczy. To dobry sposób na pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów i łatwe zarobienie pieniędzy. Możesz wystawić nieużywane ubrania i akcesoria na portalach takich jak OLX czy Vinted lub wymienić się nimi z innymi osobami.

Oszczędzanie pieniędzy jako student może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Mamy nadzieję, że dzięki budżetowaniu, planowaniu zakupów, gotowaniu w domu, studenckim zniżkom oraz wymianie i sprzedaży będziecie mogli w lepszy sposób zarządzać swoimi finansami.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus