logo wsiiz main

POLECAMY

Sylwia Knap

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
W dzisiejszych czasach plastik towarzyszy nam na każdym kroku. Tworzywo sztuczne ma duży wpływ na zanieczyszenie środowiska i zdrowie żyjących w nim zwierząt. Jakie straty niesie ze sobą pozostawianie tych odpadów w ekosystemie? I wreszcie - jak możemy uchronić się przed szkodliwym wpływem wspomnianego syntetyku?

 W dniu 23 stycznia obchodzimy Dzień Bez Opakowań Foliowych. Historia ich powstania sięga 1912 roku, to właśnie wtedy wynaleziono torbę papierową. Fenomen wspomnianego odkrycia trwał aż 53 lata – po tym czasie stworzono polietylenową wersję torebki. W latach 70 opakowanie zyskało nową funkcję marketingową - na jego powierzchni zaczęto umieszczać logo sklepu lub slogan reklamowy. Obecnie do produkcji woreczków foliowych używa się wielu rodzajów tworzyw sztucznych, czyli plastiku.

Wpływ plastiku na środowisko naturalne

W opublikowanym w 2019 raporcie "It is raining plastic" Gregory A. Wetherbee, Austin K. Baldwin i James F. Ranville wskazują na odkrycie "tęczy" plastikowych włókien w wodzie deszczowej pobranej w okolicy Gór Skalistych. Inne badania wykazują obecność tworzywa sztucznego w głębinach oceanów, jeziorach i rzekach oraz wodach podziemnych.

Plastik odpowiada za zanieczyszczenie aż 70% mórz i ma szkodliwy wpływ na zwierzęta (jest mylony przez nie z pokarmem i zjadany). Szacuje się, że w wyniku połykania niebezpiecznych dla zdrowia odpadów rocznie ginie ponad 1 000 000 organizmów wodnych. Natomiast mikroplastik, który dostaje się do gleby podnosi jej PH i zmniejsza aktywność biologiczną mikroorganizmów.

ZOBACZ TAKŻE: Nauka w grach wideo – coś więcej niż klikanie w klawiaturę?

Druzgocące oddziaływanie plastiku na środowisko obserwujemy także w procesie wydzielania gazów cieplarnianych. Powstają one w wyniku nagrzania materiału i odpowiadają za wzrost globalnego ocieplenia. Szkodliwy polimer ma również negatywny wpływ na człowieka. Długi czas obcowania z niskimi dawkami chemikaliów zawartych w tworzywie przyczynia się do zaburzeń endokrynologicznych i metabolicznych.

Metody postępowania z plastikowymi odpadami

  • Składowanie odpadów z tworzyw sztucznych - magazynowanie szkodliwych materiałów na przeznaczonych do tego obszarach. Po całkowoitym zapełnieniu, składowiska zostają zasypane ziemią i pokryte roślinnością.
  • Recykling poprzez spalanie - przeprowadza się w spalarniach odpadów. Dzięki temu można uzyskać ciepło i wykorzystać je do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej. Wadą tej metody jest powstawanie gazów odlotowych.
  • Koksowanie odpadów - nie wymaga wstępnej selekcji ani oczyszczania materiałów
  • Powtórne wykorzystanie pozostałości tworzyw sztucznych - najlepsza metoda, wymaga jednak sortowania wstępnego, rozdzielenia tworzyw według rodzaju, oddzielania ciał obcych, rozdrabniania, mielenia, suszenia oraz wytwarzania półwyrobów z odzyskanego surowca.

Tylko 9% z 353mln ton produkowanego plastiku podlega recyklingowi, pozostałe 19% jest spalane, 50% trafia na wysypiska, a pozostała część po prostu jest biernie składowana w środowisku.

ZOBACZ TAKŻE: Zimowa edycja konkursu FREE30: Estrada Rzeszowska – zgłoś swój zespół!

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus