logo wsiiz main

POLECAMY

Olga Robutka

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania kształci około tysiąc pięćset osób z zagranicy. Wielu z nich niewiele słyszało o polskich zwyczajach dotyczących świąt. Biorąc pod uwagę różnorodność wyznań i obyczajów zorganizowano przyjęcie świąteczne w klubie IQ. Dzień 21 grudnia 2022 r. stał się zatem dniem międzynarodowej fiesty w świątecznym klimacie. Całe spotkanie odbyło się w języku angielskim.

Uczestnicy mieli przyjemność wziąć udział w przygotowanych w świątecznym klimacie atrakcjach. Wydarzenie rozpoczęła loteria z nagrodą główną w postaci chatki z piernika od prorektor uczelni. Studenci mogli spędzić czas tworząc listy marzeń na nadchodzący rok, czy wspólnie tańcząc. Czas umilały także występy, które zgromadziły liczne owacje. Na scenie zaprezentowano zarówno tradycyjne pieśni, jak i popularne świąteczne przeboje. Nie zabrakło również pokazów tanecznych z podkładami muzycznymi utrzymanymi w bożonarodzeniowej atmosferze.

Święta w Polsce niewiele się różnią od tych w innych krajach... jeżeli są tam obchodzone. Studenci z różnych krajów Afryki mają podobne zwyczaje, jednak jedną interesującą różnicą jest obecność mięsa na ich świątecznych stołach. Będąc w Polsce, Boże Narodzenie świętować zamierzają w gronie najbliższych przyjaciół. Nie wszyscy jednak skupiają się na tym konkretnym święcie. Studenci z Uzbekistanu zamierzają hucznie obchodzić Nowy Rok, gdyż ta data jest dla nich kulturowo bardzo ważna. Tak jak podczas katolickiej Wigilii spotykają się z rodziną i kultywują narodowe tradycje.

Spytani o to, co jest dla nich najbardziej zaskakującym elementem polskich świąt, wszyscy zgodnie wskazali na dekorowanie miast. Dbałość o szczegóły oraz skala całego „przedsięwzięcia” wzbudziły niemały podziw. Nieoczywistą częścią naszej kultury okazało się również spożywanie karpia, jak i dzielenie się opłatkiem.

Wydarzenie zgromadziło ponad sto osób z różnych krajów. Świąteczny klimat zjednoczył wszystkich uczestników, bez względu na to czy obchodzą oni Boże Narodzenie, czy jest to dla nich egzotyczne święto.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus