logo wsiiz main

POLECAMY

Pixabay

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wydaje się prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie wiemy jakie działania podjąć, aby wszystko poszło gładko. Myśl o terminach spędza sen z powiek studentom, a popełnione błędy tylko zwiększają dawkę stresu. Mimo oddania wielu prac zaliczeniowych, wciąż masz obawy przed samodzielnym napisaniem pracy dyplomowej? Poniżej przedstawiamy kilka porad stworzonych we współpracy z absolwentami WSIiZ. Czas na Ciebie!

  1. Wybierz temat

Jak wiadomo, żaden informatyk nie będzie pisał o specyfikacji chorób zakaźnych, a przyszły lekarz nie omówi tematyki związanej z programowaniem systemów NASA (choć nie zaprzeczamy, że są osoby, które są posiadają wiedzę w tych dziedzinach). Oprócz wyboru tematu, który opiera się na toku studiów, ważne jest, aby był dopasowany do zainteresowań i przede wszystkim wiedzy związanej z kierunkiem. Dobrze dobrane zagadnienie spowoduje, że można łatwo i przyjemnie przebrnąć przez kolejne strony.

  1. Wybierz promotora

Po ustaleniu tematu warto wybrać promotora, który udzieli porad i pomocy przy dalszym pisaniu pracy. Jeśli studiujesz grafikę komputerową i chcesz napisać pracę związaną z grafiką marketingową, to warto sprawdzić, który promotor ma największą wiedzą w tym zakresie. Zapewni to najefektywniejszą współpracę.

  1. Sprawdź wytyczne i rozporządzenia

To pierwszy krok do uniknięcia niepotrzebnych powrotów do samego początku. Przed rozpoczęciem warto sprawdzić w jaki sposób praca ma być napisana. Styl przypisów, wielkość czcionki, wielkość bibliografii, rodzaj wykresów i tabel – to tylko niektóre z elementów, które mogą spowodować wydłużenie całego procesu . Aby się przed tym ustrzec należy zapoznać się dokładnie z każdą regułą jaką musi spełniać praca. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnego stresu.

  1. Obierz plan działania

Przed przystąpieniem do pisania warto zaplanować ułożenie informacji w pracy. Najprostszym sposobem na to jest stworzenie w pierwszej kolejności  spisu treści, który, po konsultacji z promotorem, pomoże w napisaniu kolejnych rozdziałów. Jeśli w swojej pracy chcesz zawrzeć różnego rodzaju badania i ankiety, to warto zabrać się za nie wcześniej, gdyż może okazać się, że liczba respondentów jest niewystarczająca do wiarygodnego wyniku. Według absolwentów pisanie wstępu na samym początku również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ to on przedstawia dalszą zawartość pracy. Najlepiej jest opracować kolejne rozdziały pracy dyplomowej.

  1. Zbierz bibliografię

Ważnym elementem jest bibliografia. Składa się z tytułów książek, artykułów, publikacji naukowych, które wykorzystujesz w celu pozyskania wiedzy i materiałów do zdobycia swojego dyplomu. Warto na sam początek skompletować jak najwięcej treści związanych z tematem, aby później nie obawiać się o braki.

  1. Nie zostawiaj na ostatni moment

Podjęcie się tegoż wyzwania w ostatnim możliwym momencie nie jest najlepszym pomysłem. Wiele osób rozpoczyna pisanie licencjatu lub pracy inżynierskiej w przerwach świątecznych, takich jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie. O ile przerwa zimowa nie jest bardzo odległa w czasie od momentu rozpoczęcia roku akademickiego, tak Wielkanoc to zdecydowanie za późno, aby zdążyć do czerwca lub lipca. Warto mieć na uwadze również fakt, że wiele uczelni (tak jak WSIiZ) wymaga oddania pierwszego rozdziału do zaliczenia semestru.

  1. Znajdź motywację

„Im wcześniej zaczniesz tym wcześniej skończysz” nie jest dla Ciebie wystarczające? Dobrą metodą pisania pracy może być poświecenie krótkich odcinków czasu w ciągu dnia. 60-90 minut dziennie nie wydaje się być dużą ilością, a na pewno ułatwi rozpoczęcie pisania – przyrost znaków zobaczysz już po pierwszym tygodniu. Warto ustawić również czasomierz, aby się zmotywować.

  1. Napisz pracę

Promotor i temat wybrany, plan ułożony, już nawet udało się napisać spis treści oraz zgromadzić bibliografię. Po zastosowaniu powyższych porad uda ci się przejść przez ten rozdział w życiu szybko i w miarę bezproblemowo. Gdy praca zostanie napisana i zaakceptowana, to pozostanie już tylko obrona.

Już teraz rozpocznij przygotowania – i powodzenia!

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus