logo wsiiz main

POLECAMY

Anastasiia Buha

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zacięte potyczki i niewinne starcia, bohaterskie poświęcenia i tchórzliwe odwroty, patrioci i zdrajcy, wielcy dowódcy i bohaterowie, o których się nie mówi. Wszystkie te barwne, jak i mroczne aspekty cechują II-wojenne karty historii. Konflikt ten jest nieodłącznym elementem przeszłości wielu narodów, gdyż ogarnął on znaczącą część państw na świecie. Pomimo, iż wojna ta trwała zaledwie 6 lat, to jest istną skarbnicą wiedzy i opowieści. Dlatego warto poświęcić jej więcej niż pojedynczy artykuł. Niniejszym mogę ogłosić rozpoczęcie cyklu pt. „W pogoni za historią – II wojna światowa”.

 

Konflikt, który już drugi raz ogarnął niemalże cały świat, znamy z lekcji historii, ale nie jest on omawiany zbyt szczegółowo. Podczas tego wydarzenia starły się ze sobą największe mocarstwa tamtych czasów, wciągając w wojenną zawieruchę inne, pomniejsze państwa. Nasz naród również brał czynny udział w wydarzeniach tego okresu, i to nie tylko na ziemiach naszego kraju. Polacy brali czynny udział na wielu frontach II WŚ, utworzono liczne jednostki składające się wyłącznie z naszych braci (i jednego niedźwiedzia), a niekiedy dzięki nam wygrywano całe bitwy.

Owy cykl nie ograniczy się tylko do wydarzeń o charakterze patriotycznym. W kolejnych artykułach krok po kroku zostanie opowiedziana cała kampania tego największego konfliktu w dziejach ludzkości. Zawitamy do najróżniejszych zakątków świata. Od skutego lodem półwyspu skandynawskiego, poprzez okupowane kraje środkowej Europy, aż po piaszczyste pustynie Afryki. Nie zabraknie również bogatego w wydarzenia konfliktu na morzach Pacyfiku, a to tylko niektóre z terenów ogarniętych wojną.

Wydarzenia te, to nie tylko miejsca bitew rozegranych w określonych miejscach. To także bohaterowie, którzy przyczynili się do zmiany biegu wydarzeń. Oprócz znanych sylwetek dyktatorów, pojawiają się agenci pod przykrywką, waleczni żołnierze bądź cywile, którzy po kryjomu działali przeciw okupantowi. Nie zapominajmy również o pewnym towarzyszu niedźwiedziu – misiu Wojtku, o którym jeszcze usłyszymy w przyszłych artykułach. W walkach wykorzystano cały arsenał broni. Dotyczy to zarówno popularnych modelów z gier o tej tematyce, jak i tych mniej znanych wynalazków. Bomby naprowadzane kotami, zapalające szczury, czy też wybuchowe psy to tylko nieliczne z przykładów szalonej myśli technicznej tamtego okresu. Są i również tradycyjne bronie palne, które niosą za sobą różne ciekawe historie.

Cały cykl będzie jedną długą opowieścią, która zabierze nas do wydarzeń nie tak dawnych, ale bardzo ważnych. Historia ma to do siebie, że jej schematy lubią się powtarzać. Pielęgnując pamięć o tamtych wydarzeniach mamy pewność, że następne pokolenie o nich usłyszy. Jeśli przeanalizujemy i wyciągniemy wnioski z tego co było, to istnieje szansa, że zapobiegniemy tak ogromnemu rozlewowi krwi w latach przyszłych. Zapewnimy tym samym nam i następnym pokoleniom lepsze jutro. Istotną kwestią jest też okazanie należytego szacunku bohaterom, którzy polegli w wydarzeniach tamtego okresu. To dzięki nim żyjemy w wolnym kraju, więc powinniśmy to uszanować. W kolejnych tygodniach będziemy mogli poznać wydarzenia z frontów II WŚ. Poznamy także ciekawostki i pewne zaskakujące wydarzenia, o których normalnie nie usłyszymy podczas lekcji historii, więc warto pozostać z serią na bieżąco. Tak więc – do zobaczenia w przeszłości!

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus