Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Magazyn
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ten numer Intro Magazynu po raz pierwszy (ale pewnie nie ostatni!) w wydaniu podcastowym. Podcasty są coraz popularniejsze – nie powinno więc dziwić, że i studenci WSIiZ chcieli się zmierzyć z tym gatunkiem i sprawdzić, jakie wyzwania kryje w sobie warsztat podcastowy. Co do treści bieżącego numeru sprawa jest poważniejsza. Jego tytuł to „Polska-Ukraina-Białoruś: czy znamy się wzajemnie?”.

 

Jeszcze w październiku 2021 roku, na początku semestru zimowego, zaczęliśmy się zastanawiać, jakie więzi łączą przedstawicieli trzech sąsiadujących państw, czyli Polski, Ukrainy oraz Białorusi. Na zajęciach z Dziennikarstwa online zadaliśmy sobie pytania: Co nas łączy, co nas dzieli? Co o sobie wiemy, czy w ogóle się sobą nawzajem interesujemy? W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie studiuje wiele osób pochodzących zza wschodniej granicy Polski, a w tej konkretnej grupie studentami są zarówno Polacy, jak i Ukraińcy i Białorusini: to idealny punkt wyjścia do zgłębiania międzysąsiedzkich tematów. Prace ruszyły, podcasty zostały zrealizowane.

Ale przyszedł czwartek 24 lutego 2022, gdy Rosja przekroczyła granice Ukrainy i rozpoczęła się brutalna militarna inwazja. W obliczu dramatycznych doniesień z frontu i wobec konieczności udzielenia pomocy tysiącom ukraińskim uchodźców na wszystko patrzymy inaczej. Rozmowy o podróżach, influencerach, ukraińskiej kuchni, słowiańskiej mitologii i współczesnym rodzimowierstwie, ale także o stereotypach czy sytuacji Ukraińców i Białorusinów w Polsce wydają się błahe i … z zupełnie innej rzeczywistości. Faktycznie - trochę tak jest.

Mimo to, zapraszamy do posłuchania rozmów i opowieści, które stanowią zapis codzienności i normalności, jaka była naszym udziałem przed 24 lutego 2022 roku.

INTRO MAGAZYN

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus