Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Magazyn
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Przeglądając Facebooka zauważyłam ostatnio, że niemal połowę zamieszczonych postów stanowią memy. Wiadomo, że w sieci cieszą się ogromną popularnością. Ten sposób przekazu informacji zdecydowanie aktywizuje współczesnych odbiorców, opierając się na dwukierunkowości przekazu.

Swoim zasięgiem zdążyły objąć prawie wszyst­kie dziedziny życia, a także dały światu możli­wość komentowania bieżących spraw politycz­nych i społecznych. Jeszcze nie tak dawno, przed popularyzacją medium jakim jest Internet, wiele osób świata nauki twierdziło, że wraz z jego roz­wojem słowo pisane umrze. Stało się dokładnie odwrotnie – w warunkach nowych mediów jest coraz więcej aktywności pisanej. Z tą różnicą, że prezentowane wypowiedzi są znacznie krótsze.

Jednym z badaczy, zajmujących się tą tematy­ką jest Wiktor Kołowiecki, który twierdzi, że: „Mem jest jednostką ewolucji kulturowej ana­logiczną do genu, który jest jednostką ewolucji biologicznej. Jest to niepodzielna jednostka in­formacji zapisana w mózgu lub na zewnętrznym nośniku danych (płyta cd, książka, zdjęcie) zdol­na do kopiowania się z osoby do osoby”. Memy są przykładem aktywnego i impulsywnego an­gażowania społeczności. Każde słowo, wyra­żenie, zachowanie staje się memem przeważnie przybierając formę graficzną. Rozpowszechnia­ne „komiksy” oferują swego rodzaju szablony dla ekspresji poglądów, lęków i pragnień.

Dobry mem działa jak wirus, niczym „zaraźliwy wzorzec” jest regularnie powielany przez inter­nautów i rozprzestrzeniany za pośrednictwem portali społecznościowych, for internetowych oraz komunikatorów. Zazwyczaj taki mem nie znika szybko, a staje się chętnie modyfikowa­ny. Przykładem niekończącej się kreatywności użytkowników jest zdecydowanie „zrzędliwy kot”, który zazwyczaj ma na celu przekazanie gburowatej, a zarazem błyskotliwej refleksji na temat otaczającego świata i ludzi.

Przeczytaj cały artykuł: Memy internetowe – abstrakt, który zmienił oblicze internetu

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus