Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Oko na świat
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Żółwie są jak czołgi, powolne, ale znakomicie chronione przez skorupy. Mimo to w obecnych warunkach dynamicznych zmian wprowadzanych przez człowieka napotykają one na więcej niebezpieczeństw niż pierwotnie. Dla nieświadomych, 23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue. 

Żółwie lądowe są roślinożerne, natomiast te, które żywią się mięsem, mieszkają w słonych wodach. Są też żółwie błotne, żyjące w słodkich wodach jezior i rzek. Żółwie to pradawni przedstawiciele świata gadów. Są to najstarsze obecnie występujące gady, które prawdopodobnie żyły już wtedy, gdy na świecie istniały dinozaury, czyli około 200 miliardów lat temu.

Żółwie są też najbardziej długowieczne ze wszystkich zwierząt - mogą żyć nawet 150 lat!

Poza tym potrafią zaskoczyć ciekawym wyglądem, szczególnie efektywnie wyglądają m.in. indyjski żółw naleśnikowy, żółw matamata oraz żółw lamparci. Bardziej charakterystycznie prezentuje się np. żół szylkretowy.

Zauważywszy zbliżające się niebezpieczeństwo, żółw potrafi bardzo szybko schronić się w swoim ruchomym domku. Wystarczy, że podkuli nogi i wsunie głowę do skorupy. Skorupa żółwia to część jego ciała. Zwierzę nie może się z niej całkowicie wydostać, ponieważ połączona jest ona z jego szkieletem - z czego iększość osób nie zdaje sobię sprawy. Skoro nie można wyjąć żółwia ze skorupy to jak radzą sobię z tym faktem drapieżniki?

Dla przykładu orzeł polując na żółwia próbuje chwycić go swoimi szponami. Gdy mu się to uda, wzlatuje na dużą wysokość i rzuca żółwia tak, żeby skorupa rozbiła się o skały.

Z kolei niektóre żółwie morskie należą do największych podróżników w przyrodzie. Żółw zielony pokonuje ponad 2 tysiące kilometrów z wybrzeży Brazylii, gdzie żeruje, do miejsc lęgowych znajdujących się między innymi na Wyspie Wniebowstąpienia na południowym Atlantyku.

Zdumiewający jest również fakt, że żółwie to prawdziwi siłacze. Żółw olbrzymi jest w stanie udźwignąć ciężar nawet o wadze jednej tony! Oznacza to, że takiego żółwia można by użyć zamiast lewaka do podniesienia samochodu. Jednak uprzejmiej i o wiele łatwiej jest poprosić o pomoc mechanika w warsztacie samochodowym XP

Niestety te niewinne istoty, jakimi są żółwie, napotykają ze strony ludzi na wiele zagrożeń. Pierwszym z takich niebezpieczeństw jest handel zagrożonymi gatunkami. W przypadku żółwi celem są skorupy i mięso. Poza tym problem stanowi też zanieczyszczenie przyrody - w tym również naturalnego środowiska żółwi. W nadmiernej ilości odpadów dominuje plastik, który zaśmieca m.in. morza, oceany i plaże lęgowe.

Żółwie często mylą go z pokarmem co skutkuje zatruciem lub udławieniem, a czasem nawet uduszeniem.

Co więcej zanieczyszczenie wód prowadzi do tego, że żyjące tam stworzenia mają problemy w związku z posiadaniem potomstwa. W ten sposób coraz więcej gatunków jest zagrożonych wyginięciem.

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb