Sidebar

Świętem przypadającym na 10 listopada jest Dzień Jeża. Z tej okazji chciałabym pokazać, że to małe zwierzątko nie jest takie oczywiste, jak się wydaje. Większość osób żyje w przeświadczeniu, że wiedza na temat jeży nie jest im nawet potrzebna. Jednak powinniśmy pamiętać, że największym zagrożeniem dla jeży jesteśmy właśnie my - ludzie. Zatem może warto wiedzieć, co złego robimy?

Wiele słyszy się o mitycznej wenie, jaką obdarzeni są artyści - to ona sprawia, że ich dzieła są wyjątkowe. Żaden zwykły śmiertelnik nie jest w stanie równać się geniuszowi artystów, a za tym wszystkim ma stać właśnie wena. Pożądana przez wszystkich, nieważne, co tworzą - pisarzy, malarzy, aktorów i muzyków... Bogini, która decyduje o wielkości dzieła. Tylko co, jeżeli to mityczne i upragnione natchnienie jest tylko narkotykowym albo alkoholowym ciągiem?

Z postacią bociana wiążą się różnorodne zwyczaje, jak i przesądy. Najczęściej pierwsze co przychodzi nam na myśl, gdy tylko go zobaczymy to zapowiedź nadchodzącej wiosny. Wierzy się, że oprócz wiosny bocian przynosi ze sobą również szczęście i dzieci. W Polsce natomiast bociany są ptakami szczególnymi, niejednokrotnie postrzegane jako symbol naszego kraju. Dlaczego stawia się bociana białego na miejscu orła białego? 

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Whisky, a wraz z nim mamy dla Was porcję ciekawostek na temat tego niezwykłego trunku. Jak smakuje whisky po kilkuletnim pobycie w kosmosie? Co wspólnego z whisky mają "króliczki" Playboya? Ile musiał zapłacić kolekcjoner za najdroższy "bursztynowy trunek" na świecie? Odpowiedzi na te i na wiele więcej pytań znajdziecie poniżej.

Czy kiedykolwiek zajadając ze smakiem, powszechnie znany camembert, zastanawiałeś się jak powstaje i skąd wziął się w ogóle na naszych stołach? Okazuje się, że jego wędrówka po świecie była nie lada wyzwaniem. Gdyby nie wiedza pewnego zakonnika i upór w walce o tradycję i kulturę Francuzów, camembert mógłby być jednym z wielu smakołyków Francji . Ile tysięcy litrów mleka dziennie wykorzystuje się na produkcję sera? Czy Stany Zjednoczone pokrzyżowały, jakże ambitne, plany francuskim serowarom?

Z perspektywy religii chrześcijańskiej Święta Wielkanocne upamiętniają przede wszystkim mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kościół katolicki stawia baranka jako symbol Wielkanocy. Powodem tego jest m.in. to, że Jan Chrzciciel nadał taki tytuł Jezusowi w Nowym Testamencie. Natomiast jednym z najpowszechniejszych symboli tego święta jest tzw. „zajączek wielkanocny”. Dlaczego właśnie zajączek?

Często historia nie jest jednoznaczna i oczywista. Zdarza się, że na konkretne święta czy tradycje składa się wiele wydarzeń z przeszłości. Przykładem, który można tu przywołać jest Dzień Kobiet. Obecnie co roku w wielu krajach obchodzone jest święto poświęcone tzw. „płci pięknej”. Między innymi w Polsce ten dzień ma miejsce 8 marca. Jednak ta data nie jest przypadkowa. Ma ona na celu stale przypominać o tym, że kobiety to także silna płeć.

Tłusty czwartek to ukochane święto wszystkich łasuchów. To jeden z tych dni, kiedy przestajemy liczyć kalorie i pozwalamy sobie na jedzenie do syta. W Polsce tłusty czwartek zwany również „Zapusty”, to pierwszy dzień ostatniego tygodnia karnawału. Może on wypaść między 30 stycznia a 4 marca w zależności od daty świąt Wielkanocnych. Chociaż tłusty czwartek jest świętem powszechnie obchodzonym w Polsce to występuje także w innych miejscach świata, jednak niekiedy w innej formie.

Paryski Luwr od dawna już króluje jako najsławniejsze muzeum sztuki na świecie. Rok 2018 oficjalnie to potwierdził poprzez rekordową liczbę odwiedzin, która wyniosła 10,2 milionów turystów. Co więc przyciąga zwiedzających do muzeum?

Sake jest dla Japończyków tym, co dla Francuza wino czy dla Czecha piwo. To coś więcej niż alkohol - to część wieloletniej kultury i tożsamości narodowej. Świat pokochał sake przede wszystkim za walory smakowe i niepowtarzalne aromaty. Wieloletnie piętnowanie tradycji w jego wytwarzaniu uplasowało kraj kwitnącej wiśni na szczycie rynku alkoholowego. "Napój samurajów" jest świadectwem wyjątkowości japońskiej kultury, a jego smak doceniają najwięksi krytycy kulinarni i degustatorzy z całego świata. Co czyni z sake tak niepowtarzalny trunek?

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok