Sidebar

Często historia nie jest jednoznaczna i oczywista. Zdarza się, że na konkretne święta czy tradycje składa się wiele wydarzeń z przeszłości. Przykładem, który można tu przywołać jest Dzień Kobiet. Obecnie co roku w wielu krajach obchodzone jest święto poświęcone tzw. „płci pięknej”. Między innymi w Polsce ten dzień ma miejsce 8 marca. Jednak ta data nie jest przypadkowa. Ma ona na celu stale przypominać o tym, że kobiety to także silna płeć.

Tłusty czwartek to ukochane święto wszystkich łasuchów. To jeden z tych dni, kiedy przestajemy liczyć kalorie i pozwalamy sobie na jedzenie do syta. W Polsce tłusty czwartek zwany również „Zapusty”, to pierwszy dzień ostatniego tygodnia karnawału. Może on wypaść między 30 stycznia a 4 marca w zależności od daty świąt Wielkanocnych. Chociaż tłusty czwartek jest świętem powszechnie obchodzonym w Polsce to występuje także w innych miejscach świata, jednak niekiedy w innej formie.

Paryski Luwr od dawna już króluje jako najsławniejsze muzeum sztuki na świecie. Rok 2018 oficjalnie to potwierdził poprzez rekordową liczbę odwiedzin, która wyniosła 10,2 milionów turystów. Co więc przyciąga zwiedzających do muzeum?

Sake jest dla Japończyków tym, co dla Francuza wino czy dla Czecha piwo. To coś więcej niż alkohol - to część wieloletniej kultury i tożsamości narodowej. Świat pokochał sake przede wszystkim za walory smakowe i niepowtarzalne aromaty. Wieloletnie piętnowanie tradycji w jego wytwarzaniu uplasowało kraj kwitnącej wiśni na szczycie rynku alkoholowego. "Napój samurajów" jest świadectwem wyjątkowości japońskiej kultury, a jego smak doceniają najwięksi krytycy kulinarni i degustatorzy z całego świata. Co czyni z sake tak niepowtarzalny trunek?

Mogą chronić przed pechem, a nawet przynosić szczęście. W większości kultur występują różnorodne przesądy. Ta sama rzecz może mieć wiele znaczeń, które niekiedy się wykluczają. Wszystko zależy od miejsca, epoki i sposobu postrzegania danego znaczenia. 

Neurofitness to inaczej trening dla mózgu. Jego ideą jest, abyśmy wyrwali się z naszej codziennej rutyny i praktykowali nowe doświadczenia. Jednak nie tylko dlatego warto zainteresować się akurat taką formą rekreacji. Uważa się, że neurofitness może zapobiegać chorobie Alzhaimera.

Jak co roku o północy, w ostatnią noc grudnia uniesiemy kieliszki szampana i wykrzyczymy "Szczęśliwego nowego roku!". Jednak w większości przypadków nie będziemy wznosić toastu z kieliszkiem szampana w ręku, a jedynie średniej, bądź słabej jakości wina musującego. Część społeczeństwa nie widzi żadnej różnicy pomiędzy tymi dwoma rodzajami trunku, a tak naprawdę - rozbieżność jest znacząca. Jak powstaje francuski Champagne? Czym się kierować przy wyborze szampana na sylwestrową noc i jakich błędów unikać?

Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele przygotowań, dni poświęconych na pieczenie ciast, wspólnie spędzonego czasu w rodzinnym gronie. Pokazuje to, jak silnie nasza tradycja jest zakorzeniona w naszej kulturze, od wiek wieków przekazywana przez naszych dziadków. Jednak każdy kraj obchodzi Święta na swój sposób. Pojawiają się nietypowe zwyczaje, rozmaite potrawy i niecodzienne zachowania przy wigilijnym stole. Dowiemy się dzisiaj między innymi; co ma wspólnego ogórek z choinką, dlaczego czarownica wyręcza Świętego Mikołaja w roznoszeniu prezentów oraz skąd wziął się zwyczaj rzucania jedzeniem w sufit podczas wigilijnej uczty.

Kometek, Amorek, Błyskawiczny, Fircyk, Pyszałek, Tancerz, Złośnik, Profesorek oraz Rudolf Czerwononosy. Oto imiona najsłynniejszych reniferów, które są nieodłącznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. To właśnie one odpowiedzialne są za to, aby Święty Mikołaj dotarł na czas do wszystkich grzecznych dzieci. Renifery kojarzone są najczęściej ze wspaniałą magią świąt. Jednak doskonale wiemy, że nie są tylko legendą czy bajką dla najmłodszych. Żyją one naprawdę i choć nie latają to z pewnością mają wiele innych zalet.

Na pewno każdy z nas zadał sobie choć raz w życiu pytanie; "Czy na Marsie istnieje życie"? Jest bardzo dużo spekulacji, wiele pytań, a tak mało odpowiedzi. W tym artykule postaramy się przybliżyć marsjańską rzeczywistość i rozwiać choć część wątpliwości. NASA od 2012 roku skrupulatnie prowadzi badania planety za pomocą łazika Curiosity. Dlatego dzisiaj wiemy jak przed miliardami lat wyglądała Czerwona Planeta, czy jest tam dostęp do wody i najciekawsze - czy istnieje życie na Marsie?

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok