Sidebar

Żyjesz obecnie w czasach, gdy wszystko jest „podane na tacy”. Kiedyś ludzie, żeby się czegoś dowiedzieć, chodzili do biblioteki. Dziś wystarczy, że zajrzysz do komputera, tabletu czy smartfonu. Znajdziesz tam „dobrego wujka Google” i oczywiście Wikipedię. Jednak, co tak naprawdę wiemy o naszych elektronicznych zasobach informacji?

Papierowe, szklane, stalowe, bambusowe, a nawet z makaronu. Jest wiele rodzajów słomek. 3 marca 1888 roku Marvin C. Stone otrzymał patent na papierową słomkę do picia. Dlatego co roku ma miejsce tzw. „Dzień Słomki do Picia”. Z tej okazji skupmy się na konkretnej wersji tego przyrządu – plastikowej – produkowanej na masową skalę.

Herbata od wieków zakorzeniona jest w kulturze wielu krajów, gdzie przybiera postać niemalże misterium. O jej istotności świadczą: sposób, kolejność oraz szereg rytuałów związanych z zaparzaniem i spożywaniem tego napoju. Międzynarodowy Dzień Herbaty obchodzony 15 grudnia to odpowiedni moment na przybliżenie kultury picia herbaty na świecie. Jak wygląda japoński rytuał? Kto jako pierwszy zaczął pić herbatę o „five o’clock”? Jakie urządzenie do zaparzania herbaty jest charakterystyczne dla Rosji? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej, ale najpierw zacznijmy od początku…

Wenecja jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na świecie. Nietypowe położenie i niesamowita architektura zapewniły miastu miejsce na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Liczne atrakcje, czyli m.in. romantyczne rejsy gondolami, przyciągają każdego roku do północnych Włoch rzesze turystów. Niestety atut Wenecji, jakim jest woda, stanowi jednocześnie utrapienie tego miasta. Najbliższym przykładem jest tegoroczna „acqua alta”, czyli tzw. „wysoka woda”, która doprowadziła do ogromnych strat oraz zniszczeń w Wenecji.

Świętem przypadającym na 10 listopada jest Dzień Jeża. Z tej okazji chciałabym pokazać, że to małe zwierzątko nie jest takie oczywiste, jak się wydaje. Większość osób żyje w przeświadczeniu, że wiedza na temat jeży nie jest im nawet potrzebna. Jednak powinniśmy pamiętać, że największym zagrożeniem dla jeży jesteśmy właśnie my - ludzie. Zatem może warto wiedzieć, co złego robimy?

Wiele słyszy się o mitycznej wenie, jaką obdarzeni są artyści - to ona sprawia, że ich dzieła są wyjątkowe. Żaden zwykły śmiertelnik nie jest w stanie równać się geniuszowi artystów, a za tym wszystkim ma stać właśnie wena. Pożądana przez wszystkich, nieważne, co tworzą - pisarzy, malarzy, aktorów i muzyków... Bogini, która decyduje o wielkości dzieła. Tylko co, jeżeli to mityczne i upragnione natchnienie jest tylko narkotykowym albo alkoholowym ciągiem?

Z postacią bociana wiążą się różnorodne zwyczaje, jak i przesądy. Najczęściej pierwsze co przychodzi nam na myśl, gdy tylko go zobaczymy to zapowiedź nadchodzącej wiosny. Wierzy się, że oprócz wiosny bocian przynosi ze sobą również szczęście i dzieci. W Polsce natomiast bociany są ptakami szczególnymi, niejednokrotnie postrzegane jako symbol naszego kraju. Dlaczego stawia się bociana białego na miejscu orła białego? 

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Whisky, a wraz z nim mamy dla Was porcję ciekawostek na temat tego niezwykłego trunku. Jak smakuje whisky po kilkuletnim pobycie w kosmosie? Co wspólnego z whisky mają "króliczki" Playboya? Ile musiał zapłacić kolekcjoner za najdroższy "bursztynowy trunek" na świecie? Odpowiedzi na te i na wiele więcej pytań znajdziecie poniżej.

Czy kiedykolwiek zajadając ze smakiem, powszechnie znany camembert, zastanawiałeś się jak powstaje i skąd wziął się w ogóle na naszych stołach? Okazuje się, że jego wędrówka po świecie była nie lada wyzwaniem. Gdyby nie wiedza pewnego zakonnika i upór w walce o tradycję i kulturę Francuzów, camembert mógłby być jednym z wielu smakołyków Francji . Ile tysięcy litrów mleka dziennie wykorzystuje się na produkcję sera? Czy Stany Zjednoczone pokrzyżowały, jakże ambitne, plany francuskim serowarom?

Z perspektywy religii chrześcijańskiej Święta Wielkanocne upamiętniają przede wszystkim mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kościół katolicki stawia baranka jako symbol Wielkanocy. Powodem tego jest m.in. to, że Jan Chrzciciel nadał taki tytuł Jezusowi w Nowym Testamencie. Natomiast jednym z najpowszechniejszych symboli tego święta jest tzw. „zajączek wielkanocny”. Dlaczego właśnie zajączek?

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.