Sidebar

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Whisky, a wraz z nim mamy dla Was porcję ciekawostek na temat tego niezwykłego trunku. Jak smakuje whisky po kilkuletnim pobycie w kosmosie? Co wspólnego z whisky mają "króliczki" Playboya? Ile musiał zapłacić kolekcjoner za najdroższy "bursztynowy trunek" na świecie? Odpowiedzi na te i na wiele więcej pytań znajdziecie poniżej.

Czy kiedykolwiek zajadając ze smakiem, powszechnie znany camembert, zastanawiałeś się jak powstaje i skąd wziął się w ogóle na naszych stołach? Okazuje się, że jego wędrówka po świecie była nie lada wyzwaniem. Gdyby nie wiedza pewnego zakonnika i upór w walce o tradycję i kulturę Francuzów, camembert mógłby być jednym z wielu smakołyków Francji . Ile tysięcy litrów mleka dziennie wykorzystuje się na produkcję sera? Czy Stany Zjednoczone pokrzyżowały, jakże ambitne, plany francuskim serowarom?

Z perspektywy religii chrześcijańskiej Święta Wielkanocne upamiętniają przede wszystkim mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kościół katolicki stawia baranka jako symbol Wielkanocy. Powodem tego jest m.in. to, że Jan Chrzciciel nadał taki tytuł Jezusowi w Nowym Testamencie. Natomiast jednym z najpowszechniejszych symboli tego święta jest tzw. „zajączek wielkanocny”. Dlaczego właśnie zajączek?

Często historia nie jest jednoznaczna i oczywista. Zdarza się, że na konkretne święta czy tradycje składa się wiele wydarzeń z przeszłości. Przykładem, który można tu przywołać jest Dzień Kobiet. Obecnie co roku w wielu krajach obchodzone jest święto poświęcone tzw. „płci pięknej”. Między innymi w Polsce ten dzień ma miejsce 8 marca. Jednak ta data nie jest przypadkowa. Ma ona na celu stale przypominać o tym, że kobiety to także silna płeć.

Tłusty czwartek to ukochane święto wszystkich łasuchów. To jeden z tych dni, kiedy przestajemy liczyć kalorie i pozwalamy sobie na jedzenie do syta. W Polsce tłusty czwartek zwany również „Zapusty”, to pierwszy dzień ostatniego tygodnia karnawału. Może on wypaść między 30 stycznia a 4 marca w zależności od daty świąt Wielkanocnych. Chociaż tłusty czwartek jest świętem powszechnie obchodzonym w Polsce to występuje także w innych miejscach świata, jednak niekiedy w innej formie.

Paryski Luwr od dawna już króluje jako najsławniejsze muzeum sztuki na świecie. Rok 2018 oficjalnie to potwierdził poprzez rekordową liczbę odwiedzin, która wyniosła 10,2 milionów turystów. Co więc przyciąga zwiedzających do muzeum?

Sake jest dla Japończyków tym, co dla Francuza wino czy dla Czecha piwo. To coś więcej niż alkohol - to część wieloletniej kultury i tożsamości narodowej. Świat pokochał sake przede wszystkim za walory smakowe i niepowtarzalne aromaty. Wieloletnie piętnowanie tradycji w jego wytwarzaniu uplasowało kraj kwitnącej wiśni na szczycie rynku alkoholowego. "Napój samurajów" jest świadectwem wyjątkowości japońskiej kultury, a jego smak doceniają najwięksi krytycy kulinarni i degustatorzy z całego świata. Co czyni z sake tak niepowtarzalny trunek?

Mogą chronić przed pechem, a nawet przynosić szczęście. W większości kultur występują różnorodne przesądy. Ta sama rzecz może mieć wiele znaczeń, które niekiedy się wykluczają. Wszystko zależy od miejsca, epoki i sposobu postrzegania danego znaczenia. 

Neurofitness to inaczej trening dla mózgu. Jego ideą jest, abyśmy wyrwali się z naszej codziennej rutyny i praktykowali nowe doświadczenia. Jednak nie tylko dlatego warto zainteresować się akurat taką formą rekreacji. Uważa się, że neurofitness może zapobiegać chorobie Alzhaimera.

Jak co roku o północy, w ostatnią noc grudnia uniesiemy kieliszki szampana i wykrzyczymy "Szczęśliwego nowego roku!". Jednak w większości przypadków nie będziemy wznosić toastu z kieliszkiem szampana w ręku, a jedynie średniej, bądź słabej jakości wina musującego. Część społeczeństwa nie widzi żadnej różnicy pomiędzy tymi dwoma rodzajami trunku, a tak naprawdę - rozbieżność jest znacząca. Jak powstaje francuski Champagne? Czym się kierować przy wyborze szampana na sylwestrową noc i jakich błędów unikać?

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok