logo wsiiz main

POLECAMY

Wywiady
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dla wszystkich miłośników sztuki i rękodzieła od 2 do 3 grudnia już po raz piąty odbędzie się cykliczny kiermasz “Kup Sztukę”. Wstęp jest bezpłatny. To wspaniała okazja dla tych, którzy chcą nabyć dla siebie i bliskich wyjątkowy prezent z okazji nadchodzących świąt. Inicjatywa powstała z miłości do sztuki.

Chyba każdy z nas chociaż jeden raz słyszał o kiermaszu, bądź o jego synonimach czyli targach i jarmarkach. Kiermasz to nie tylko wydarzenie na którym uczestnicy mogą kupować  wykonane ręcznie nietypowe przedmioty, ale również w miłej atmosferze porozmawiać z innymi ludźmi i nastroić się świątecznie.

Po co wyjeżdżać do innego miasta, jak można samodzielnie stworzyć

Pomysłodawczynią oraz organizatorką kiermaszu “Kup Sztukę” jest Aleksandra Czerniga. Jako dwudziestoparolatka zajmowała się sprzedażą rękodzieła, wyjeżdżając do innych miast by uczestniczyć w targach i kiermaszach. - Tutaj w Rzeszowie niestety nie było takiej okazji, ani dla mnie, ani dla innych. Mam sporo znajomych, którzy posiadają talent i pasję do tworzenia pięknych przedmiotów - opowiada Pani Aleksandra. - Dlatego chciałam stworzyć warunki i okoliczności do tego by rękodzielnicy i artyści mogli przedstawić swoją twórczość szerszemu gronu odbiorców. Tak aby każdy mógł przyjść i osobiście spotkać się z sztuką.

Kup Sztukę - dlaczego właśnie taka nazwa

- Chciałam aby nazwa nie zamykała naszej inicjatywy na określonego odbiorcę. Nasz kiermasz skierowany jest do wszystkich, którzy chcą docenić dzieło ludzkich rąk. Sztuka może być rozumiana jako dzieło, twórczość, ale również jako po prostu jeden przedmiot. Kupując nawet jedną sztukę, wspierasz pracę rękodzielnika czy początkującego artysty. - Opowiada inicjatorka wydarzenia.

Przewodnia idea kiermaszu

Każda praca i pomysł ma swój cel, który jest bardzo zróżnicowany. Jednak Aleksandra Czerniga również określiła nam cel rzeszowskiego kiermaszu “Kup Sztukę”. - Celem kiermaszu jest przybliżenie ludziom idei sprawiedliwego handlu, świadomej konsumpcji oraz ukazania ludzi, którzy tworzą przedmioty wysokiej jakości - zdradza organizatorka. - Chcemy pokazać, że sztuka nie jest tylko dla wybranych, każdy może mieć coś unikatowego, wartościowego, stworzonego z sercem i dbałością o szczegóły. Jednocześnie, każdy dokonując takiego wyboru zakupowego, wspiera rodzimych twórców. To obopólna korzyść.

Prezenty pod choinkę na kiermaszu, ale jakie?

Сo roku szukamy niepowtarzalnych prezentów dla naszych bliskich. Sklepy przed świętami przepełnione są “wyjątkowymi” prezentami, a i tak co roku wrzucamy je do szafy i zapominamy o nich. Jednak na kiermaszu “Kup Sztukę” na pewno nie zabraknie oryginalnych prezentów. - Każdego roku podczas świątecznej edycji kiermaszu można kupić ręcznie robione ozdoby choinkowe, elementy wystroju wnętrz, torebki, unikatową odzież dla dzieci i dorosłych oraz szereg innych niepowtarzalnych przedmiotów. Przyjdźcie i przekonajcie się sami! - zachęca Aleksandra Czerniga.

Niedalekie plany na przyszłość

Kiermasz “Kup Sztukę” odbędzie się po raz piąty. Z roku na rok inicjatywa zyskuje na popularności. Wiemy jakie są plany na przyszłość, którymi podzieliła się z nami organizatorka. - Chcielibyśmy przyjmować więcej rękodzielników i artystów, czyli co za tym idzie znaleźć takie miejsce w Rzeszowie, które nie ograniczałoby nas metrażowo, a jednocześnie było klimatyczne. Obecnie działamy w niewielkim zespole, ale z roku na rok czujemy, że "Kup Sztukę" przybiera na sile i interesuje się tym wydarzeniem coraz większa ilość osób - radośnie mówi organizatorka. - Ludzie zaczynają żyć wolniej i coraz częściej zauważają, że ich świadomy wybór ma znaczenie, a co za tym idzie sięgają po rękodzieło. Żywię nadzieję, że staniemy się konkurencją dla centrów handlowych i masowej produkcji przedsiębiorstw.

 

Źródło ilustracji: www.facebook.com

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus