logo wsiiz main

Konrad Kmiecik

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, bo o nim mowa, to niezwykłe miejsce na mapie naszego regionu. To ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia.

 

Starania o powstanie na Podkarpaciu dużego, klasycznego centrum nauki rozpoczęły się już na przełomie 2007 i 2008 roku. Inicjatorami były powstałe wówczas Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy Explores oraz Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, które wraz z przedstawicielami rzeszowskich uczelni wyższych opracowały w 2008 roku pierwszy opis placówki pod nazwą Projekt Interaktywnego Centrum Edukacji Naukowo-Technicznej. Prawie 200 interaktywnych eksponatów, 5 w pełni wyposażonych pracowni: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia, Pracownia Fizyka (aktualnie w przygotowaniu); a przede wszystkim nieograniczona przestrzeń dla umysłu – to właśnie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Częścią wyposażenia jest także wystawa mobilna składająca się z 15 eksponatów – esencji tego,  czego można doświadczyć w samym centrum.

 Wystawa wyruszyła właśnie w pierwsze tourne po szkołach regionu, a jej zwiedzanie jest bezpłatne. Może się ona pojawiać również na różnego rodzaju imprezach. Centrum Nauki „Łukasiewicz” nie jest muzeum – wszystkie eksponaty są po to, aby badać tajemnice nauki. Jest to propozycja zarówno dla najmłodszych, jak i dla osób starszych – każdy znajdzie coś dla siebie. W drodze samodzielnego doświadczania, goście PCN otrzymują możliwość rozwijania w sobie umiejętności krytycznego myślenia, odczują potrzebę stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi, oraz wzbudzą w sobie wdzięczność i docenią wartości dziedzictwa Podkarpacia.

Owalny budynek PCN nawiązuje kształtem do wyglądu sterowca, rakiety, balonu, statku kosmicznego, helisy DNA. Powierzchnia budynku to około 6,5 tys. metrów kwadratowych, a przestrzeń wystawiennicza zajmuje około 3 tys. metrów kwadratowych! Wnętrze zainspirowane jest kształtem komórki żywego organizmu. Zgodnie z założeniami autora projektu, forma łączy w sobie inspiracje przestrzenią powietrzną, kosmiczną, gwiazdami i niebem. Autorem koncepcji architektonicznej jest dr hab. inż. arch. Marcin Furtak, a projekt przygotowała Pracownia Projektowa F-11 Kraków.

Od 31 marca Centrum Nauki „Łukasiewicz”  zaczyna funkcjonować w stałych godzinach według harmonogramu, który w tygodniu dostosowany jest do grup zorganizowanych, a na weekend bardziej do klientów indywidualnych, rodzin. Bilety można rezerwować z miesięcznym wyprzedzeniem. Centrum nauki otwarte będzie sześć dni w tygodniu – od wtorku do czwartku w godzinach od 9:00 do 15:00 oraz od piątku do niedzieli w godzinach 14:00-20:00.

Jakie są pierwsze wrażenia z perspektywy osoby zwiedzającej? Niesamowite, ponieważ nauka poprzez doświadczenia jest najlepszym sposobem na zdobywanie wiedzy o otaczającym nas świecie. Osobiście zawsze wolałem eksperymenty, ponieważ znacznie lepiej potrafią wyjaśnić, jak działa otaczający nas świat oraz zjawiska przyrodnicze. Nowoczesna infrastruktura i staranne zaprojektowanie przestrzeni  zapewniają naturalnie przejście przez ekspozycje.

Wystawy edukacyjne podzielone są tematycznie. Na samej górze znaleźć można wystawę „Żyję”, czyli wszystko co związane z funkcjonowaniem organizmu człowieka. Poniżej znajduje się ekspozycja, pokazująca świat natury oraz kącik kosmiczny, gdzie między innymi można sterować łazikami marsjańskimi. Na dole natomiast jest wystawa, która wyróżnia centrum „Łukasiewicz” spośród wszystkich innych polskich centrów nauki. Znajduje się tam strefa poświęcona lotnictwu, gdzie główną atrakcją jest symulator lotu samolotem. Jak podkreślają edukatorzy, symulator zawsze cieszy się największą popularnością, ponieważ, składając się z platformy, fotela, trzech bardzo dużych monitorów oraz wolantu do sterowania, bardzo wiernie odwzorowuje lot. Swój realizm zawdzięcza temu, że cała konstrukcja porusza się zgodnie z ruchem symulatora.

Jak podkreśla dyrektor obiektu, miejsce to jest przeznaczone dla wszystkich, niezależnie od wieku i zainteresowań. Najmłodsi prawdopodobnie będą mieli pierwszą styczność z niektórymi zjawiskami, a starsi mogą rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Każda wystawa ma swoją instrukcję, ale jest ona jednak jedynie swoistym drogowskazem – to od nas zależy do jakich wniosków dojdziemy podczas eksperymentu. Jedno jest pewne – czas ucieka tutaj zdecydowanie za szybko i jest to miejsce, do którego chce się wracać.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego obiektu; z rodziną, przyjaciółmi albo samemu. Według nas najlepiej wybrać się z grupą 10 znajomych, bo właśnie od tej liczby można zakupić bilety grupowe! Na zachętę mamy dla was kilka zdjęć oraz zapraszamy do odwiedzenia strony PCN!

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"

 

fot. Konrad Kmiecik

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus