Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kosmetyki stanowią nieodłączny element naszej codzienności – czy to podczas mycia rąk, pielęgnacji skóry czy robienia makijażu. Jednak czy każdy produkt, jakiego używamy działa wedle naszych oczekiwań? A może zapewnienia producenta, to tylko chwyt marketingowy? Dnia 20 kwietnia mgr inż. Tomasz Bujak zaprezentował wykład, w którym przybliżył tematykę związaną z badaniami skuteczności działania i bezpieczeństwa produktów kosmetycznych. Materiał powstał w ramach projektu „Przybij piątkę nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jego celem jest inspiracja młodych ludzi i rozpowszechnianie naukowych metod poznawania rzeczywistości.

Prezentowany materiał został podzielony na dwie części: pierwsza dotyczyła aspektów prawnych związanych z produktami kosmetycznymi, a druga zawierała opis najpopularniejszych badań kosmetyków. Prowadzący odpowiadał również na pytania zadawane przez słuchaczy.

Mgr inż. Tomasz Bujak rozpoczął wykład od zapoznania słuchaczy ze stroną prawną dotyczącą produktów kosmetycznych. Najważniejszym i podstawowym dokumentem jest rozporządzenie UE 1223/2009, które zaczęło obowiązywać w roku 2013. Prowadzący wyjaśnił, że dotyczy ono producentów kosmetyków na terenie całej Unii Europejskiej. W tym dokumencie znajdują się wytyczne, które każdy wytwórca musi spełniać, żeby legalnie i zgodnie z prawem wprowadzić produkt na rynek. Można znaleźć tam również podstawowe informacje i obowiązki osoby odpowiedzialnej za wprowadzenie preparatu kosmetycznego na rynek. Ciekawym dodatkiem są załączniki, które stanowią listy substancji zakazanych w przemyśle kosmetycznym lub takie, które są objęte ograniczeniami.  

Czym jest kosmetyk? Mgr inż. Tomasz Bujak wytłumaczył, że jest to substancja lub mieszanina przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego. Ich wyłącznym lub głównym celem jest utrzymanie w czystości, perfumowanie, zmiana wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała. Kosmetyki można podzielić ze względu na sposób ich działania na: myjące, ochronne, do zmiany wyglądu (kolorowe) oraz zapachowe.

Słuchacze zapoznali się z procesem wdrażania preparatu kosmetycznego na rynek. Są to kroki, które musi przejść każdy producent od opracowania receptury kosmetyku do jego udostępnienia. Po opracowaniu składu produktu, wytwórca musi wykonać szereg badań – niektóre z nich są narzucone odgórnie, a część jest dobrowolna. W dalszej części wykładu, mgr inż. Bujak dokładnie opisał każde z nich. Dowiedzieliśmy się m.in. na czym polegają badania kompatybilności, mikrobiologiczne, skuteczności zakonserwowania, dermatologiczne, hipoalergiczne, aplikacyjne czy aparaturowe (nawilżenia skóry, natłuszczenia skóry, pH skóry). Ostatnią rzeczą, którą muszą wykonać producenci, aby wdrożyć preparat kosmetyczny na rynek, jest przygotowanie raportu oceny bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Jest to dokument potwierdzający bezpieczeństwo toksykologiczne kosmetyku.

Na koniec wykładu, mgr inż. Tomasz Bujak odpowiedział na kilka pytań zadanych przez uczestników wykładu. Dowiedzieliśmy się o komedogenności składników kosmetyków, czyli o tym czy dany składnik „zapycha” nam skórę.  Dodatkowo prowadzący podzielił się z nami swoją wiedzą na temat substancji aktywnych w kremach, aby wspomóc nas w odpowiednim doborze preparatów kosmetycznych przeciwzmarszczkowych.

LINK DO WYKŁADU

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus