Sidebar

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

27 lutego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się III edycja wykładów popularnonaukowych „Wielkie pytanie w nauce”. Tytułem minionego spotkanie było jakże prawidłowo, w dobie XXI wieku, zadane pytanie „Czy szczęścia można się nauczyć?”. Prelegentami zaproszonymi do rozmowy była doktor psychologii, terapeuta uzależnień Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz teolog i etyk ks. prof. Alfred Wierzbicki.

Okazało się, że spotkanie realizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem i już godzinę przed rozpoczęciem można było zauważyć długie kolejki przed wejściem do Filharmonii. O godzinie 17.00 licznie zgromadzone audytorium gromkimi brawami powitało znajdujących się na scenie gości. Byli to: Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Wergiliusz Gołąbek, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Wojciech Bonowicz- redaktor „Tygodnika Powszedniego”.

foto2

Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia i powitania gości przez gospodarza – Rektora WSIiZ. Jako pierwszą do zabrania głosu, w odpowiedzi na pytanie „Czy szczęścia można się nauczyć?”, zaprosił dr Ewę Woydyłło-Osiatyńską. wyraziła swoje stanowisko w pojmowaniu szczęścia i przedstawiła szereg wskazówek, recept oraz metod postępowania, które mogą posłużyć jako platforma do odzyskania pogody ducha. Następnie wspomniała o temacie uzależnień, którym zajmuje się zawodowo. Zaznaczyła również rangę akceptacji, dobrego poznania siebie samego, wyboru podejścia do sytuacji w jakiej się znajdujemy oraz relacji szczęście-nieszczęście. Obok cennych wskazówek, które mogą okazać się zbawienne w wypracowywaniu szczęścia dr Ewa Woydyłło- Osiatyńska przeprowadziła również test dla publiczności pod nazwą „Szczęśliwa trzynastka”. Polegał on na zadaniu trzynastu pytań, skonstruowanych przez prelegentkę, którego wyniki dzięki udzieleniu odpowiedzi przez uczestników dawały podsumowanie skali szczęścia każdego z nich. Wśród wskazówek dr Ewy Woydyłło- Osiatyńskiej znajdziemy również receptę na poznanie siebie samego, która również jest ważnym elementem składającym się na proces odczuwania szczęścia.

foto3

W drugiej kolejności głos zabrał ks. prof. Alfred Wierzbicki, który przedstawił swoje stanowisko, wymienił i dogłębnie analizował koncepcje szczęścia, odwołując się również do tez filozoficznych. Według ks. prof. Wierzbickiego obok przeżyć szczęścia, powinniśmy sięgać także do refleksji. Istotą szczęścia jest zgoda z samym sobą. Przychodzi ono wtedy, kiedy nie rezygnujemy z siebie i pracujemy nad swoim rozwojem.

Kolejnym etapem spotkania była dyskusja kontynuująca poruszane wcześniej wątki tytułowego szczęścia w gronie wszystkich zgromadzonych prelegentów. Zgodnie z tradycją rzeszowskich spotkań „Wielkie pytanie w nauce” publiczność również i tym razem miała okazję zadania pytań zaproszonym gościom.

foto4

Po półtoragodzinnym wykładzie nastało podsumowanie i zakończenie wydarzenia, które uwieńczyła owacja na stojąco oraz niesamowity entuzjazm wśród publiczności. To zdecydowanie dowód na to, że dla uczestników wykład był niezwykle wartościowym spotkaniem, owocującym w zdobytą wiedzę w zakresie poznania i zrozumienia siebie samego oraz busolą ukierunkowującą na odkrywanie szczęścia nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach. Po zakończeniu wykładu publiczność miała szansę zdobycia autografów oraz zakupu książek autorstwa zaproszonych gości.

Autor fotografii: Dominika Piętak/WSIiZ

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok