Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Fot. Olga Robutka

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
20 czerwca na Rzeszowskim rynku odbył się festiwal uliczny z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez UNHCR we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa, Urzędem Wojewódzkim i Estradą Rzeszowską.

Od godziny 16stej w czwartkowe popołudnie rzeszowski rynek zamienił się w miejsce celebrowania wspólnej współpracy na rzecz uchodźców. Liczne organizacje pozarządowe współuczestniczyły w wydarzeniu takie jak Caritas, Fundacja w Stronę Dialogu czy Związek Ukraińców w Polsce

Czym jest Światowy Dzień Uchodźcy?

Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Uchodźcy obchodzimy co roku w dniu 20 czerwca. Po raz pierwszy jako święto światowe był obchodzony w 2001 roku – 50 rocznicę konwencji genewskiej. Stanowi on nadzieję dla uchodźców, że życie w ich nowym miejscu na ziemi będzie czymś więcej niż tylko walka o przetrwanie.

festiwal uliczny z okazji swiatowego dnia uchodzcy04Fot. Olga Robutka

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu

W inauguracji wzięli udział: 

Dyrektor Biura Terenowego UNHCR w Rzeszowie – Yolanda Ines Zapata Henry
Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul
Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek
Konsul genealny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts

Organizatorzy przewidzieli również część artystyczną. Swoje występy prezentowali:

Resovia Saltans - Zespół Pieśni i Tańca z Uniwersytetu Rzeszowskiego
Pieśni z polskiego folkloru zaśpiewał chór działający w ramach zespołu. Jako zespół pragną promować polską kulturę ludową w tym również za granicą. W tym roku będą występować w Cyprze czy też Grecji, a już za rok można spodziewać się koncertu jubileuszowego z okazji 50-lecia zespołu.

Insomnia ze swoim pokazem wstążek w wykonaniu młodych uczestniczek.

Pracownik UNHCR Dawid Huczko, z grą na akordeonie.
Jak wspominał jego rodziców nie było stać na szkołę muzyczną, dlatego otrzymał od nich akordeon i kasety, aby mógł się nauczyć grać. Pragnął przekazać wszystkim dzieciom, że szkoła muzyczna jest przwilejem.

Black Butterflies Polsko-Ukraiński zespół taneczny
Członkinie zespołu zaprezentowali swoje talenty w opanowaniu ruchu własnego ciała, tworząc interesujący performance. Na tym nie poprzestały, zapraszając niemal wszystkich spod sceny do wspólnego tańca.

Ukraiński chór Beheryni, wykonujący tradycyjne ukraińskie pieśni o tematyce miłosnej, wojennej.

Po części artystycznej na scenie zagościł DJ Komar miksując piosenki z różnych części świata.

Wyjątkowe spotkania

Festiwalowi towarzyszyły stoiska informacyjne różnych organizacji pozarządowych. Namioty na rynku zajeli członkowie m.in. Fundacji PRO-FIL, Fundacji LEVEL UP czy fundacji WOMEN4WOMEN. Oczywiście nie zabrakło miejsca dla organizacji pomocowych dla uchodźców. Niektóre z nich oferowały dodatkowe atrakcje - malowanie twarzy, puszczanie wielkich baniek. Na stoisku UNHCR można było nabyć rękodzieło, wspierając tym samym organizację.

Wśród wolontariuszy znaleźli się zagraniczni studenci kierunku Praca Socjalna w Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Jak wspominali Tinotenda, Mass i Roderick dowiedzieli się o UNHCR dzięki uczelni. Dodatkowo z chęcią pomagają przy organizacji różnych wydarzeń, takich jak czwartkowy festiwal.

festiwal uliczny z okazji swiatowego dnia uchodzcy introFot. Olga Robutka

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus