Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

What Where When w Klubie IQ / fot. Jakub Tokarski

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
W poniedziałek, 19 marca o godzinie 19:00, studenci z różnych krajów zostali połączeni w międzynarodowe zespoły, aby rywalizować w turnieju wiedzy. Zadaniem było odgadywanie różnorodnych pytań i zagadek z szerokiej gamy kategorii. Zwycięska drużyna zdobyła nagrodę w wysokości 2100 złotych!

Kolejna edycja turnieju intelektualnego odbyła się w całości w języku angielskim. Wydarzenie miało miejsce w klubie IQ, znajdującym się w budynku Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Aby wziąć udział w turnieju każda grupa musiała wymyślić nazwę swojej trzyosobowej drużyny, zamieścić zdjęcie swojej grupy, i oczywiście - pojawić się na spotkaniu!

Pytania

Pytania w turnieju wymagały nie tylko znajomości języka angielskiego, ale również szerokiej wiedzy z różnych dziedzin począwszy od kreskówek, przez znajomość nazw państw, po wiedzę z fizyki, biologii, a nawet umiejętność przeliczania liczb rzymskich i binarnych.

Przykładowe pytanie

Guess the missing (??) code (one letter + one digit) in this sequence (2pts)

M6, T7, W9, ??, F6, S8, S6, M6, T7,…

Odgadnij brakujący (??), kod (jedna litera + jedna cyfra) w tej sekwencji (2pts)

Przeczytaj również: MELTING POT FESTIVAL 2024 w Klubie IQ!

Do każdego pytania był ustalony czas odpowiedzi wynoszący 60 lub 90 sekund w zależności od jego złożoności i trudności. Po upływie czasu wszystkie drużyny podnosiły wysoko kartki z odpowiedzią gdzie jury je zbierało a następnie weryfikowało odpowiedzi.

Przebieg wydarzenia

Wieczór rozpoczął się oficjalnym przywitaniem gości oraz wyjaśnieniem zasad dla uczestników. Podczas turnieju obowiązywał absolutny zakaz korzystania z elektronicznych zegarków, telefonów czy podpowiedzi od widowni. Każde przewinienie było karane żółtą lub czerwoną kartką, a w ostateczności groziła dyskwalifikacja całego zespołu.

Przykładowe pytanie

On chich planet of the Solar System one Day is longer than one year? (2pts)

Na której planecie Układu Słonecznego dzień jest dłuższy niż rok? (2pts)

Do wydarzenia zapisało się 23 drużyny z zawodnikami pochodzącymi z aż 5 kontynentów! W składzie jury zasiadali Dr Marek Jaszuk, Dr Łukasz Błąd i Mgr Grzegorz Karpiuk. Pierwsze dwie rundy eliminowały ok. 30% drużyn, aby w ostatniej wyłonić top 3 zespoły!

Każda runda zawierała 8 pytań, za które można było zdobyć od 1 do 2 punktów, a dodatkowo pytanie bonusowe, gdzie możliwe było zdobycie aż 4 punktów! Istniała jednak pewna pułapka: im więcej podpowiedzi się wykorzysta, tym mniejsza ilość punktów za odpowiedź. Na koniec wydarzenia z każdej wyeliminowanej grupy (z rundy pierwszej i drugiej), losowano tzw. „Lucky Looser”, którzy mieli szansę na darmowy lunch lub deser w stołówce uczelnianej!

Przeczytaj także: HackCarpathia – Największy Hackaton w Rzeszowie!

Zwycięzcy!

Najlepszą drużyną wieczoru okazał się "Ludo Club Polska"! Zespół składający się z trzech Polaków: Macieja Bieszczada, Huberta Zająca i Pawła Misiewicza zdobył łącznie 35,5 punktów, co okazało się rekordowym wynikiem od początku historii turnieju! Panowie szczególnie imponowali w trzeciej rundzie, nie popełniając żadnego błędu i odpowiadając na pytanie bonusowe po zaledwie jednej podpowiedzi!

WhatsApp Image 2024 03 18 at 22.08.32Drużyna zwycięska / Fot. Jakub Tokarski

Jeśli chcesz sprawdzić swoje umiejętności w takim teleturnieju, w załączniku znajdziesz wszystkie pytania z wydarzenia! Na samym dole znajdują się również rozwiązania. Spróbuj i przekonaj się, czy jesteś lepszy od studentów WSIZ!

//link do pliku//

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus