Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W środę, 15 września, wystartowała trzynasta edycja konferencji InternetBeta. Po raz drugi równolegle zorganizowano panel naukowy Beta academics. Tym razem naukowcy spotkali się, by dyskutować o komunikacji wizualnej.

Totalnie wizualnie - konteksty komunikacji społecznej w XXI wieku – to tytuł tegorocznej edycji Beta Academics. Jak podkreśla organizatorka wydarzenia, dr Iwona Leonowicz-Bukała z Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ: 

Celem konferencji jest pokazanie, że rozmowom branżowym, dotyczącym Internetu, potrzebna jest także dyskusja akademicka, tworząca kontekst, sięgająca głębiej w zrozumienie funkcjonowania ludzi w erze postcyfrowej, a tym bardziej – w czasie pandemii, kiedy życie wirtualne w coraz większym stopniu zastępuje nam komunikację bezpośrednią.

ilb

Już pierwszego dnia na panelu wystąpiło dziewięciu prelegentów. Wydarzenie rozpoczął Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, dr hab. Andrzej Adamski, prof. WSIiZ, który mówił o kontekstach wizualności w mediach, nauce i biznesie. W otwarciu wydarzenia uczestniczył też prezydent Rzeszowa - Konrad Fijołek.

betaacaddzien1fijolek

Referat specjalny poświęcony nowym technologiom w szkoleniach dla biznesu wygłosiła Magdalena Popek - psycholog biznesu, trener, współprowadząca Podkarpackiego Centrum Szkoleniowego.

popek2

Wystąpienie dr hab. Moniki Kaczmarek-Śliwińskiej z Uniwersytetu Warszawskiego skupiało się wokół przekazów wizualnych w mediach społecznościowych w perspektywie typologii teorii sytuacyjnego komunikowania się w kryzysie W.T. Coombsa.

sliwinska3

Następnie głos zabrała mgr Karolina Góraj z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która opisała fenomen wirtualnych influencerów. Czy wirtualne awatary zastąpią prawdziwych ludzi? - takie pytanie towarzyszyło jej prezentacji.

kgoraj ba

Wystąpił również prof. Tomasz Goban-Klas, autorytet naukowców z zakresu nauk o mediach. Swój referat poświęcił feminizacji udźwiękowienia osobistych cyfrowych chatbotów. 

Wizualnie, cierpliwie, z głową: mapowanie Twittera w polsko-polskiej wojnie o “prawdziwy” Kościół Katolicki - to temat wystąpienia dr. Mariusza Pisarskiego. Naukowiec jest autorem wielu publikacji oraz raportów badawczych w dziedzinach takich jak: cyfrowa humanistyka, komparatystyka, teoria literatury, semiotyka nowych mediów, poetyka hipertekstu, studia nad adaptacją, translatologia.

Dr Alicja Waszkiewicz-Raviv z Uniwersytetu Warszawskiego jako specjalistka public relations, medioznawczyni i psycholożka, podczas panelu opowiedziała o wizualnej stronie PR-u.

Jako że wielu zebranych naukowców to nie tylko badacze, ale również dydaktycy, na konferencji nie mogło zabraknąć tematów związanych z kształceniem. Dr hab. Sławomir Gawroński, prof. WSIiZ przedstawił wyniki badań dotyczących kształcenia akademickiego w zakresie komunikacji marketingowej. Dane zbierano od 2019 roku, a zaprezentowane wnioski to doświadczenia 4 krajów - Polski, Słowacji, Czech i Łotwy.

Wśród prelegentów można było również zobaczyć mgr. Marcina Kosmana. Jego referat polegał na analizie dyskursu multimodalnego w spotach wyborczych Konfederacji.

kosman3

Pierwszy dzień panelu zamknęła mgr Barbara Sitko, która opowiadała o znaczeniu materiałów wizualnych w ruchu prozwierzęcym. Przekonywała, że materiały wizualne (szczególnie fotografie/plakaty) odgrywają doniosłą rolę w ruchu prozwierzęcym i często decydują o sukcesie przeprowadzanych działań. Komunikują one trudny i rozległy temat w taki sposób, aby był on zrozumiały dla jak najszerszego grona odbiorców. Pełnią w ten sposób zarówno funkcję dokumentacyjną, jak i perswazyjną, ponieważ m.in. zachęcają do bardzo aktualnej dziś dyskusji.

barbarasitko

Beta Academics 2021 trwa dwa dni. 16 września głos zabiorą kolejni prelegenci.

betaacademicdzien1

fot. Blue Cherry Studio

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb