Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W środę, 15 września, wystartowała trzynasta edycja konferencji InternetBeta. Po raz drugi równolegle zorganizowano panel naukowy Beta academics. Tym razem naukowcy spotkali się, by dyskutować o komunikacji wizualnej.

Totalnie wizualnie - konteksty komunikacji społecznej w XXI wieku – to tytuł tegorocznej edycji Beta Academics. Jak podkreśla organizatorka wydarzenia, dr Iwona Leonowicz-Bukała z Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ: 

Celem konferencji jest pokazanie, że rozmowom branżowym, dotyczącym Internetu, potrzebna jest także dyskusja akademicka, tworząca kontekst, sięgająca głębiej w zrozumienie funkcjonowania ludzi w erze postcyfrowej, a tym bardziej – w czasie pandemii, kiedy życie wirtualne w coraz większym stopniu zastępuje nam komunikację bezpośrednią.

ilb

Już pierwszego dnia na panelu wystąpiło dziewięciu prelegentów. Wydarzenie rozpoczął Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, dr hab. Andrzej Adamski, prof. WSIiZ, który mówił o kontekstach wizualności w mediach, nauce i biznesie. W otwarciu wydarzenia uczestniczył też prezydent Rzeszowa - Konrad Fijołek.

betaacaddzien1fijolek

Referat specjalny poświęcony nowym technologiom w szkoleniach dla biznesu wygłosiła Magdalena Popek - psycholog biznesu, trener, współprowadząca Podkarpackiego Centrum Szkoleniowego.

popek2

Wystąpienie dr hab. Moniki Kaczmarek-Śliwińskiej z Uniwersytetu Warszawskiego skupiało się wokół przekazów wizualnych w mediach społecznościowych w perspektywie typologii teorii sytuacyjnego komunikowania się w kryzysie W.T. Coombsa.

sliwinska3

Następnie głos zabrała mgr Karolina Góraj z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która opisała fenomen wirtualnych influencerów. Czy wirtualne awatary zastąpią prawdziwych ludzi? - takie pytanie towarzyszyło jej prezentacji.

kgoraj ba

Wystąpił również prof. Tomasz Goban-Klas, autorytet naukowców z zakresu nauk o mediach. Swój referat poświęcił feminizacji udźwiękowienia osobistych cyfrowych chatbotów. 

Wizualnie, cierpliwie, z głową: mapowanie Twittera w polsko-polskiej wojnie o “prawdziwy” Kościół Katolicki - to temat wystąpienia dr. Mariusza Pisarskiego. Naukowiec jest autorem wielu publikacji oraz raportów badawczych w dziedzinach takich jak: cyfrowa humanistyka, komparatystyka, teoria literatury, semiotyka nowych mediów, poetyka hipertekstu, studia nad adaptacją, translatologia.

Dr Alicja Waszkiewicz-Raviv z Uniwersytetu Warszawskiego jako specjalistka public relations, medioznawczyni i psycholożka, podczas panelu opowiedziała o wizualnej stronie PR-u.

Jako że wielu zebranych naukowców to nie tylko badacze, ale również dydaktycy, na konferencji nie mogło zabraknąć tematów związanych z kształceniem. Dr hab. Sławomir Gawroński, prof. WSIiZ przedstawił wyniki badań dotyczących kształcenia akademickiego w zakresie komunikacji marketingowej. Dane zbierano od 2019 roku, a zaprezentowane wnioski to doświadczenia 4 krajów - Polski, Słowacji, Czech i Łotwy.

Wśród prelegentów można było również zobaczyć mgr. Marcina Kosmana. Jego referat polegał na analizie dyskursu multimodalnego w spotach wyborczych Konfederacji.

kosman3

Pierwszy dzień panelu zamknęła mgr Barbara Sitko, która opowiadała o znaczeniu materiałów wizualnych w ruchu prozwierzęcym. Przekonywała, że materiały wizualne (szczególnie fotografie/plakaty) odgrywają doniosłą rolę w ruchu prozwierzęcym i często decydują o sukcesie przeprowadzanych działań. Komunikują one trudny i rozległy temat w taki sposób, aby był on zrozumiały dla jak najszerszego grona odbiorców. Pełnią w ten sposób zarówno funkcję dokumentacyjną, jak i perswazyjną, ponieważ m.in. zachęcają do bardzo aktualnej dziś dyskusji.

barbarasitko

Beta Academics 2021 trwa dwa dni. 16 września głos zabiorą kolejni prelegenci.

betaacademicdzien1

fot. Blue Cherry Studio

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus