Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Loża Biznesu

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
O inspiracjach, twórczości i niezwykłej codzienności – za nami spotkanie autorskie z Karoliną Winiarską. Czy pisanie może być formą autorefleksji lub terapii? Na to pytanie, i nie tylko, odpowiada pisarka.

12 kwietnia w murach naszej uczelni odbyło się inspirujące spotkanie z autorką powieści obyczajowych. Pani Karolina jest rzeszowianką, absolwentką filologii angielskiej oraz nauczycielką. Natomiast prywatnie mamą i pasjonatką podróży. Twórczość pisarki ma charakter motywujący, niekiedy pocieszający po stracie lub niespełnionej miłości. Jednocześnie publikacje niosą ze sobą lekcje i potrafią zaskoczyć czytelników.

Autorka podczas spotkania podzieliła się źródłami inspiracji czy też tym jak pisanie może zaburzyć czytanie. Poruszyła także cały proces twórczy powieści: od inspiracji i koncepcji aż po sprawy związanie bezpośrednio z publikacją. Natomiast w drugiej części uczestnicy mogli sami spróbować swoich sił w pisaniu.

O twórczości autorki - pierwsza część spotkania

Dlaczego czytanie jest ważne?

Czytanie zmusza do refleksji i przemyśleń, a myślenie daje wolność, poszerza horyzonty i otwiera na świat. Literatura została trafnie porównana do bramy, która staje przed nami otworem i pozwala poznać głębiej samego siebie. Daje nam możliwość “zajrzeć” do głowy autora i wniknąć w jego myśli. Czytając utwory największych światowych twórców, jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, co czuli w momencie tworzenia swoich dzieł, przez co jeszcze mocniej utożsamiamy się z nimi.

Tematy i inspiracje

Pani Karolina, która nazywa siebie “pisarską przyjaciółką”, opisuje historie związane z kobietami. Jej celem jest stworzenie takiej postaci, w której czytelniczki odnajdą swoją przewodniczkę. Pisanie o trudnych relacjach rodzinnych, niespełnionej miłości czy bólu i stracie stanowi dla niej formę autorefleksji, terapii, przez którą przechodzi najpierw sama, a następnie daje taką możliwość swoim czytelniczkom.

Zdaniem naszej gościni, najistotniejszym źródłem inspiracji jest obserwacja, świadome zatrzymanie się na danej chwili i obserwowanie jej szczegółów. Podróże dają jej szereg  okazji do takiej analizy, ale także mocno oddziaływują na zmysły, co pożniej wykorzystuje przy opisach scen. Karolina Winiarska podkreśla jak ważne jest umiejętne operowanie zmysłami w tekstach: “Czytelnik chce poczuć jak najwięcej, on chce wejść wszystkimi zmysłami w te historie...”.

WhatsApp Image 2024 04 12 at 12.02.22Jedna z książek omawianych podczas spotkania

Czy pisanie niszczy czytanie?

Niestety tak. Pani Karolina wyjaśniła, że może się tak dziać z kilku powodów. Po pierwsze jest to brak czasu. Pisanie pochłania tak bardzo, że brakuje chwili do zagłębienia się w inną historię. Po drugie jest to większa wrażliwość na błędy i krytyczność, która sprawia, że czytanie staje się mniej przyjemne. Jest to także stres, który pojawia się na widok ewentualnych błędów, bądź też nieodpowiedniej do czytania formy. W takim wypadku “rozrywka czytania zostaje zastąpiona rozrywką pisania”.

Warsztaty pisarskie - druga część spotkania

Po owocnej dyskusji przyszedł czas na warsztaty creative writing. Uczestnicy dostali zadanie, aby opisać szczęśliwe wydarzenie w taki sposób, by czytelnik mógł wyobrazić sobie daną sytuację za pomocą zmysłów. Była to świetna okazja dla osób, które marzą o pisarskiej karierze, a także szansa na polepszenie swoich umiejętności oraz otrzymanie cennych wskazówek od doświadczonej autorki.

Karolina Winiarska wydając swoją pierwszą powieść “Następnym razem”, nie tylko spełniła swoje marzenie, ale także udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych i warto podążać za swoimi pasjami pomimo przeciwności. Przyznała, że to studia filologiczne uwrażliwiły ją i nauczyły szacunku do słowa oraz uświadomiły, że ma ono potężną moc. Obecnie posiada własne wydawnictwo, a także możną ją usłyszeć w programie Literacki Rzeszów.

Książki autorstwa Karoliny Winiarskiej można nabyć m.in. w księgarniach Empik, Świat Książki, Chodnik Literacki, czytam.pl, Tania Książka. Dostępne są w nich publikacje tj.: „Nic o mnie nie wiesz”, „Diament i Róża”, „Nie jesteś sama”, „Nic więcej”, „Między nami”, „W twoją stronę”, „Następnym razem. Po drugiej stronie. Tom 1” czy też „Na zawsze. Po drugiej stronie. Tom 2”.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus