Sidebar

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Dobrze nam się rozmawia, musimy spotykać się częściej” – m.in. taką radę - w kłopotliwej dla nas sytuacji, jaką jest wyproszenie gości późną godziną - mogli usłyszeć uczestnicy trzeciego już wykładu z cyklu „Wielkie pytania w nauce”. O „Sztuce rozmowy” dyskutowali Profesor Jerzy Bralczyk oraz Michał Ogórek.

Wydarzenie zorganizowano dzięki współpracy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie z fundacją Tygodnika Powszechnego. 5 grudnia, punktualnie o godzinie 17:00, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malewskiego swoje przemówienie rozpoczął prof. Jerzy Bralczyk. Wartościowe porady językoznawca przeplatał ciekawymi, zabawnymi przykładamy z życia. Jak zacząć rozmowę, ale też jak ją zakończyć - na tych zagadnieniach skupiała się wypowiedź znawcy języka polskiego. Profesor starał się podać przepis na udaną konwersację. Wszelkie przytoczone uwagi i anegdoty miały wydźwięk humorystyczny, czego dowodem były niejednokrotne wybuchy śmiechu na sali. 

Następnie wykład przeprowadził Michał Ogórek – polski dziennikarz, felietonista i krytyk filmowy. W przemówieniu skupił się na jednym z gatunków dziennikarskich - wywiadzie. Nie bał się stwierdzić, że to kobiety są lepsze w prowadzeniu rozmowy. Za przykład posłużyły mu sylwetki dziennikarek Oriany Fallaci oraz Teresy Torańskiej. Publicysta poruszył także kwestię prawdomówności w rozmowie. Człowiekowi najtrudniej jest kłamać, podczas spotkania w cztery oczy - Telefon skłania nas do tego, żeby mówić nieprawdę – tłumaczył dziennikarz.

wielkie pytania w nauce

Kolejną część wydarzenia stanowiła debata, którą poprowadził Wojciech Bonowicz. Publiczność dostała możliwość zadania pytań. Czego jeszcze chcieli dowiedzieć się uczestnicy? Pytano m.in. o mowę ciała oraz intonację - kto dla Mistrzów jest wzorcem retoryki. Tutaj prof. Bralczyk wymienił osoby, których lubi słuchać, którymi się inspiruje. Należą do nich m.in. Stefan Treugutt i Bolesław Michałek. Okazało się, że publiczność z chęcią zasięgnęłaby porad miłosnych, na co dowodem było pytanie o to, jak rozmawiać w związku. Dynamiczna, pełna humoru rozmowa prof. Jerzego Bralczyka oraz Michała Ogórka została nagrodzona gromkimi brawami. - Pierwszy raz uczestniczyłam w spotkaniu z tej serii. Jestem miło zaskoczona. Cieszę się też, że miałam okazję na żywo zobaczyć profesora Bralczyka. Jego energia i poczucie humoru robi wrażenie – komentowała studenta uczestnicząca w wydarzeniu. Po spotkaniu istniała możliwość nabycia publikacji, rozmowy oraz uzyskania autografów. Zadowolenie z rozmów można było odczytać na twarzach wszystkich uczestników, co jest największym dowodem na  to, że wydarzenie po raz kolejny okazało się sukcesem.

wielkie pytania w nauce 3

Źródło fotografii: wsiz.rzeszow.pl
A
utorka fotografii: Dominika Piętak

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok