Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Studentki WSIiZ z kierunków kosmetologii i pielęgniarstwa zaprezentowały wyniki własnych badań na forum ogólnokrajowym. Dnia 9 maja 2022 r. odbyła się XIII. Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych pt. „Aktualne wyzwania w profilaktyce zdrowia” w Instytucie Zdrowia i Instytucie Medycznym Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Patronat Honorowy objęła Rektor PPUZ, dr Bianka Godlewska-Dzioboń. Na konferencję zgłoszono 88 wystąpień (66 on-line, 22 na żywo) i 8 plakatów. Łącznie wygłoszono 96 referatów. Prezentacje wyników badań odbyły się w 8 sesjach tematycznych i w jednej sesji plakatowej.

 

Koło Naukowe Cosmetic Plants, którego opiekunem jest dr Katarzyna Gaweł-Bęben, przygotowało dwie prezentacje oraz sześć plakatów. Wystąpiłam osobiście (Magdalena Lasota) wraz z Moniką Szczepanik, a w sesji plakatowej uczelnie reprezentowała Paulina Lechwar. Ponadto zaprezentowano plakaty przygotowane przez: Aleksandrę Olech, Paulinę Potyrała, Kamilę Telega, Monikę Pelczar, Katarzynę Kseniak.

Monika Szczepanik omówiła badania pt. „Ekstrakty z yerba mate i matcha – wielofunkcyjne składniki aktywne kosmetyków ochronnych”. Wyjaśniła, czym jest herbata oraz opisała jej rodzaje. Celem prac badawczych było porównanie wybranych właściwości kosmetycznych ekstraktów wodnych, wodno-etanolowych i wodno-glikolowych z suszu matchy i yerba mate pod względem potencjału ich zastosowania w kosmetykach chroniących skórę przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Prezentująca ukazała, jak sporządziła roztwory i porównała w nich zawartość związków aktywnych. Ponadto udowodniła, że oba ekstrakty mogą zostać użyte jako składniki aktywne kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym. W preparatach o działaniu przeciwprzebarwieniowym natomiast lepiej sprawdzi się ekstrakt z matchy, a w kosmetykach nakierowanych na działanie ochronne przeciw promieniowaniu słonecznemu –  z yerba mate.

Osobiście przedstawiłam prezentacje pt. „Skórka czy miąższ – Potencjał kosmetyczny odpadów owocowych”. Badania opierały się na przygotowaniu ekstraktów z miąższu i skórki wybranych owoców – kaki, pigwy, flaszowca peruwiańskiego i kumkwatu, które są wykorzystywane w kosmetykach. Porównałam związki aktywne i wybrałam te „najbogatsze” w związki flawonoidowe i fenole, zawartość białka oraz te, które wykazywały największe właściwości antyoksydacyjne Wnioskiem, który nasunął się z prac badawczych, był fakt, iż ekstrakty ze skórki wykazały większy potencjał kosmetyczny niż z miąższu przy każdym owocu.

Autorki plakatów skupiły się na tematyce:

  • „Skórka czy miąższ? – Potencjał kosmetyczny odpadów owocowych w zmianach hiperpigmentacyjnych” - Paulina Lechwar. Zdobyła III miejsce w sesji plakatowej
  • „Właściwości kosmetyczne kombuchy” Paulina Potyrała
  • „Badanie właściwości kosmetycznych pomidora zwyczajnego (Lyc-opersicon esculentum)” - Aleksandra Olech
  • „Porównanie zawartości związków aktywnych o działaniu antyoksydacyjnym, które zawarte są w skórce i miąższu jabłek” - Monika Pelczar
  • „Roślinne ekstrakty micelarne – zastosowanie w pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej” - Katarzyna Kseniak
  • „Kosmetyczne właściwości owocu kiwi (Actinidia deliciosa)” - Kamila Telega

Koło Naukowe Biotechnologii Medycznej HELISA, którego opiekunami są prof. WSIiZ dr hab. n. med. Konrad Szychowski, oraz mgr inż. Bartosz Skóra, przygotowało wystąpienie na sesji plenarnej i plakat. Patrycja Nowak i Paulina Sołtysek omówiły prezentacje pt. „Obecność mikroplastiku w powietrzu atmosferycznym oraz jego oddziaływanie z określonymi tkankami człowieka”. Wyjaśniły pojęcie mikroplastiku oraz jak wpływa on na organizm człowieka. Przedstawiły również badania in vitro i in vivo. Obejmowały one wpływ mikroplastiku na ludzki nabłonek płuc, przewód pokarmowy, wzrost i żywotność komórek jelitowych oraz analizę możliwego wpływu na procesy związane ze stresem i stanem zapalnym. Paulina Matuszewska natomiast przygotowała plakat zatytułowany „Aktualny stan wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości Hericium erinaceus oraz Inonotus obliguus”, który zajął II miejsce w sesji plakatowej.

Koło Naukowe Kosmetologii Estetycznej, którego opiekunem jest mgr Małgorzata Sokół, reprezentowała Anna Lichtarska z prezentacją pt. „Blizny – metody korekcji w gabinecie kosmetologii estetycznej”. Poruszyła ona temat usług kosmetologicznych, których celem jest zmiękczenie tkanki włóknistej, z której zbudowana jest blizna. Mają doprowadzić one do zmniejszenia jej widoczności, rozmiaru oraz wyrównania kolorytu, aby w jak największym stopniu przypominały odcień skóry.

Koła Naukowe dają studentom możliwość rozwijania swoich pasji, jak i wcielenia w życie pomysłów na badania. Dzięki takim konferencjom możemy jednoczyć się, wymieniać własnymi doświadczeniami oraz wzajemnie inspirować.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus