logo wsiiz main

POLECAMY

Uczelnia WSIiZ

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak wybór i realizacja projektu może wpłynąć na środowisko? Przed jakimi wyzwaniami musi stanąć kierownik projektu? Gdzie w tym wszystkim jest zrównoważony rozwój? Na te i wiele innych pytań możecie odnaleźć odpowiedzi w wykładzie z cyklu „Przybij piątkę nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania. Dr Joanna Świętoniowska przygotowała spotkanie pt. „Zrównoważone zarządzanie projektami. Jak uzyskać Project-Business-Life Balance?”, które odbyło się 18 stycznia 2023 r.

Była to okazja do wysłuchania wykładu dr Joanny Świętoniowskiej – Dyrektora Centrum Zaawansowanych Technologii Dydaktycznych WSIiZ oraz Zastępcy Kierownika Biura Projektów WSIiZ. Dr Świętoniowska zajmuje się problematyką związaną z zarządzaniem innowacjami i projektami. Na co dzień przygotowuje i nadzoruje projekty międzynarodowe, jak i krajowe, finansowane z takich źródeł jak m.in. Program Erasmus Plus czy Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

Zrównoważony rozwój – dawniej uważany za wymysł ekologów, a obecnie jest naszą codziennością. Jest to również nadzieja na lepszą przyszłość naszą oraz całej planety. Jak mówi dr Świętoniowska – zrównoważony rozwój można określić, jako trend z kategorii nieodwracalnych. Jest to również wiodący kierunek, jeśli chodzi o zarządzanie projektami.

Historia działań związanych z realizacją projektów sięga aż do czasów starożytnego Egiptu. Zarządzanie zespołem, kontrola materiałów, realizacja danego planu – już wtedy te metody były stosowane. Jednak obecnie project menagerowie mają swoje sposoby na realizację celu. Jedynym ograniczeniem, które przed nimi staje, jest ich własna wyobraźnia.

Prelegentka przedstawiła nam przykłady projektów zrealizowanych w Dubaju, które są oryginalne i wymagały dużej ilości fantazji. Wioska rybacka 30 lat temu, a dziś na Wyspach Palmowych. Jest to prężnie rozwijające się miasto turystyczne, a dzięki zwożonemu piaskowi z pustyni udało się wydłużyć linię brzegową z kilku do kilkuset kilometrów. Podobnie w The World stworzono wysepki w kształcie mapy świata, które również są opanowane przez turystów. Stok narciarski Executive Towers na pustyni – dzięki temu projektowi możemy korzystać z plaż i w dowolnym momencie wybrać się na narty.

Dr Świętioniowska wytłumaczyła nam, jak ważne są projekty. Światowe firmy ze środowiska biznesowego zmagają się z problemami, t.j. zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność. Jeśli chcą osiągnąć sukces, to muszą przejąć metody zarzadzania, które umożliwią im szybkie i sprawne wdrożenie oczekiwanych zmian. Biegłość i proaktywność w zarządzaniu projektami daje możliwość wybicia się na tle konkurencji, a także adaptacji w trudnym otoczeniu.

Czym w ogóle jest projekt? Jest to tymczasowe przedsięwzięcie, które realizowane jest, aby stworzyć oryginalny i unikalny produkt, usługę czy rezultat. Cechy idealnego projektu: musi mieć początek i koniec, cel ma być jasno określony i sprecyzowany, wieloetapowy/złożony, czyli składa się z powiązanych ze sobą zadań oraz powinien dostarczać unikalnych rezultatów. Za sukces projektu, czyli osiągnięcie celu projektu w zakresie wyznaczonych ograniczeń czasowych i budżetowych oraz dostarczenie wartości interesariuszom, odpowiada właśnie project menager.

Podczas wykładu mogliśmy zobaczyć, jak wygląda środowisko pracy kierownika projektu za pomocą osobistego modelu biznesowego. Poznaliśmy specyfikę tego zawodu i zrozumieliśmy, jak wielka odpowiedzialność i jak wiele aspektów spotyka na swojej drodze zawodowej project menager.

Co ma wspólnego kierownik projektu z topniejącymi lodowcami? Oprócz wyżej wymienionych aspektów, project menager musi wziąć na siebie odpowiedzialność realizacji zrównoważonych projektów wykorzystując zrównoważone procesy zarządzania projektami. Jego zadaniem jest planowanie, monitorowanie i kontrola procesów realizacji projektu, uwzględniając przy tym środowiskowe, ekonomiczne i społeczne aspekty cyklu życia zasobów, procesów, produktów i efektów projektu. Działania te muszą być wykonane w sposób klarowny, sprawiedliwy i etyczny, uwzględniając proaktywny udział interesariuszy. Dr Joanny Świętoniowskiej zwraca uwagę na to że, aby w sposób zrównoważony zarządzać zespołem projektowym, kierownik musi brać pod uwagę takie aspekty, jak: jakość środowiska pracy, edukacji, wystarczający dochód, równość, etykę, szacunek, równowagę między życiem prywatnym, a pracą oraz usługi rodzinne.

Na końcową część wykładu składały się pytania od słuchaczy. Pod lupą zainteresowania znalazły się fundamentalne zasady zrównoważonego zarządzania projektami. Jest to dokładne przemyślenie strategii i połączenie jej z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju do swojej misji/wizji i opracowanych kierunków organizacji. Poruszony został również temat zadaniowości kierownika projektu. Czy człowiek odpowiedzialny za tyle aspektów może być efektywny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań możecie poznać z wykładu dr Joanny Świętoniowskiej.

Jeśli relacja z wydarzenia cię zaciekawiła, to zdecydowanie musisz obejrzeć nagranie z wykładu. To solidna dawka wiedzy oraz wiele wskazówek dla obecnych i przyszłych kierowników projektu! Materiał można znaleźć na kanale YouTube WSIiZ.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus