logo wsiiz main

POLECAMY

archiwum

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dieta często jest bogata w mięso różnego rodzaju. Dostępność tego składnika diety stanowczo poprawiła się na przestrzeni lat, a dziś zdobycie tego składnika nie stanowi większego problemu. Pomimo dzisiejszej swobody w spożywaniu mięsa, coraz więcej osób decyduje się na zrezygnowanie z niego. Wegetarianie –  gdyż tak nazywamy osoby rezygnujące z mięsa – mają swoje święto, a wypada ono 11 stycznia. Z tej okazji przybliżymy szczegóły diety wegetariańskiej, odmiany i korzyści dla zdrowia wynikające z niej.

Diet wegetariańskich jest kilka rodzajów. Najbardziej rozpowszechnione to wegetarianizm i weganizm. Ten drugi charakteryzuje się całkowitym wykluczeniem wszystkich wyrobów odzwierzęcych. Niemniej wiele osób znajduje się gdzieś po środku – semiwegetarianie spożywają niewielkie ilości owoców morza, ryb oraz drobiu, zaś latkowegetarianie oprócz produktów roślinnych do swojej diety włączają nabiał i miód. Wśród wielu odmian diety wege znajdują się również bardziej radykalne opcje takie jak dieta witariańska, która obejmuje jedynie surowe owoce i warzywa, jednak te nie są zalecane przez dietetyków.

Zatem jak jeść bezmięsnie i bezpiecznie dla zdrowia? Mięso zawiera wiele ważnych składników odżywczych takich jak witamina B12 czy żelazo. Dodatkowo nabiał to istotne źródło wapnia, a ryby dostarczają nam kwasów omega-3. Ich eliminacja na diecie wegańskiej utrudnia uzupełnianie tych składników. Nic nie jest jednak niemożliwe. Roślinne zamienniki mleka zwykle są wzbogacane o wapń, cennym źródłem wapnia są rośliny strączkowe, a braki omega-3 można rekompensować algami i wodorostami (czyli m.in. nori). Jedynym składnikiem, którego brakuje w roślinnym pożywieniu jest witamina B12, zalecana jest zatem jej suplementacja. Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

A jakie korzyści płyną z odstawienia lub chociaż ograniczenia mięsa? Wzbogacenie swojej diety o więcej produktów roślinnych wpływa pozytywnie na trawienie, usprawniając przy tym układ pokarmowy. Większe spożycie błonnika zmniejsza ryzyko otyłości czy wystąpienia cukrzycy typu 2. Wegetarianie ogólnie rzadziej chorują na nowotwory oraz choroby układu krążenia, na które ma wpływ spożywanie mniejszej ilości tłuszczów nasyconych, których głównym źródłem jest mięso.

Wegetarianizm może kojarzyć się z nudnym zapychaniem swojego organizmu warzywami. A wcale tak nie jest i być nie musi! Dieta bez mięsa sprzyja eksperymentowaniu, tak aby bez wyrzutów sumienia zbilansować posiłki. Nieco bardziej kreatywni znajdują alternatywy dla ulubionych wyrobów, tak na przykład viralem rozszedł się po Internecie sposób na zamianę skórek banana w smaczny wegebekon. Z kolei płatki drożdżowe są wykorzystywane do nadania daniom serowego smaku. Przechodząc na dietę wege wcale nie musisz się martwić o dostępność przepisów – Internet pęka w szwach z pomysłami na bezmięsne, sycące dania, które można przygotować w parę minut. Wiele uczelni również wychodzi naprzeciw jedzeniowym wymaganiom studentów. WSIiZ od tego roku akademickiego wprowadził menu wegetariańskie, które zdaniem konsumentów spełnia oczekiwania.

Zdrowa dieta bezmięsna musi być świadoma. Niezalecane jest opieranie się na przetworzonych zamiennikach, jak również odstawianie mięsa bez wiedzy o tym, czym dobrze jest je zastąpić. Przed podjęciem decyzji o przejściu na wegetarianizm dobrze jest się skonsultować z lekarzem oraz dietetykiem, aby wykluczyć ewentualne przeciwskazania zdrowotne. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, to zachęcamy do spróbowania.

 

Warto również zapoznać się z INTROgrafiką w tematyce tego dnia.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus