logo wsiiz main

POLECAMY

Anna Zimny

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Już niedługo studenci rozpoczną swoje wakacje. Wielu z nich na pewno będzie chciało poświęcić ten czas na odpoczynek. Natomiast pozostali zapewne wykorzystają tę możliwość, aby rozpocząć pracę tymczasową. Mnóstwo osób myśli o wakacyjnym zatrudnieniu, gdyż chce rozwijać się finansowo. Zanim jednak wybierzemy się do wakacyjnej pracy, to powinniśmy ułożyć sobie plan, który pozwoli na podjęcie jej w każdym miejscu. W tym artykule podpowiadamy, jak bezpiecznie podjąć zarobek w okresie letnim.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeżeli planujemy wyjechać za granicę, to w obcym kraju możemy czuć się samotni i zagubieni. Jest to zupełnie normalne, gdyż znajdujemy się poza swoim miejscem zamieszkania. Aby zminimalizować niepokój przed wyjazdem, warto zagłębić się w informacje o naszym potencjalnym pracodawcy. Ważnym wskaźnikiem w tym zakresie są opinie byłych pracowników, które bez trudu możemy znaleźć w Internecie. Dlatego dokładnie zbadaj i upewnij się, że pracodawca, dla którego chcesz pracować, jest niezawodny i działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Sprawdź najważniejsze informacje:

  • Czy otrzymasz umowę? Oraz jaką?
  • Czy możesz liczyć na ubezpieczenie?
  • Co się stanie, jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz zostać w pracy tak długo, jak to zaplanowałeś?

Jeżeli zdecydujesz się na podjęcie pracy za granicą, to jeszcze przed planowanym wyjazdem powinieneś poprosić o wysłanie umowy, czyli dokumentu, który potwierdza Twoje zatrudnienie.

Bez względu na to, jaka jest twoja letnia praca, będziesz obcować z innymi ludźmi. Każdy ma inne wyobrażenia na temat tego, co oznacza dobra zabawa w pracy. Może to prowadzić do różnego rodzaju problemów – nękanie, nieporozumienia, przemoc i zastraszanie. Właśnie wtedy szukaj pomocy u pracodawcy. Na pewno pomoże rozwiązać Twój problem.

W przypadku pracy w Polsce możesz spróbować swoich sił w następujących branżach:

– Gastronomicznej: wielu studentów na czas wakacji podejmuje się pracy jako kelner lub kucharz. Warto spróbować swoich sił.

– Turystycznej: często na portalach można znaleźć ogłoszenie o pracę związane z poszukiwaniem osoby do pilnowania dzieci na koloniach. Jeżeli więc masz odpowiednie wykształcenie lub kursy, to jest to świetny pomysł na połączenie pracy z rozrywką.

– Opiekuńczej: bardzo wielu rodziców poszukuje opieki dla swojego dziecka na okres wakacyjny. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo wymagająca praca, w której przyda się mnóstwo empatii i cierpliwości. Podobnie jest z opieką nad seniorem, jednak w tym przypadku bardzo ważne jest doświadczenie.

– Możesz również sprawdzić się jako korepetytor dla dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych: może to być całkiem opłacalne i interesujące. Oprócz edukacji uczniów, którzy potrzebują pomocy w zadaniach domowych i/lub przygotowują się do egzaminów, możesz również przyciągać tych, którzy chcą prywatnych lekcji na różne tematy (na przykład: rysowanie). W końcu – niektórzy kontynuują swój rozwój nawet w trakcie wakacji.

 – Pomyśl także o pracy przy rozwożeniu paczek jak np. w InPost. Firma bardzo często oferuje staże i praktyki dla studentów.

– Jeśli kochasz samochody, to mycie ich może być dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy podczas letnich wakacji. Będziesz musiał kupić cały niezbędny sprzęt, taki jak odpowiedni płyn, szczotka, gąbka itp. Należy być ostrożnym ze wszystkimi typami samochodów, ponieważ niektóre mogą łatwo ulec uszkodzeniu, jeśli nie zostaną odpowiednio umyte. Jeżeli nie chcesz inwestować swoich własnych pieniędzy, to zawsze możesz poszukać ofert pracy w stacjonarnych myjniach. Często szukają tam osób do pomocy.

– Dla tych, którzy lubią gotować i chcą sprzedawać swoje domowe produkty w czasie wolnym, to ta praca będzie dla nich idealna! To prosty sposób, w jaki studenci mogą zarobić dodatkowe pieniądze podczas wakacyjnej przerwy – sprzedając pyszne jedzenie wśród bliskich, znajomych, a nawet sąsiadów.

– Czasami zdarzają się kursy zawodowe, w których mogą uczestniczyć studenci uczelni. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w takim kursie, to istnieje wiele dostępnych opcji. Niektóre z nich mogą pomóc Ci nauczyć się nowych umiejętności, a po innych otrzymasz certyfikat, który potwierdzi twoją wiedzę. Jest to również dobry sposób na zarabianie pieniędzy, podczas robienia czegoś interesującego.

Bez względu na to, jaką pracę podejmujesz, pamiętaj, że masz prawo dbać o siebie od początku do końca. Oczywiście, o ile pracujesz bezpośrednio z pracodawcą. W przypadku skorzystania z agencji pośrednictwa pracy nie będziesz musiał/a się o to martwić, a dodatkowo otrzymasz koordynatora, które pomoże Ci w razie problemów.

Co ważne, niezależnie od tego, gdzie pracujesz tego lata — czy to w biurze, czy na placu budowy — upewnij się, że masz w pobliżu apteczki pierwszej pomocy. Te powinny być łatwo dostępne w nagłych wypadkach.

Praca wakacyjna to świetny sposób na inwestycję w siebie. Jest korzystna, ponieważ pomaga rozwijać cechy, takie jak zarządzanie czasem, przywództwo, organizacja itp. Przez lata praca była postrzegana jako bardzo ważna część życia. Pomaga ona rozwijać się jako jednostka i uświadamia, że istnieją inne obowiązki poza światem akademickim. Nie tylko zdobywamy cenne doświadczenie, ale również uczymy się samodzielności. Dowiesz się, jak wchodzić w interakcje z różnymi ludźmi i ich kulturami. Odkrywanie nowych miejsc oferuje możliwość rozwoju osobistego i samopoznania, gdzie można dowiedzieć się więcej o sobie i o tym, jak wpływają na nas ludzie – pod kątem fizycznym lub emocjonalnym. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił za granicą, to przede wszystkim pamiętaj o bezpieczeństwie.

Życzymy wam udanych wakacji. Powodzenia studenci!

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus