logo wsiiz main

POLECAMY

Anna Szymańska

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Odpoczynek – jedni wolą spokój w domowym zaciszu, inni zaś preferują tłumy ludzi i zabawę do rana. Studenci nie mają pojęcia, ile ciekawych i atrakcyjnych miejsc mogą znaleźć w Rzeszowie i okolicach. W tym artykule znajdziesz kilka interesujących miejsc na wakacyjny cel.

Miejsca rekreacyjne nad wodą

Słowo wakacje często kojarzone jest z wodą, basenami i innymi atrakcjami, które są związane ze świeżym powietrzem i zbiornikami wodnymi. Najbardziej znane miejsce to basen otwarty ROSIR Rzeszów mieszczący się przy ulicy Księdza Jałowego 23. Jest to miejsce zarówno dla dzieci, jak i dorosłych: liczne zjeżdżalnie, fontanny i masażery wodne zapewniają dużo śmiechu i przyjemności z korzystania. Kolejnym miejscem, w którym musisz pojawić się w te wakacje, jest Kąpielisko Żwirownia Rzeszów. Można tutaj aktywnie wypocząć poprzez np. jazdę na rolkach, wrotkach, rowerze, trening nordic walking, bieganie czy choćby spacer. Dodatkowo oczywiście siatkówka czy szeroko rozumiana aktywność plażowa i terenowa. To idealne miejsce do wszelkich tego typu rozrywek.

Niedaleko Rzeszowa w odległości 15 km znajdują się również dwa ciekawe i spokojne zalewy wodne w Bratkowicach i Lipie. Te dwa miejsca są idealne dla osób, które chcą się odciąć od zatłoczonego miasta i odpocząć w otoczeniu lasu i wody. Lipie to doskonałe miejsce do łowienia ryb i nocowania w kamperze. Jeśli wolicie zamknięte baseny, to godnym polecenia jest basen w Sokołowie Małopolskim. Ten kompleks zdecydowanie spełni twoje oczekiwania. Jeśli chodzi o tereny uzdrowiskowe i lecznicze, to warto się wybrać do wsi Sołonka w gminie Lubenia, oddalonej niecałe 25 km od Rzeszowa. Znajdują się tu źródła wody leczniczej i kaskada solankowa. Mocno najodowane powietrze zachęca do spacerów po okolicznych lasach i wzgórzach.

Miejsca rekreacyjne dla aktywnych

Jeśli jesteś osobą, która woli spędzić wakacje w aktywny sposób, np. uprawiając sporty, to również mamy kilka propozycji dla ciebie. Ruch to zdrowie! Rzeszów dodatkowo zachęca do takiej formy spędzania wolnego czasu, a to za sprawą swojej bogatej oferty. Najbardziej znane i polecane miejsce to Rzeszowskie Bulwary nad Wisłokiem, czyli zielone serce Rzeszowa. Miejsce to jest rajem dla rowerzystów, biegaczy i rolkarzy. Znajdują się tam liczne ścieżki rowerowe (ich łączna długość w mieście to 140 km), a także tartanowa bieżnia. Osoby, które chcą się zrelaksować, mogą korzystać z miejsc do grillowania, lub zagrać w minigolfa. Oprócz tego znajdują się tam place zabaw i wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego. W okresie letnim na bulwarach działa szkółka żeglarska, liczne puby, bary i miejsca do tańca. W okolicy Wisłoka znajdują się skatepark i dirtpark. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą skorzystać z parku linowego.

W rezerwacie Lisia Góra utworzono Edukacyjny Sad Owocowy, w którym znajdują się m.in. stare odmiany grusz i jabłoni. Kolejnym miejscem jest Rezerwat przyrody „Bór”. Idealny na spacer, przejażdżkę rowerową, lub do obserwacji rzadkich gatunków roślin i ciekawych ptaków. Rezerwat „Bór” nada się do niejednej aktywności. Ilość ścieżek, którymi można podążyć, jest spora, więc  znalezienie odrobiny przestrzeni tylko dla siebie nie będzie stanowić problemu. A wszystko w zasięgu 10-15 min jazdy samochodem z centrum Rzeszowa, co czyni go idealnym kierunkiem na wypad po ciszę, spokój i kontakt z naturą. A ten będzie jeszcze przyjemniejszy, jeśli trafimy do niego w miejscu, gdzie las pozostawiony jest sam sobie i nie widać w nim ingerencji człowieka. W „Borze” można odkryć pozostałość dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Teraz coś dla osób, które lubią góry i wspinaczkę. Jeśli chodzi o góry Podkarpackie – to kojarzone są głównie z Bieszczadami, trochę z Beskidem Niskim. Mamy jednak liczne, wspaniałe pogórza np. Pogórze Strzyżowskie położone na południowy zachód od Rzeszowa. Okolice największego wzniesienia Pogórza Strzyżowskiego to Bardo (534 m n.p.m.). Wchodząc na Bardo, można sobie zafundować genialny leśny spacer bez żadnego towarzystwa. Nie licząc oczywiście armii kilkudziesięcioletnich buków i szwadronów mrówek, które w lesie wzniosły ogromne mrowiska. W okolicach wzniesienia można wstąpić jeszcze do rezerwatu Góra Chełm i podjechać do malowniczo położonej kapliczki we wsi Brzeziny. Pogórze Strzyżowskie nie jest za bardzo widokowym regionem. Choć z Barda czy góry Chełm nie można liczyć na specjalne widoki, to już przejeżdżając przez takie wsie jak Pstrągowa i Różanka (wieża widokowa), jak najbardziej można spotkać widok zapierający dech w piersiach. Świetne miejsca na spacer niedaleko Rzeszowa.

Warto też się wybrać do rezerwatu przyrody Mójka, który znajduje się na południowy wschód od Rzeszowa. To najbardziej spokojne miejsce na spacer po lesie w promieniu 50 km od Rzeszowa. Mając odrobinę szczęścia, można tu zobaczyć bobra europejskiego, hajstra (czarnego bociana) albo dzięcioła trójpalczastego. Nawet jeśli to się nie uda, to nic straconego. Są dwie ścieżki prowadzące przez rezerwat: Szlak „Bobra” kolor czerwony (czas przejścia: 2 godz.), Szlak „Jelenia” kolor żółty (czas przejścia: 5 godz.). Obie zaskakująco widokowe i wbrew pozorom bardzo różnorodne krajobrazowo. Trasy zaczynają się przy parkingu obok wsi Wyręby. Tylko 25 km od centrum Rzeszowa. W okolicy parkingu czai się też pradawny buk „Miłosz”. Naprawdę miejsce godne odwiedzenia i polecenia!

Miejsca zabytkowe

Na koniec miejsca dla fanów historii i kultury związanej z Rzeszowem i okolicami. Zacznijmy od wsi Markowa, a konkretnie od znajdującego się tam Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Dla tych, którzy nie znają tej historii – członkowie rodziny Ulmów zostali rozstrzelani przez Niemców razem z ośmioma Żydami, których ukrywali. Ich grób można znaleźć na miejscowym cmentarzu. Z Markową wiąże się również inny bardzo interesujący wątek. I nie mam tu na myśli kiełbasy, z którą na pewno kojarzy ją wielu mieszkańców Rzeszowa. Jeszcze jednym atutem Markowej jest położenie. Wieś znajduje się w dość długiej dolinie. Wjeżdżając na wzniesienia, które znajdują się po obu stronach wsi, możecie spodziewać się świetnych panoram.

Kolejnym miejscem godnym uwagi na te wakacje jest muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, ulokowane na północny zachód od Rzeszowa. Znajdują się tam m.in. skanseny, które najczęściej są odbierane jako „zbiory starych drewnianych domków”, ale fani architektury drewnianej zachęcają do zwracania uwagi na różnice w stylach. Każdy z nich prezentuje architekturę charakterystyczną dla przodków z konkretnego regionu. Drewniane domki, które zobaczycie w każdym kolejnym, będą już zupełnie inne. Tak więc każdy skansen to historia architektury konkretnego regionu. Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej przedstawia architekturę Rzeszowiaków i Lasowiaków z północnej części obecnego województwa podkarpackiego.

Następnym miejscem jest Pałac w Julinie, a tak w zasadzie Pałac Potockich z 1880 roku. Miejsce te to zabytek, jakich w południowo-wschodniej Polsce zbyt wielu nie ma. A może nawet jest to jedyny taki obiekt. Zbudowany w stylu szwajcarsko-tyrolskim z drzewa modrzewiowego, porośnięty bluszczem, z genialną snycerką. Pałac otoczony jest zespołem parkowym ze starodrzewiem, który na pewno docenią piknikowicze.

Ostatnim miejscem, które też warto odwiedzić, jest Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej położonej około 19 km od centrum Rzeszowa. Medynia to centralny punkt Szlaku Garncarskiego w gminie Czarna. Mieści się tu Zagroda Garncarska, czyli mini-skansen, w którym można zobaczyć nie tylko garncarskie piece i inne narzędzia oraz wyroby wykonane w różnych technikach, ale też można samemu, pod okiem instruktora, popróbować pracy na kole garncarskim.

 

W ramach podsumowania: Rzeszów i jego okolice to liczne atrakcyjne miejsca do spędzania wakacji zarówno dla studentów, jak i osób starszych oraz dla najmłodszych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie od wodnych atrakcji, poprzez lasy, miejsca sportów, jak i tereny górzyste i obiekty zabytkowe. Wszystko to jest w zasięgu twojej ręki, wystarczą tylko chęci i odrobina pozytywnego nastawienia. Życzymy wam udanych wakacji!

 

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus