logo wsiiz main

POLECAMY

Anna Zimny

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zaczynają się wysokie temperatury, słoneczne dni i sezon wakacyjny. Ludzie wyjeżdżają z miast, aby spędzić wolny czas na świeżym powietrzu na łonie przyrody. Jest to pora, aby spróbować różnego rodzaju aktywności oraz zadbać o kondycję. Należy jednak pamiętać, że wypoczynek niesie za sobą szereg zagrożeń – dla nas, jak i dla środowiska. Dlatego mamy dla was kilka porad o tym, jak możecie zatroszczyć się o swoje zdrowie, a przy okazji zadbać o matkę naturę.

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia radzi, aby osoby w wieku 18-64 lata podejmowały aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności od 150 do 300 minut. Jeśli chodzi o ćwiczenia o dużym nasileniu – od 75 do 150 minut na tydzień. Warto wziąć pod uwagę, że dużo ruchu zaleca się dzieciom i młodzieży, aby wpajać im zdrowy tryb życia od najmłodszych lat.

Obecna słoneczna pogoda zachęca nas do wyjścia z domu, aby spędzić czas na zewnątrz. Aktywność fizyczna jest jednym z elementów do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Wiele firm czy miejsc oferuje nam bogatą gamę prozdrowotnych aktywności. Kilka z nich, na przykład: jazda na rowerze, rolkach, wrotkach czy bieganie można dodać do codziennego harmonogramu. Można również zebrać znajomych i wykorzystać dobrą pogodę na wyjazd na kajaki, spacery lub na chodzenie po górach.

Troska o środowisko

Wakacje to nie tylko odpoczynek, ale również ponoszenie odpowiedzialności za własne decyzje. Nieraz słyszy się o nielegalnych ogniskach czy stosach śmieci w lesie, zanieczyszczonych plażach czy zaśmieconych Parkach Narodowych. Takie działania mogą doprowadzić do skażenia ekosystemu. Zostawiajmy odwiedzone miejsca tak, jak je zastaliśmy. Zaśmiecone rzeki, jeziora czy morza nie są ani przyjemnym widokiem dla oka, ani frajdą ze spędzania tam czasu. WWF Polska (World Wide Fund for Nature) podaje, że aż 56% odpadów na plażach Bałtyku stanowią tworzywa sztuczne. Są one dużym zagrożeniem dla organizmów morskich, gdyż powstaje mikroplastik, który znajduje się już nawet w największych akwenach ziemskich. Jest on pochłaniany przez ryby, co prowadzi do dalszego przenoszenia groźnych związków chemicznych w górę łańcucha pokarmowego – czyli na nasze talerze. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie zaśmiecali i w miarę możliwości zawsze sprzątali odpady.

Jeśli wybieramy wypoczynek na łonie natury (lasy, morza), to pamiętajmy, że żyją tam dzikie zwierzęta. Nie straszmy ich, nie podchodźmy, nie hałasujmy. Zwierzęta żyjące na wolności są nieprzewidywalne – nie są oswojone do człowieka. Nasza lekkomyślność może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Zwierzę pod stresem/szokiem może stanąć do walki w swojej obronie.

Las daje nam nie tylko schronienie przed słońcem, ale również dary runa leśnego – maliny, jeżyny, oraz jagody. Poza parkami narodowymi zbieranie ich jest dozwolone. Jednak nie można tego robić, jednocześnie niszcząc krzewy czy drzewa. Ważnym aspektem jest też świadomość, że w lesie istnieje ryzyko pożarów – szczególnie w suchych i upalanych miesiącach. Dlatego też nie wolno rozpalać ognisk czy palić papierosów na terenach, które nie są do tego wyznaczone.

Jako dzieci, często w szkole mieliśmy na Dzień Ziemi, zorganizowane klasowe zbieranie śmieci. Razem ze znajomymi można przygotować taką akcję i zrobić dobry uczynek da środowiska. Przy okazji dać przykład młodszym pokoleniom.

 Troska o własne zdrowie

Słoneczne dni stanowią niestety zagrożenie dla naszego zdrowia – szczególnie dla osób starszych i dzieci. Pamiętajmy o noszeniu czapek z daszkiem lub jakimkolwiek nakryciu głowy – to może uratować nas przed przegraniem i udarem słonecznym.

Nasza skóra powinna być dobrze zabezpieczona przed promieniowaniem słonecznym. Promienie UV wpływają negatywnie na nią – powodują fotostarzenie, szybsze pojawienie się zmarszczek, czerniaka czy oparzenia słoneczne. Stosujmy filtry przeciwsłoneczne (najlepiej 50SPF i więcej) i zadbajmy o naszą skórę.

W gorące dni musimy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu. Pijmy minimum 2 litry wody dziennie. Płyny szybko z nas uchodzą, szczególnie w upalne dni. Dodatkowo – powinniśmy brać przykład od Hiszpanów, a mianowicie róbmy sobie sjesty. Jest to czas na odpoczynek i schronienie się przed słońcem w czasie największych temperatur w ciągu dnia.

Sport na świeżym powietrzu

W Rzeszowie znajdują się specjalne miejsca ćwiczeń „street workout”. Możemy je spotkać na ulicy Bulwarowej, Brydaka czy nawet koło naszej uczelni w Kielnarowej. Koło Podpromia, możemy znaleźć Skate Park (deskorolki, rolki, hulajnogi itp.) oraz Dirt Park (rowery). Sporty te sprawiają wiele przyjemności i zabawy, jednak zwróćmy uwagę na zabezpieczenie własnego ciała – ochraniacze, kask oraz zawsze miejmy przy sobie wodę.

Pływanie – przestroga

Oprócz basenów krytych i otwartych, w Rzeszowie znajduje się Miejskie Kąpielisko Żwirownia przy ulicy Kwiatkowskiego. Z odpoczynkiem nad wodą wiążę się wiele niebezpieczeństw. Niektórzy nie zważają na znaki i pływają w miejscach niedozwolonych, które nie są patrolowane przez ratowników. Przed przystąpieniem do pływania, powinniśmy zapoznać się z zasadami kąpieliska oraz nie pływać pod wpływem używek, na czczo lub zaraz po posiłku. Zwróćmy szczególną uwagę na wyrobienie u siebie nawyku sprawdzania temperatury wody, zanim do niej wejdziemy. Jeśli skóra jest bardzo nagrzana po słońcu i wskoczymy do ziemnej wody, to można dostać szoku termicznego, a w konsekwencji doprowadzi to do skurczu lub omdlenia. Warto brać też prysznic, zanim zdecydujemy się popływać, aby stopniowo ochładzać ciało.

Przebywając na dużych głębokościach, zadbajmy o dobry sprzęt do pływania. Jeśli jesteśmy na rowerkach wodnych, kajakach czy łodziach, pamiętajmy, aby zawsze mieć na sobie dobrze zapiętą kamizelkę ratunkową.

Wybierając się na wakacje, bądźmy odpowiedzialni. Nie popisujmy się przed znajomymi brawurą czy odwagą. Natura ma własne prawe i często może nas zaskoczyć. Pamiętajmy również, aby dbać o środowisko, aby nasze przyszłe pokolenia miały, gdzie wypoczywać.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus