Współczesne społeczeństwo funkcjonuje na podstawie różnych generacji ludzi. Każde z nich niesie wyjątkowy zestaw oczekiwań i stylu bycia.
Od 1946 roku wyróżniamy 5 pokoleń, które średnio co 15-20 lat (w zależności od wydarzeń społecznych, technologicznych czy kulturowych) ulegają zmianie. Mowa o generacjach: baby boomers (ok. 1946-64 r.), gen X (ok. 1965-80 r.), gen Y czyli millenialsi (ok. 1981-96 r.), gen Z inaczej określani zoomers (1997-2012 r.) i trwająca do teraz, grupa alfa (2013r.-obecnie). Najciekawszą różnicę można jednak dostrzec między generacją X a Z w Polsce.
Co nas różni?
Pokolenia posiadają rozbieżności, które nie wynikają tylko i wyłącznie z wieku, lecz z odmiennych doświadczeń historycznych i kulturowych. Najczęściej są dostrzegane w życiu społecznym np. tworzenie swojego własnego slangu językowego. Dla generacji X słowa: „spoko”, „szpanować”, „odlot” to było coś, co dla Z jest już: ,,chill”, ,,flex”, ,,essa”.
Różnice również są widoczne w podejściu do pracy i stylu życia. Pierwsze pokolenie preferuje lojalność wobec pracodawcy, stabilność i etos pracy, zwiększając tym samym nacisk na stabilizację prywatną. Druga generacja w środowisku zawodowym wykazuje
gotowość do zmian i mniejsze przywiązania do miejsca. Preferują elastyczność stylu życia, szybki rozwój, bez sztywnych struktur i nierzadko traktują to jako większy priorytet, niż, jak preferuje starsza kohorta, stabilizację życiową.
Przeczytaj także: Handel w PRL-u, czyli o bazarowej rzeczywistości
Zmiana w muzyce i modzie: Od MTV do streamingu
Kultura czy wartość były formą ekspresji, która zmieniała się z czasem. Dla starszego pokolenia, dorastającego w czasach przemian ustrojowych ceniło sobie indywidualizm i samodzielność, a kultura wiązała się z kasetami, VHS i telewizją. Gen Z wychowywany w erze cyfrowej, stawiał na autentyczność i różnorodność. A ponieważ rozwój technologii postępował, związany był z memami czy blogami.
Oprócz wyżej wymienionych różnice związane z modą, trendami czy słuchaną muzyką uległy zmianie nie do poznania na tle ledwo 30 lat! Dla pokolenia X, styl inspirowany MTV i subkulturami oraz słuchanie Nirvany z kasety było czymś, co dla genu Z jest zupełnie obce. Urządzenia elektroniczne i ich możliwości sprawiły, że płyty CD odeszły w zapomnienie ale pojawiły się aplikacje takie jak Spotify czy YouTube, nieodzownie towarzyszące w codzienności nastolatków.
Każde pokolenie ma swoje lata świetności, jednak bez względu na wiek, różnice między generacjami są wyraźne i obejmują wszystkie obszary życia. Mają swoje mocne, jak i słabe strony, jednak całokształt ich bytu wynika z różnicy zakorzenionej w realiach społeczno-kulturowych. Kształtują się tym samym postawy i zachowania. Dlatego ważne jest zrozumienie tych odmienności, gdyż są kluczowe do budowania mostów międzypokoleniowych, służące wspólnej przyszłości.
Źródła:
- https://www.pewresearch.org/demographic-definitions/?utm_source
- https://imagopr.pl/blog/jak-sie-komunikowac-by-nie-wyjsc-na-boomera-slownik-gen-z/
- https://www.ebilet.pl/now/kultura-internetowa-memy-vlogi-i-wplyw-nowych-mediow/
- https://inpost.pl/aktualnosci-pokolenie-x-y-z-czym-roznia-sie-od-siebie-i-co-ich-wyroznia?utm_source
- https://culture.pl/pl/artykul/seks-karate-i-kasety-wideo