logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Większość z nas pamięta ten okres w dzieciństwie, gdy mama tłumaczyła nam, że nie można rozmawiać z nieznajomymi ludźmi. Beztroskie dzieciństwo już się skończyło, a my dalej unikamy komunikowania się z obcymi. Boimy się, z przerażeniem patrzymy na osobę, która do nas mówi i staramy się szybko ukryć. Stajemy się coraz bardziej nieśmiali.

Już od najmłodszych lat nasi rodzice, nauczyciele oraz przyjaciele wbijają nam do głowy pojęcie - rozmowa z nieznajomymi może być ryzykowna i niebezpieczna. Faktycznie, unikanie nieznajomych ma sens kiedy jesteśmy dziećmi. Ale dlaczego gdy już jesteśmy dorośli, coraz bardziej boimy się kontaktu z obcymi? Okazuje się, że z takich rozmów można zaczerpnąć wiele korzyści i otrzymać wspaniałe emocje na cały dzień. Oto kilka powodów, dlaczego warto rozmawiać z nieznajomymi, zwłaszcza w XXI wieku.

Nowy punkt widzenia

Rzeczywiście, kiedy rozpoczynamy rozmowę z nieznajomym człowiekiem, to wychodzimy ze swojej strefy komfortu. Codziennie spotykamy ludzi, czy to na klatce schodowej, lub w kolejce do kasy, z którymi nie prędko możemy się zaznajomić. Konsekwencją takich nieoczekiwanych spotkań może być świeże spojrzenie na znane dla nas rzeczy. Człowiek należący do innej grupy społecznej nie myśli tak, jak my. Jego przekonania i wizja o przedmiotach, sytuacjach i zjawiskach mogą wydać się naprawdę szokujące, a z innej strony mogą odwrócić do góry nogami nasze ugruntowane pojęcie o życiu.

Komunikacja nie online, lecz na żywo

Pamiętacie ile razy poznawaliście kogoś przez Internet? Ile razy dodawaliście kompletnie nieznane osoby do swego grona znajomych na Facebooku, Instagramie czy Twitterze? Teraz spróbujcie przypomnieć sobie, kiedy zaczynaliście rozmowę na ulicy jako pierwsi? Dzień temu, dwa, tydzień, miesiąc, parę lat temu czy może w ogóle? W świecie mediów społecznościowych jest bardzo trudno przebić się przez barykady, które ludzie sami wybudowali między sobą, i dotrzeć do niewirtualnego człowieka. Chyba nikt nie zaprzeczy, że rozpocząć rozmowę online jest trochę łatwiej i wygodniej, niż na żywo. Jednak kontakt w wirtualnym świecie nigdy nie zastąpi tego, co możemy poczuć, dotknąć i zobaczyć.

Doświadczenia poprzez realną opowieść

Każdy z nas posiada osobowość, w której kryją się setki tysięcy indywidualnych historii: banalnych, ciekawych, intrygujących czy w ogóle takich, z którymi nie możemy podzielić się z naszymi bliskimi. Człowiek to historia, nowe doświadczenia i emocje. Musimy spróbować, żeby się przekonać.

Terapia dla niepewnych siebie osób

Czasami w naszej głowie przelatują myśli, że chce nam się porozmawiać z osobą, która stoi obok, siedzi przy sąsiednim stoliku czy jedzie w pociągu naprzeciwko nas. Jednak poprzez swój, osobisty strach wydaje się nam, że w oczach rozmówcy ośmieszymy się i wyjdziemy na głupców. Rozmowy z nieznajomymi tak naprawdę mogą okazać się swoistą terapią dla niepewnych siebie osób. Przecież takie systematyczne doświadczenia pokonania strachu pomagają stać się bardziej odważnymi i towarzyskimi osobami. Aby pokonać nieśmiałość, należy również codziennie rzucać wyzwanie swojemu strachu i robić małe kroki, aby się go pozbyć.

Istnieje mnóstwo plusów realnej rozmowy z ludźmi. Jednak, aby je wszystkie poznać, musimy sami przełamać barierę i spróbować tego na własnej skórze. Rozmowa z kimś, kogo nie znamy, może być prostą sprawą dla jednych i bardzo trudnym wyzwaniem dla innych ludzi. Dla tych nieśmiałych, podajemy kilka podpowiedzi, jak rozmawiać żeby zostać pozytywnie odebranym.

1. Wymyślcie od czego zacząć rozmowę
Już w pierwszym zdaniu możecie pokazać rozmówcy, że jesteście towarzyscy i szczerze zainteresowani dialogiem. Najlepiej zacząć od prostej frazy, bo czasami im prościej, tym lepiej: może to być przywitanie, komplement, pytanie.

2. Zapamiętajcie imię rozmówcy
To z kolei jest najprostszy i najbardziej naturalny komplement dla każdego człowieka. W ten sposób osoba rozumie, że jesteście naprawdę nastawieni na rozmowę.

3. Uśmiechajcie się
Nasz szczery uśmiech pokazuje rozmówcy, że komunikujemy się z nim z radością i przyjemnością.

4. Nauczcie się słuchać
Uważnie słuchajcie swojego rozmówcy i zadawajcie mu pytania. Zapamiętajcie, o czym on mówi i próbujcie wspominać o tym w następnej rozmowie. To pokaże, że jesteście zainteresowani tematem rozmowy.

5. Śledźcie mowę niewerbalną
Język ciała może powiedzieć o nas więcej, niż słowa które wymawiamy. Kiedy nam się nudzi, gry się martwimy i cieszymy - to wszystko widać. Bądźcie pewni, że wysyłacie poprawne sygnały za pomocą ciała.

6. Spróbujcie znaleźć coś wspólnego
Kiedy ludzie doświadczają podobnych sytuacji w życiu, wtedy zaczyna ich coś łączyć. Romowa zaczyna się układać. Kiedy znajdą się wspólne zainteresowania lub problemy, mamy gwarancję, że odbiorca potraktuje nas z szacunkiem, poczuje w nas kogoś bliskiego. 

7. Orientujcie się, kiedy skończyć rozmowę
Rozmowa jest jak tekst, opowiadanie lub scenariusz filmowy. Ona ma początek, środek i koniec, ale najważniejsze nie musi trwać wiecznie. Zakończenie rozmowy jest procesem naturalnym i wcale nie znaczy, że komunikacja z nieznajomą osobą nie udała się.

 

źródło ilustracji: pixabay.com

 

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus