Sidebar

logo wsiiz

logo wsiiz main

POLECAMY

Magazyn
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

15 września 2015 roku we Lwowie założono pierwsze podróżujące ukraińskojęzyczne radio-online SKOVORODA. Progresyjne, otwarte, samodzielne – takie hasło skierowano do odbiorców. Jak okazało się – skutecznie. Format od razu spodobał się tysiącom słuchaczy, a radio sukcesywnie funkcjonuje już ponad rok i buduje plany na przyszłość.

„Dwa niewielkie plecaki z techniką w ręce i jakikolwiek punkt świata, gdzie jest internet – nasz” – tak krótko opisują swoją działalność twórcy pierwszego na Ukrainie radia internetowego SKOVORODA. Środowisko medialne w sytuacji intensywnej globalizacji oraz rozwoju zostało nasycone różnymi projektami. Dlatego nie jest tak łatwo promować swój – nawet bardzo perspektywiczny – pomysł. Jednak nic nie jest niemożliwe, co udowadnia start up ze Lwowa.

Radio wolnych idei

Pomysł nowego dla Ukrainy, a nawet większości Europy Wschodniej, formatu radiowego powstał dzięki czterem zwolennikom radia. Andrij Czemes, Volodymyr Biegłow, Marjana Romaniak i Artem Halyckyj – dziennikarze, nowatorzy i współtwórcy znanego już nie tylko we Lwowie pierwszego podróżującego radia. Każdy z nich miał doświadczenie w pracy w radiu zwykłego formatu, jednak w pewnym momencie wszyscy zrozumieli – nie wystarcza im tam wolności.

Radio SKOVORODA szybko weszło na rynek radiowy i już w ciągu roku swego istnienia zdobyło wielu wiernych słuchaczy. Jak zauważają twórcy, akurat oni są pierwszym „radiem wolnych ludzi”. Okazało się, że dla realizacji podobnej idei nie są potrzebne studia, nowoczesna technika czy inne drogie narzędzia. Radio na razie składa się z kilku mikrofonów, słuchawek, laptopa, nadajnika sygnału, internet-hostingu i zmotywowanych ludzi. I mamy bezpłatne radio, które działa na komputerach.

Przeczytaj cały artykuł: SKOVORODA: od marzenia do radia

Ilustracja: Kateryna Oliynyk

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus