Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Oko na świat
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2 kwietnia przypadł na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Cały świat solidaryzował się z osobami dotkniętymi autyzmem, podświetlając znane budynki na całym świecie na niebieski kolor. Autyzm to nie tylko niemówiące niepełnosprawne dzieci. Co jeśli Twój kolega jest autystą? Warto mieć świadomość nie tylko samego istnienia autyzmu, ale również tego, jakie daje symptomy. Wszystko po to by być gotowym pomóc. 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu inicjatywą Kataru 

 2 kwietnia to dzień, w którym obchodzi się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Święto powstałe z inicjatywy Kataru, a dokładniej Jej Wysokości Mozah – małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani. Przedsięwzięcia pierwszej damy Kataru wspierają osoby zdiagnozowane autyzmem zarówno w państwach arabskich, jaki i na całym świecie. 18 grudnia 2007 idea została poparta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. 2 kwietnia to szansa na międzynarodową współpracę, której efektem będzie poprawa jakości życia autystów, umożliwienie rozwoju ich talentów oraz zwiększenie dostępu do zajęć terapeutycznych. Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczą ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. 

Autyzm w Polsce i na świecie

Zdaniem ONZ autyzm, obok AIDS, nowotworów i cukrzycy, stanowi kolejne zagrożenie zdrowotne dla ludzkości. Szacuje się, że problem dotyczy 5 mln obywateli w Unii Europejskiej. Dane ze Stanów Zjednoczonych wykazują, że u 1 na 68 dzieci zdiagnozowano autyzm. Według badanych WHO w Polsce żyje ok. 400 tys. osób z autyzmem.

Ostatnimi latami obserwuje się znaczny wzrost liczby osób z diagnozą spektrum autyzmu. W Stanach Zjednoczonych mówi się o 10-krotnym wzroście diagnozowania autyzmu na przestrzeni ostatnich 40 lat. Coraz częściej używa się sformułowania „epidemia autyzmu”. Wzrost liczb diagnoz spowodowany może być wzrostem świadomości tej dolegliwości i większym dostępem do diagnozowania. Istnieją też zdania, że należy doszukiwać się innych powodów, które mogłoby się przyczynić do wzrostu liczby zdiagnozowanych.

Autyzm – poznaj, zanim ocenisz…

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Oznacza to, że w okresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do zaburzeń w kształtowaniu funkcji mózgu. Nieprawidłowości w rozwoju odbierania i przetwarzania bodźców sensorycznych powodują, że autyści inaczej odbierają rzeczywistość. Inaczej czują, słyszą i zachowują się wśród ludzi. Mówi się, że się izolują i zamykają w swoim wewnętrznym świecie. Czasem odczuwają dokuczliwą nadwrażliwość na światło bądź dźwięk. Często rozpoznajemy z łatwością osoby cierpiące na autyzm, zwłaszcza wtedy, gdy dają wyraźne objawy. Ale zdarza się też, że nie... Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, dlatego mogą mieć rożne symptomy i stopnie ich nasilenia – zdarza się, że nawet niezauważalne. 

Autyzm, jakiego jeszcze nie znałeś

Spektrum zaburzeń jest szerokie, co sprawia, że osoby te czasami wykazują świetne funkcjonowanie społeczne i zdolności intelektualne, czasami nawet ponadprzeciętne. Osoby z autyzmem nie zawsze muszą być kojarzone z wysokim stopniem niepełnosprawności, czasami to po prostu przechodzień, znajomy, kolega. Nigdy nawet nie pomyślelibyśmy, że to dotyczy również jego. Przypadłość ta jest nazywa nawet „chorobą geniuszy”. Zdiagnozowano ją u Einsteina, Mozarta, a nawet argentyńskiego piłkarza Messiego. Będąc nieświadomym symptomów autyzmu, zdarza nam się jednak oceniać – często krzywdząco – że ktoś jest inny, zachowuje się jakoś „dziwnie”. Postrzegamy jego zachowania jako nietypowe, niezrozumiałe, a nawet niewygodne. Warto mieć świadomość, nie tylko istnienia autyzmu, ale także czym się objawia, by być gotowym pomagać, a przede wszystkim nie patrzeć z góry, nie wykluczać, nie stygmatyzować i nie dyskryminować tej osoby.

Bądźmy solidarni – Polska na niebiesko

Akcja „Na niebiesko dla autyzmu” jest organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Na znak solidarności z autyzmem znane budynki na całym świecie zapalają iluminację świetlną na niebiesko. Wśród obiektów, które włączają się w akcje są m.in.: Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney. W ubiegłym roku symboliczne światełko dotarło nawet na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Do akcji przyłączają się polskie miasta: Warszawa Kraków, Poznań, Łódź czy Gliwice. Tego roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, wszystkie eventy związane z akcją zostały odwołane i przeniesione do Internetu. Wspierać inicjatywę mogliśmy poprzez gesty solidarności za pośrednictwem postów na Instagramie i Facebooku z hasztagiem „Autyzm400000” oraz datki finansowe. Fundacja wierzy, że edukowanie pozwoli przybliżyć społeczeństwu zagadnienie autyzmu, a tym samym tworzyć lepszy świat dla osób ze spektrum.

Grafika: Kamil Ząbczyk

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus