Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Oko na świat
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kiedyś - napój bogów, dziś-marzenie ludzi na diecie. Zarówno demonizowana, jak i gloryfikowana przez społeczeństwo na całym świecie. Czekolada - co takiego w sobie ma przysmak Majów i co może wnieść pozytywnego do naszego życia? 

Czekolada pojawiła się na świecie jakieś 4000 lat temu i od tego czasu, do teraz jest jednym z najczęściej wybieranych przez nas wyrobem cukierniczym. Gorzka, mleczna, biała, deserowa, z orzechami, rodzynkami, karmelem- rynek czekolady przepełniony jest najróżniejszymi smakami. Ciężko nadążyć z próbowaniem nowych i przy okazji z utrzymaniem wagi ;).

Jednak nie taki diabeł straszny, bowiem czekolada ma też oprócz niebiańskich rozkoszy dla podniebienia wiele innych zalet, z których możemy na co dzień korzystać.

 1. Jeśli martwisz się, że zapomnisz cały materiał, którego tak dokładnie uczyłeś się dzień przed egzaminem- zjedz kostkę czekolady. Udowodnione jest, że poprawia ona zarówno pamięć, jak i koncentrację. Zawarte w niej flawonoidy usprawniają przepływ krwi do mózgu w ciągu 2-3 godzin po jej zjedzeniu. Także zamiast powtarzać rano to czego nauczyłeś się wieczorem- wiesz dobrze co masz robić.
 2. Jeśli natomiast twoim problemem jest to, że jesz za dużo fast foodów i innych niezdrowych przekąsek - mam dla ciebie rozwiązanie! Zjedz kostkę czekolady. Dzięki działaniu kwasu olejowego w ziarnie kakaowca, poziom złego cholesterolu zostaje znacznie obniżony, a ty możesz nadal cieszyć się jedzeniem tego, co kochasz.
 3. Jeśli nie możesz spać, a twoje myśli wędrują do dni, które już nie wrócą, bo z każdą sekundą robisz się coraz starszy- rozwiązanie jest bardzo proste. Zjedz czekoladę. Zawarte w niej antyoksydanty pomagają naszemu organizmowi zachować młodość! Dodatkowo mogą one wpłynąć na wydłużenie życia i likwidowanie zmarszczek.
 4. Jeśli łóżko ma dla ciebie zbyt silne przyciąganie grawitacyjne i przez to ciągle spóźniasz się na zajęcia. To wiesz co? Zjedz czekoladę. Wystarczy 1 kostka, żeby dostarczyć energii do przebiegnięcia 150 m. Dzięki niej możesz robić poranny jogging i stawać się z dnia na dzień coraz bardziej wysportowany!
 5. Jeśli natomiast nie czujesz się najlepiej lub po prostu wolisz zapobiegać, niż leczyć - rozwiązanie jest proste. Wspomniana już parę razy czekolada nie dość, że ma działanie przeciwbólowe, to pomaga w tworzeniu „dobrych” bakterii w organizmie. Spożywana regularnie może zapobiec różnym dolegliwościom np. takim jak kaszel.
 6. Jeśli ciągle gubisz swoje okulary lub po prostu nie lubisz ich nosić, zjedz czekoladę. Według badań kostka gorzkiej czekolady jedzona codziennie poprawia słaby kontrast widzenia.
 7. Jeśli lubisz się opalać albo potrzebujesz lepszej ochrony przed słońcem, to wiem co jest skuteczniejsze niż niejeden krem z filtrem - czekolada. Dzięki wspomnianym wcześniej flawonoidom chroni ona skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dlatego weź lepiej na plażę czekoladę i ciesz się piękną opalenizną, bez  żadnych poparzeń.
 8. Jeśli nie lubisz chodzić do dentysty albo nie możesz, przez obecną sytuację na świecie- niczym się nie przejmuj - czekolada pomaga też zapobiec próchnicy zębów.
 9. Jeśli jesteś przygnębiony lub zestresowany powinieneś - zjeść czekoladę… albo… tylko ją powąchać! Udowodniono naukowo, że zapach rozdrobnionych ziaren kakaowca przynosi odprężenie i uwalnia endorfiny, co powoduje w nas uczucie przyjemności.
 10. A jeśli tym cię nie przekonałam, że warto ją zjeść - to popatrz na kalendarz- dziś jej dzień- trzeba to uczcić!

 Smacznego!

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus