logo wsiiz main

POLECAMY

Wywiady
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Najczęściej w każdym kraju, społeczeństwie czy nawet między rodzicami i dziećmi czy pomiędzy przyjaciółmi przemoc jest tematem tabu. Ludzie, a zwłaszcza dziewczyny i kobiety wstydzą się, a czasami nawet boją się o tym mówić. Jednak oni powinni wiedzieć, że nie muszą sami mierzyć się z tym problemom. Ogólnoświatowa akcja “One Billion Rising”, która odbywa się 14 lutego ma na celu zwrócić uwagę na prawa kobiet.

 Przed tym jak przejdziecie do bardziej szczegółowych informacji o ogólnoświatowej akcji One Billion Rising proponuję wspólnie zastanowić się czym tak naprawdę jest przemoc i w jakich rodzajach ona może występować.

W społeczeństwie pojęcie przemocy jest nieco niewyraźne, ponieważ najczęściej jego utożsamiają wyłącznie z przemocą seksualną, czyli gwałtem. Chociaż w rzeczywistości przemoc to są wszelkie działania, które popełniają wbrew woli innego i przy tym są nieprzyjemne dla człowieka. Mimo to istnieją też inne rodzaje, takie jak fizyczna i psychiczna przemoc. Różnicą między formami molestowania jest istotną, jednak jej ofiarami podają się najczęściej kobiety i może to być, jak w domu, pracy czy szkole tak samo na ulice czy nawet środkach komunikacji publicznej.

Przemoc fizyczna - jest to forma przemocy, gdy osoba używa siły fizycznej do słabszego człowieka czy dziecka, a także zadając obrażenia, które mogą być szkodliwe dla zdrowia lub nawet pozbawiać życia. Między innymi mogą to być: tortury, szarpanie, bicie, przebijanie ciała ostrymi przedmiotami, polewanie substancjami. Także do przemocy fizycznej  zaliczają zaangażowanie osoby do nadużywania alkoholu, narkotyków, oferowanie różnego rodzaju toksycznych substancji lub preparatów medycznych,  a także próby uduszenia czy utonięcia.

Przemoc psychiczna - jest to forma przemocy, w której osoba wykorzystuje stałe lub okresowe obelgi w postaci słownej. Do przemocy psychicznej zaliczamy znęcanie się nad ludźmi, poniżenie godności ludzkiej, zarzuty w сzymś w czym osoba nie jest winna.

Przemoc seksualna - jest to forma molestowania seksualnego, gdy zmuszają człowieka do relacji seksualnych, albo przekonują go do tego działania, żeby uzyskać własnej satysfakcji seksualnej, łamiąc przy tym granicy i prawa innej osoby. Między innymi do tej formy przemocy zaliczają nie tylko relacje seksuslne, a także dotyki, szantaż, gdy zagrażają ujawnić informację albo zrobić coś czego człowiek się boi. Do szantażu wlicza się sexting, czyli działania, w których przy pomocy oszustwa oraz manipulacji wyłudzają nagie zdjęcia, a potem nimi szantażują. Kolejnymi formami przemocy seksualnej są froteryzm, czyli ocieranie o ciało innej osoby; petting, kiedy ktoś głaszcze jakąś część naszego ciała, może to być np. ręką, noga, szyja, jednak odbywa się bez zgody człowieka; Ekshibicjonizm, z kolei jest to osiąganie satysfakcji seksualnej od demonstrowania swoich narządów płciowych, co więcej, zazwyczaj płci przeciwnej.

Właśnie badanie, które były przeprowadzone we wszystkich krajach Unii Europejskiej pokazują, że różnego rodzaju przemocy, które są pokazane powyżej doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia.

OBR L Bodnar

Skoro już wiadomo czym jest przemoc, jakie ma formy molestowania, to warto teraz wytłumaczyć czym jest akcja One Billion Rising i dlaczego właśnie jest ona tak ważna dla społeczeństwa. Zwłaszcza dla kobiet i dziewcząt, które chociażby raz spotkały się “twarzą w twarz” z jakimkolwiek rodzajem przemocy, albo byli świadkami czy słyszeli o tym od swoich koleżanek.

"One Billion Rising - Nazywam się miliard" - jest to ogólnoświatowa akcja, która ma zwracać uwagę na prawa kobiet oraz nagłośniać problemu przemocy wobec nich. Jest to symboliczny protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną.

Akcja One Billion Rising odbędzie się 14 lutego w większości polskich miastach. Podkarpacie także nie ominęłą ogólnoświatowa akcja, która organizowana jest regionalnie przez Prawnikon, Podkarpacka Rada Programowa Kobiet, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Instytut Kariery, Przedsiębiorczości i Rozwoju w Rzeszowie, a koordynatorką regionalną jest Patricia Mitro. W Rzeszowie akcja One Billion Rising będzie odbywać się na Rynku od godziny 12:00 do 12:30. Każdy może dołączyć się do ogólnoświatowej akcji One Billion Rising i zatańczyć w słusznej sprawie demonstrując swoją solidarność z ofiarami przemocy.

Tematem tegorocznej akcji One Billion Rising jest przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym. Jednak dlaczego właśnie na lokalnym poziomie?
Ponieważ badanie przeprowadzone przez Antyprzemocową Sieć Kobiet (ASK) koordynowaną przez fundację Feminoteka w 2015/2016r. (jest to między innymi ponad 300 lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie) pokazują, że:
- ponad 50% programów w ogóle nie podało informacji, że przemocy najczęściej doświadczają kobiety i dziewczęta.
- 90% programów nie definiowało poszczególnych rodzajów przemocy z uwzględnieniem kategorii płci.
- tylko jeden program zawierał zapis wprost odwołujący się do faktu, że stereotypy płciowe mają wpływ na przemoc wobec kobiet.
- tylko w jednym programie można było znaleźć szczegółową analizę problemu przemocy ze względu na płeć.

Tego roku organizatorzy postawili za zadanie "pokazać, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem", - piszą na stronie Feminoteka.

Źródła ilustracji: 
https://unsplash.com/
http://belindaotas.com/

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus