logo wsiiz main

POLECAMY

Wywiady
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wraz z nowym rokiem, na blogu green-projects.pl, zostały opublikowane eko-prognozy na rok 2018. Poza m.in. car-sharingiem oraz blockchainem został poruszony temat „ZeroWaste”, czyli życia bez śmieci, który według autorów bloga ma sporą szansę, by w tym roku zaistnieć jeszcze mocniej, niż w poprzednim.

Dużą sławę w dziedzinie „ZeroWaste” zyskała Bea Johnson, która od 2008 roku, wraz z rodziną rozpoczęła „życie bez śmieci”. Jak wspomina w wywiadzie z Mają Święcicką, opublikowanym na blogu dziennikarki - „Jeszcze kilka pokoleń temu wszyscy tak żyli. Ludzie nazywają nas pionierami, a my tak naprawdę robimy dokładnie to samo co nasi dziadkowie. Wracamy do korzeni. Konsumujemy mniej, ale lepiej. Krok po kroku uczymy się podejmowania mądrzejszych decyzji.” Johnson, po obejrzeniu kilku filmów dokumentalnych o różnych pięknych miejscach na Ziemi, zdecydowała wziąć sprawy w swoje ręce i zaczęła dbać o swoją planetę. Szczególnie mocno trafiło do niej pytanie: If you are not for the zerowaste, then exactly how much waste would you prefer? [ang. Jeżeli nie jesteś za „zerowaste”, to jaką ilość śmieci wolisz?].

Razem z rodziną, Johnson całkowicie zrezygnowała z produktów jednorazowych, zastępując je wielorazowymi. Zyskała sławę na całym świecie, gdy zaprezentowała całoroczne odpady czteroosobowej rodziny mieszczące się w litrowym słoiku. Obecnie, współpracuje z takimi firmami jak IKEA oraz General Electrics, z którymi opracowuje profil konsumenta przyszłości i stara się pomóc w odkryciu produktów, których użytkowanie będzie sprzyjać naszej planecie. Jest autorką książki „Pokochaj swój dom” (ang. „Zero Waste Home”), która ukazała się we wrześniu 2017 r.

Przeczytaj cały artykuł o eko-prognozach: green-projects.pl

Cały wywiad z Bea Johnson zobaczysz na: weekend.gazeta.pl

Car-sharing- system wspólnego użytkowania samochodów osobowych. Samochody udostępniane są za opłatą użytkownikom przez operatorów floty pojazdów, którymi są różne przedsiębiorstwa, agencje publiczne, spółdzielnie, stowarzyszenia lub grupy osób fizycznych.

Blockchain- technologia związana z energetyką konsumencką opartą na odnawialnych źródłach (przede wszystkim instalacjach fotowoltaicznych). Tworzy swoistą energetyczną mikrosieć, w której lokalni producenci energii sprzedają ją swoim sąsiadom i natychmiast otrzymują za to wynagrodzenie. Jej zalety to niższe koszty operacyjne (brak długich sieci przesyłowych i całej energetyki), elastyczność i szybsze działanie.

 

Źródło ilustracji: pixabay.com

 

PerTutti - Logo
Helios - Logo
Mediatory - Logo
Miasto Rzeszów - Logo
Spotkania z podróżami - Logo
Rzeszów - Herb