logo wsiiz main

Możemy zauważyć, że od kilku lat demokracja odchodzi od modelu liberalnego. Co to znaczy dla obywateli? Dokąd zmierza ustrój naszego państwa? Te oraz inne liczne pytania zapadły w trakcie debaty „Co z tą Polską? Czy demokracja przetrwa?”. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach VI cyklu spotkań „Wielkie Pytania w Nauce”, którego inicjatorem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wszyscy zainteresowani spotkali się 11 maja o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Zebranych na wstępie powitał rektor WSIiZ – dr Wergiliusz Gołąbek. Przedstawił zaproszonych gości, w tym reprezentantów władz miasta i rzeszowskich uczelni, a przede wszystkim powitał młodzież, dla której zorganizowano to wydarzenie.

Na scenie Filharmonii gościli wybitni socjologowie. Prof. Andrzej Rychard – profesor nauk humanistycznych oraz dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Drugim zaproszonym gościem był prof. Radosław Markowski – profesor nauk społecznych, politolog, specjalista w zakresie porównawczych nauk politycznych i analizy zachowań wyborczych. Dyskusję w trakcie spotkania poprowadził red. Wojciech Bonowicz, publicysta „Tygodnika Powszechnego”.

W trakcie prezentacji socjologowie przybliżyli nam obraz obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Wyjaśniono również istotę problemów, z jakimi musi borykać się nasze państwo. Prof. Markowski położył w swoim przemówieniu nacisk na potrzebę zaangażowania obywateli w sprawy ojczyzny. Dodatkowo podkreślono wpływ dynamicznie zmieniającego się rynku na sytuację polityczną w państwie. Prof. Rychard kontynuował ową myśl złych przemian w kraju, ale pod kątem historycznym. Jak sam mówca zaznaczył – konieczność historyczna nie istnieje, liczą się wyłącznie nasze decyzje. Ponadto poruszono kwestie sukcesów tych organizacji, które nie kierują się w swoich osądach racjonalnym myśleniem. Obaj profesorowie podkreślili, jak negatywnie przeobraził się obraz obecnej Polski po zmianie rządów w 2015 roku.

W końcowej części spotkania prowadzący zadał profesorom pytania, które napłynęły od publiczności. Poruszano różnorodną problematykę: czy młodzież weźmie w swoje ręce odpowiedzialność za przyszłość Polski, jaki wpływ na społeczeństwo będzie miała cyfryzacja, oraz o które instytucje powinniśmy zadbać, aby demokracja przetrwała. Wokół wszystkich tematów rozgorzała gorąca dyskusja, a profesorowie przedstawili zarówno wyniki wiarygodnych badań, jak i własny pogląd na sytuację. Po wyczerpaniu tematów zakończono spotkanie.

Organizatorami wydarzenia byli: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, „Tygodnik Powszechny”, Klasztor Ojców Dominikanów oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego.

OGLĄDAJ

Fot. Paulina Wodzień

Fot. Paweł Januszkiewicz

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus