logo wsiiz main

„Miej serce i patrzaj w serce” takimi słowami można podsumować inscenizacje wystawione z okazji Narodowego Czytania „Ballad i romansów”. Występy w Łańcucie przygotowała grupa młodych z warsztatów zorganizowanych przez Stowarzyszenie Form Różnych w dniach 2 i 3 września. W ramach tej inicjatywy przedstawiono interpretacje wybranych ballad, w tym: „Świtezianka”, „Do przyjaciół”, „To lubię” oraz „Romantyczność”.

Inscenizacje mogliśmy ujrzeć dwukrotnie. Po raz pierwszy wystawione zostały w piątek 2 września w MDK Łańcut Filia Podzwierzyniec. Zamknięta sceneria, woda i ograniczone światło utworzyły romantyczny klimat, jaki nie sposób zapomnieć. Dzień później prezentacje odbyły się w Parku Angielskim za Miejskim Domem Kultury w Łańcucie. Tym razem etiudy zostały zaprezentowane w otwartej scenerii. Dodatkowo występy ubogacone zostały o ballady, które zostały odczytane przez zaproszonych gości.

W sztuce tej świat ludzi połączył się z fantastycznymi postaciami z literatury Mickiewicza. Nimfy wodne, topielice i zjawy snuły się pośród widowni. Cały klimat, jak i tempo oparte były na wodzie – różnych jej nurtach, od powolnych strumieni, aż po rwące potoki (cała sceneria została oparta na tym motywie). Pośród tych form pojawiły się sylwetki strzelca, poety, mędrca czy też Marysi – reprezentantów świata ludzkiego. Co więcej, występ oparto na bardzo bliskim kontakcie aktora z widzem, do tego stopnia, że niektóre postacie wychodziły z widowni do sceny. Te dwa różne światy oraz nietypowy klimat nadały niezwykłej otoczki całemu wydarzeniu. Warto również dodać, że zamiast muzyki, wykorzystano odgłosy natury, które zwokalizowali aktorzy.

Aktorzy przygotowali etiudy w ramach warsztatów zorganizowanych przez Stowarzyszenie Form Różnych. Zajęcia poprowadziła Natalia Koza i Magdalena Łyko.

Jeśli chcesz poczuć romantyczny klimat, jaki zapanował pierwszego dnia (2 września w zamkniętej przestrzeni), to koniecznie zobacz te fotografie:

fot. Gabriela Lonc, Konrad Kmiecik

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus