Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

fot. Magdalena Bukała

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Linoryt, prasa drukarska, sztuka graficzna i słocińskie malwy. Co, a właściwie kto, łączy te wszystkie pojęcia? Urodzony w Siedliskach i związany ze Słociną Stanisław Gliwa był artystą, drukarzem, linorytnikiem, a także właścicielem oficyny. Wystawę poświęconą jego twórczości obejrzeć można w Rzeszowskim Domu Kultury do końca października 2022 roku. To idealna oferta dla miłośników historii druku, grafiki oraz kultury.

W ramach projektu „Kurhanin ze Słociny”, realizowanego od kwietnia 2022 roku przez Rzeszowski Dom Kultury filia Słocina, już teraz można zwiedzać wystawę dotyczącą życia i twórczości Stanisława Gliwy, który w historię wpisał się, jako artysta, drukarz, typograf i linorytnik. Za zasługi na rzecz polskiej kultury odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Gliwa całe swoje życie poświęcił pracy ze słowem. Był właścicielem oficyny w Londynie, gdzie ręcznie, w małych nakładach, wykonywał druki książek. Doceniony nie tylko przez Polaków, ale także i przyjęty do „The London Chappel of Private Press Printers” – elitarnej grupy w Londynie.

Wystawa oferuje zdjęcia, teksty, których autorem jest prof. Jan Wolski; artefakty, pamiątki, i materiały archiwalne udostępnione przez rodzinę Gliwy, Tadeusza Inglota oraz prof. Jana Wolskiego. Podczas wernisażu wszystkim przybyłym wręczono unikatowy katalog wydany w formie użytkowego notesu, który poza miejscem na notatki zawiera także życiorys artysty, słownik zapomnianych pojęć związanych z drukiem i typografią.

Wernisaż wystawy to nie jedyne wydarzenie, które odbyło się w ramach projektu. Wcześniej dla chętnych przeprowadzone zostały warsztaty linorytu, czerpania papieru oraz kaligrafii nowoczesnej. W niedalekiej przyszłości zrealizowane zostaną również warsztaty poetyckie.

Wystawa jest ogólnodostępna – obowiązuje wstęp wolny. Do obejrzenia jej Rzeszowski Dom Kultury zaprasza do końca października br., od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00 – 18:00 w RDK filia Słocina.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty dodaj do ulubionych” edycja 2022.

Kurhanin 2

Kurhanin 3

Kurhanin 4

Kurhanin 5

fot. Magdalena Bukała

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus