logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Korzyści płynących z czytania jest wiele. Osób regularnie sięgających po książki nie trzeba do tego przekonywać, jednak jak pokazują statystyki, wciąż istnieje duża grupa „nieczytających”. Oto kilka zalet, jakie niesie ze sobą obcowanie z literaturą.

Zdobywanie wiedzy

Czytanie poszerza wiedzę. Niektórzy pomyślą, że w takim wypadku należy sięgnąć po encyklopedie, specjalistyczny podręcznik lub dzieło historyczne, czym zniechęcą się już na wstępie. Grono odbiorców takich pozycji jest naprawdę wąskie, ponieważ to trudne teksty, skierowane głównie do osób z konkretną pasją.  Nie należy się jednak zniechęcać. Wybierajmy książki, które są dla nas interesujące i których czytanie będzie przyjemnością. Należy pamiętać, że z przeczytanego kryminału czy biografii trenera futbolu również czerpiemy wiedzę. Każda książka niesie jakieś przesłanie, dostarcza informacji o świecie, a także o życiu i człowieku. Czytając, możemy się nauczyć chociażby o emocjach i psychice, ponieważ nawet w zwykłym romansidle autor może zaprezentować czytelnikowi wachlarz ludzkich zachowań. Literatura ubogaca i kształtuje system wartości.

Wzbogacenie słownictwa

To niekwestionowana korzyść. Pisarze dbają o język swoich dzieł, pisząc bardzo starannie i poddając je wielokrotnym poprawkom. W dobrych książkach nie znajdziemy błędów gramatycznych czy stylistycznych. Literatura pełna jest synonimów, metafor czy trudnych, specjalistycznych słów. Wielokrotne napotykanie ich w tekście pozwala na łatwe przyswojenie, a w dalszej perspektywie stosowanie we własnych wypowiedziach. Dobrą metodą jest też sprawdzanie nieznanych nam słów w słowniku. Pozwoli to na dokładniejsze zrozumienie czytanego tekstu, wniesie nowe słowo do naszego zasobu i poszerzy horyzonty.

Ile książek czyta statystyczny Polak? – raport

Pobudzenie wyobraźni

Dzięki rozbudowanym i plastycznym opisom, zawartym w książkach, możemy samodzielnie kreować wygląd postaci i miejsc. Takiej okazji nie dają chociażby filmy, gdzie wizja stworzonego świata jest nam narzucona. Literatura pobudza wyobraźnie i kreatywność. Pomaga także w przewidywaniu sytuacji dnia codziennego i reagowaniu na nie. Często schematy postępowania zawarte w książkach możemy przenieść do życia codziennego.

Poprawa pamięci i koncentracji

Czytając książkę przyswajamy wiele informacji. Aby być na bieżąco, nasz mózg zmuszony jest do zapamiętania imion, nazwisk, miejsc akcji, szczegółów fabuły. Podczas czytania ćwiczymy też koncentrację. Sięgając po książkę niejako przenosimy się do innego świata i odcinamy od tego, który nas otacza. Cała nasza uwaga skierowana jest na wydarzenia opisane w utworze. Jesteśmy zmuszeni do skupiania się czytanym tekście, bowiem wystarczy chwila dekoncentracji, aby stracić wątek. Zaczynamy myśleć o jutrzejszych obowiązkach i nagle orientujemy się, że nie wiemy o czym czytaliśmy od ostatnich paru stron.

Kto czyta książki, żyje podwójnie

Ułatwienie zasypiania i łagodzenie stresu

Wiele osób przed snem zagląda do telefonu – ostatnie sprawdzenie „fejsa”, parę filmików na Youtubie i można spać. Podobno nie jest to dobra metoda. Dużo bardziej skuteczne okazują się książki. Nie musimy wybierać najnudniejszych pozycji na świecie, bowiem głównym zadaniem czytania przed snem jest wyciszenie nas. Warto spróbować sięgnąć po książkę na 20-30 min. przed zaśnięciem. Tym sposobem możemy też zredukować stres. Gdy koncentrujemy się na lekturze, nie mamy czasu na zamartwianie się. 

Rozwijanie empatii

Czytając angażujemy się w losy bohaterów. Z jednymi sympatyzujemy i kibicujemy im, innym wręcz przeciwnie. Niektóre książki potrafią nas rozśmieszyć lub wzruszyć do łez. Wczuwając się w sytuacje postaci, rozwijamy empatię, co pozytywnie wpływa na nasze relacje z otoczeniem.

Szybkie czytanie: czy to w ogóle działa?

Likwidowanie nudy

Niejednokrotnie nie wiemy, co ze sobą począć. Wyciągamy telefon i po raz kolejny tego dnia przeglądamy tablice Facebooka czy Instagrama. W takich chwilach książka może okazać się dużo ciekawszym rozwiązaniem. Historia z interesującą fabułą sprawi, że minuty nagle zaczną płynąć szybciej. Jest to również dobry sposób na wykorzystanie czasu, jaki nieraz marnujemy dojeżdżając codziennie do szkoły czy pracy lub czekając w kolejce do lekarza.

To tylko niektóre korzyści płynące z czytania książek. Jak widać obcowanie z literaturą wpływa pozytywnie zarówno na rozwój intelektualny jak i emocjonalny. Ponadto badania pokazują, że osoby, które czytają regularnie są aktywniejsze. Chętniej uprawiają sport, angażują się społecznie i biorą udział w wydarzeniach kulturalnych. Obecnie na rynku książkowym mnogość pozycji wydawniczych jest ogromna. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Wielu opornych przekonać może to, że czytanie stało się również bardzo wygodne. Nie musimy już nosić ze sobą pięćsetstronicowego tomiszcza, wystarczy mieć przy sobie komórkę czy tablet. Jeśli wciąż się wahasz czy sięgnąć po książkę, może warto spróbować i przekonać się na własnej skórze?

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus