logo wsiiz main

POLECAMY

Grafika: Katarzyna Dudzińska

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Emotikony początkowo traktowane jako dodatek stały się integralną częścią komunikacji online. To małe, niepozorne symbole wyrażające emocje i nastrój trudne do przekazania samym tekstem. Ich znaczenie w komunikacji jest niezaprzeczalne.

Komunikacja jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Codziennie rozmawiamy układając słowa w zdania czy przekazując informacje, czy emocje w sposób niewerbalny. W dzisiejszych czasach najczęstszą formą komunikacji jest komunikacja online. Komunikatory takie jak Messenger, Instagram, czy zwykłe SMS-y są alternatywą dla wszelkiego rodzaju porozumiewania werbalnego. Mogłoby się wydawać, że porozumiewanie się za pomocą wiadomości mogłoby mieć pewną wadę jaką jest brak możliwości okazywania emocji w wypowiedziach. Jednak szybko znalazło się coś co służyłoby ekspresji. Były to emotikony. Do tej pory pamiętam różne sytuacje, w których kończyłem wypowiedzi zwykłym xD.

Krótka historia emotek

Emotikony, lub bardziej potocznie emotki, to różnego rodzaju zestawienia znaków służące do okazywania emocji w pisanym tekście. Historia takiego zestawiania znaków sięga roku 1881, gdy to 30 marca w amerykańskim piśmie „Puck” przedstawiono projekty „minek” symbolizujących kolejno zadowolenie, smutek, zobojętnienie i zdziwienie. Ich wygląd różnił się jednak od dzisiaj stosowanych :) lub :( ponieważ tamte „minki” były ustawione pionowo oraz posiadały „nos” i „brwi” co sprawiło, że były zbyt skomplikowane do użytku.

Przeczytaj także: “Rola polskich samorządów w odbudowie Ukrainy” – podsumowanie debaty

Przejście emotikon w przestrzeń internetową dokonało się jednak 19 września 1982. Wtedy też o godzinie 11:44 amerykański wykładowca Scott Fahlman z Carneige Mellon University podczas pisania maila zaproponował użycie :-) jako tekstowego przedstawienia uśmiechu przy oznaczaniu żartów w mailach. Emotka ta szybko stała się elementem korespondencji pracowników uczelni a później zyskała popularność w innych placówkach naukowych. Równie szybko zaczęły powstawać inne połączenia znaków symbolizujące na przykład zdziwienie. Emotka ta, szybko straciła „nos” ponieważ dla użytkowników telefonów wygodnie było pomijać myślnik w pisaniu sms-ów1.

telefon reakcjeMożliwość używania emotikon przyspiesza komunikację. Tym bardziej w sytuacji gdy użytkownicy są w biegu, a konieczna jest odpowiedź, reakcja na daną wiadomość.

Ewolucja emotek

Mogę śmiało powiedzieć, że od tamtego czasu emotki znacznie ewoluowały, skromne i sugestywne :) czy :( zyskały z czasem dużo więcej wariantów eksponujących inne emocje lub nawet całe sytuacje. Obecnie często odnotowuję użycia zestawów takich jak na przykład rzut stołem - (╯°□°)╯︵ ┻━┻, OwO oznaczające niewinne zaskoczenie czy lenny face ( ͡° ͜ʖ ͡°) mający różne znaczenie - często jednak sugerujący kontekst seksualny (np. „Ty już wiesz co ( ͡° ͜ʖ ͡°) „) albo złośliwe ironie w kierunku innych uczestników (np. „Genialny pomysł, sami to wymyśliliście? ( ͡° ͜ʖ ͡°)”).

Emotki te są jednak bardziej złożone niż na przykład „uśmiech”. Do ich stworzenia potrzebne jest użycie tablicy znaków Unicode, zawierającej symbole niemożliwe do napisania za pomocą domyślnej klawiatury. Zestawów takich znaków jest dużo, jednak w mojej opinii najpopularniejszą emotką, która obecnie należy głównie do języka mediów społecznościowych jest powstałe w 2003 roku „xD” lub „iksde”. Początkowo xD oznaczało zaśmianie się z żartu gdzie x oznaczał zamknięte w skos oczy a D szeroki uśmiech („Dobra widziałem to, ale i tak xD”) albo zlekceważenie drugiego rozmówcy („Szczerze to mam gdzieś wasz deadline xD”). Jednak pierwotne xD szybko zyskało wiele innych znaczeń czy wariantów takich jak xd (zaśmianie się z grzeczności), xDDDDD (wybuchnięcie śmiechem) czy XD (mocne zaśmianie się). Emotikon ten zyskał ostatecznie taką popularność, że w roku 2017 xD zwyciężyło w plebiscycie na młodzieżowe słowo roku. Poza samymi połączeniami” znaków są emotki w postaci wektorowych obrazów przedstawiających na przykład postaci, zwierzęta czy flagi.

Przeczytaj także: Przed nami Wielkie Otrzęsiny WSIiZ!

Inne wykorzystanie „minek”

Emotki poza wyrażaniem emocji mają również inne wykorzystanie. Obecnie często są wykorzystywane w marketingu. Różnego rodzaju marki używają mediów społecznościowych (Facebook, Instagram etc.) w celu budowania swoich zasięgów i dotarcia do jak największej ilości potencjalnych klientów. Użycie emotikon w postach na Facebook’u czy relacjach na Instagramie pozwala im zmniejszyć dystans między marką a potencjalnym klientem, będącym odbiorcą treści2. Oczywiście należy wiedzieć, co oznaczają dane emotikony by przekaz graficzny był zrozumiały dla odbiorcy oraz żeby dany symbol nie został wykorzystany w nieadekwatnej sytuacji (np. użycie emotki xD w reklamie zakładu pogrzebowego) ponieważ może to mieć negatywny wpływ na odbiór marki.

W związku z tym uważam, że emotikony używane w komunikacji online mają wpływ na to jak postrzegane są wypowiedzi, osoby w sieci czy nawet całe marki. Czy używanie emotek jest potrzebne? Myślę, że przy tym jak bardzo jesteśmy obecnie związani z mediami społecznościowymi, element ten nie mógłby tak po prostu zniknąć.

 


1 Polskie Radio | Historia | jb, „Emotikony – język obrazkowy, który istnieje już od dwóch wieków”, https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2706812,Emotikony-jezyk-obrazkowy-ktory-istnieje-juz-od-dwoch-wiekow, dostęp z 12.01.2023

2 Podstawka S., „Emoji w marketingu – jak komunikować się z odbiorcami poprzez emotikony?”, https://strategiczni.pl/emoji-w-marketingu-jak-komunikowac-sie-z-odbiorcami-poprzez-emotikony, dostęp z 12.01.2023 

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus