Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Oko na świat
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Z postacią bociana wiążą się różnorodne zwyczaje, jak i przesądy. Najczęściej pierwsze co przychodzi nam na myśl, gdy tylko go zobaczymy to zapowiedź nadchodzącej wiosny. Wierzy się, że oprócz wiosny bocian przynosi ze sobą również szczęście i dzieci. W Polsce natomiast bociany są ptakami szczególnymi, niejednokrotnie postrzegane jako symbol naszego kraju. Dlaczego stawia się bociana białego na miejscu orła białego? 

Polacy wiedzą, że naszym narodowym symbolem jest majestatyczny orzeł biały. Jednakże orła bardzo trudno jest zaobserwować w naturze. Dlatego w głowach osób spoza polskich granic narodziły się skojarzenia z ptakami, które są ważnym elementem tutejszych krajobrazów… z bocianami.

Według statystyk - Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku, a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem.

Stały się one symbolem krajobrazu rolniczego.  Oczywiście pod warunkiem, że na danych obszarach nie króluje intensywne rolnictwo przemysłowe z wielohektarowymi monokulturami. W celu utrzymania tego gatunku istotne jest utrzymanie i odtwarzanie terenów stanowiących ich aktywne żerowiska. Do takich terenów zaliczamy wilgotne i żyzne łąki, a także obszary podmokłe, obrzeża stawów, tereny zalewowe małych i większych rzek. Są to miejsca zasobne w pokarm przez cały sezon, nawet podczas pory szczególnie suchej. Te ptaki lubią żerować na pastwiskach. Zwłaszcza w towarzystwie pasących się tam zwierząt, ponieważ płoszą one ich potencjalne ofiary. Dobrym miejscem na szukanie pokarmu przez bociany są też pola podczas orki i żniw. Mają wtedy zdecydowanie ułatwione polowanie.

Na temat bocianów jest też kilka zaskakujących ciekawostek. Na przykład według danych z 1994/5 roku, populację na terenie Polski szacowano na około 41 000 par. Ta liczba wzrosła w latach 2004/5 do ponad 52 000. Na tamten czas dawało to ponad 100 000 pojedynczych osobników. Zwracając uwagę na budowę - okazuje się, że bocian może mieć do około 1,2 metra wzrostu. Natomiast rozpiętość skrzydeł nierzadko przekracza dwa metry. Wcześniej rekordziści wśród bocianów dożywali ponad 20 lat, ale z czasem odnotowano nawet osobniki, które przekroczyły 30 lat.

Jednak za średnią długość życia bociana przyjmuje się 8-9 lat.

Przechodząc do bocianich gniazd (które są ogromne i bardzo ciężkie) to stale rozbudowywane przez ptaki mogą osiągnąć wagę nawet 2 ton i mieć 2 metry szerokości. Z tego względu gniazda stają się niekiedy problemem. Budowane nierzadko na słupach linii energetycznych mogą je uszkodzić z uwagi właśnie na ich znaczny ciężar. Dlatego w porze zimowej podnosi się je i mocuje pod nimi specjalne podesty. Stabilizują one całość i odpowiednio rozkładają ciężar. Praktykuje się nawet pomysł na montowanie zupełnie nowych podestów, żeby zachęcić ptaki do zakładania gniazd w nowych miejscach. 

Zwykle tak się ich nie określa, ale bociany to mięsożercy. Żywią się praktycznie wszystkimi niewielkimi zwierzętami: od owadów, przez dżdżownice i pijawki, aż po kręgowce. Tak jak się im przypisuje preferują żaby, ale mniejszych gadów i gryzoni również nie odmówią. Okazjonalnie zjadają też ryby czy mniejsze ptaki. Typowo dla mięsożerców zdarza im się skłonić ku większej zwierzynie, jak łasice oraz zające.

Ten niezwykły ptak miał również swego czasu konflikt z prawem.

W 2013 roku egipska policja aresztowała bociana pod zarzutem szpiegostwa. U ptaka dostrzeżono urządzenie, które według służb mogło być aparatem, a nawet bombą. Po dokładniejszej analizie okazało się, że to jedynie nadajnik mający na celu śledzić migrację bociana. Na szczęście bociany mogą liczyć na Polskę jako własną ostoję spokoju wśród naszych pięknych krajobrazów.

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus