Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Oko na świat
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Żyjesz obecnie w czasach, gdy wszystko jest „podane na tacy”. Kiedyś ludzie, żeby się czegoś dowiedzieć, chodzili do biblioteki. Dziś wystarczy, że zajrzysz do komputera, tabletu czy smartfonu. Znajdziesz tam „dobrego wujka Google” i oczywiście Wikipedię. Jednak, co tak naprawdę wiemy o naszych elektronicznych zasobach informacji?

Dziś tj. 15 stycznia 2020 roku obchodzimy 19 urodziny Wikipedii! Z tej okazji może warto lepiej poznać tak popularną dla wszystkich użytkowników Internetu encyklopedię elektroniczną? Zacznijmy od nazwy – prosta, ale czy wiesz co oznacza? Jest to mieszanka dwóch wyrazów.

Słowo „wiki” pochodzi z języka hawajskiego i oznacza „szybko”, do niego właśnie dodano słowo „encyklopedia”.

Z tego wynika, że Wikipedia to dosłownie „Szybka encyklopedia”. Natomiast jej slogan brzmi: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”. Nie jest tak bez powodu. Nie każdy wie, że Wikipedia ma kilka milionów autorów, ponieważ każda osoba z dostępem do Internetu może ją wspomóc własnymi treściami.

Kwestia powszechnego uzupełniania Wikipedii niejednokrotnie przysporzyła znacznych problemów. Przede wszystkim rzekome daty śmierci przyzwyczaiły nas do kwestionowania rzetelności wszystkich informacji w niej zawartych. Najpoważniejszej wpadki Wikipedia doświadczyła w 2006 roku - „John Siegenthaler, asystent Roberta Kennedy’ego, dowiedział się z niej, że zamieszany był w morderstwo braci Kennedych!”. Natomiast większość pomyłek ma z reguły charakter humorystyczny. Powstała nawet lista usuniętych z Wikipedii artykułów o dziwnych tytułach. Co więcej popularne jest umieszczanie żartów wśród różnych treści np. kiedyś w tekście o płatnych mordercach znalazł się dopisek od autora - „ta lista jest niekompletna, możesz pomóc ją rozwijać. Prosimy nie rozwijać listy poprzez zabijanie kolejnych ludzi”.

Droga od pomysłu do powstania samej Wikipedii nie była długa. Larry Sanger, a właściwie Lawrence Mark Sanger oraz Jimmy Wales są uznani za jej założycieli.

Pierwotnie Wales stworzył projekt o nazwie Nupedia, który miał być pierwszą na świecie encyklopedią w całości redagowaną przez wolontariuszy. Niestety pod koniec 2000 roku projekt zakończył się fiaskiem.

Później przyszedł czas na wznowienie projektu. Ponoć 10 stycznia 2001 roku Larry Sanger powiedział, że Wikipedia powinna być stworzona natychmiast. W skutek tego pomysłu Wikipedia została zarejestrowana już 15 stycznia 2001 roku. W Polsce stała się dostępna od 26 września tego samego roku. Z kolei jej założycielami są Krzysztof Jusiatowicz i Paweł Jochyma.

Co ciekawe, twórcy Wikipedii stworzyli również Fundację Wikimedia. To organizacja non-profit, która wspiera przeróżne projekty oparte na idei „Wiki”. Wikipedia jest jednym z projektów współtworzonych przez internautów, który znajduje się pod opieką wspomnianej fundacji. Partnerem Fundacji Wikimedia ze strony Polski jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Wikipedia, która jest współczesną kopalnią wiedzy i informacji (nie zawsze prawdziwych) dorobiła się do tej pory już ponad 300 wersji językowych.

Siostrzane projekty Wikipedii to: Wikisłownik (Wielojęzyczny słownik), Wikinews (Serwis informacyjny), Wikicytaty (Kolekcja cytatów), Wikiwersytet (Wolna edukacja), Wikibooks (Wolne podręczniki), Wikiźródła (Wolna biblioteka), Wikipodróże (Informacje turystyczne), Wikidane (Repozytorium danych), Commons (Repozytorium mediów) oraz Wikispecies (Katalog gatunków). Oprócz tego Wikipedia jest jedną z 10 najczęściej odwiedzanych stron internetowych w Polsce. 

Popularne

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus