Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Kadr z filmu "Chłopi"

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Wśród nowości filmowych, które zagościły w kinach, znalazło się miejsce dla dzieła szczególnego - ekranizacji jednego z kamieni węgielnych polskiej literatury, powieści "Chłopi" autorstwa Władysława Reymonta. Reżyseria w rękach Doroty i Hugh Welchmanów pozwoliła na przeniesienie tej klasycznej historii w nowe, nieodkryte dotąd rejony artystycznej ekspresji.

Fabuła filmu osadzona jest w urokliwej wiosce Lipce, gdzie widzowie mają okazję zanurzyć się w życie rodziny Borynów i losy tajemniczej Jagny. Scenariusz skrupulatnie splata ze sobą tradycyjne elementy kultury wiejskiej, oferując widzom nie tylko opowieść, ale i doświadczenie. Zmieniające się pory roku i związane z nimi prace na roli nie są tylko tłem, ale kluczowymi aktorami dramatu. Dzięki nim odkrywamy surowość i piękno życia na wsi, elementy te stanowią bowiem integralną część narracji.

Pełna pasji obsada ożywia klasyczną opowieść

Sukces filmu, potwierdzony polskim kandydatem do Oscara, jest także wynikiem niezwykłego zespołu aktorskiego. Mirosław Baka, Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk i Sonia Mietielica, to tylko niektóre z nazwisk, które wnieśli w projekt całe swoje zaangażowanie. Ich wyraziste kreacje dodają postaciom głębi, sprawiając, że ich wewnętrzne konflikty i emocje są namacalne dla widzów.

Innowacyjność poprzez animację: Kiedy sztuka spotyka się z kinem

Jednak to, co najbardziej rzuca się w oczy, to unikalna technika animacji malarskiej. Sceny, zrealizowane z dbałością o najdrobniejsze detale, sprawiają wrażenie, jakby ożywione płótna malarskie wyrwały się z ram i nabrały trzeciego wymiaru. Malarstwo olejne użyte w filmie nie jest tu tylko narzędziem, ale kluczowym elementem narracyjnym, który intensyfikuje dramatyzm opowieści i wzmaga emocjonalne zaangażowanie.

Chłopi02Kadr z filmu "Chłopi" reż. Dorota Kobiela-Welchman i Hugh Welchman

Odcienie postaci: Gdzie film pozostawia miejsce na więcej

Film nie jest jednak pozbawiony słabszych stron. Postać Jagny, mimo silnej i przekonującej kreacji Kamili Urzędowskiej, pozostaje nieco jednowymiarowa, przedstawiona głównie jako ofiara okoliczności. Jej kompleksowość, a także dynamika relacji z innymi postaciami, mogłyby zostać lepiej zarysowane, co pozwoliłoby widzowi na głębszą empatię i zrozumienie jej motywacji i wewnętrznych konfliktów.

Przeczytaj także: Kosmiczny Hackathon w Podkarpackim Centrum Innowacji

Odważna wizja w świeżej interpretacji - ponowne odkrycie "Chłopów"

Mimo tych niedoskonałości, Welchmanowie zasługują na uznanie za swoją śmiałą wizję. Ich adaptacja "Chłopów" jest nie tylko wiernym odwzorowaniem oryginału, ale także jego reinterpretacją. Świeże spojrzenie reżyserów wzbogaca klasyczną opowieść o nowe, innowacyjne elementy, co sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej uniwersalna i ponadczasowa.

Projekt ten był niewątpliwie ambitnym przedsięwzięciem, wymagającym nie tylko zrozumienia literackiego pierwowzoru, ale i odwagi, by przekształcić go w coś nowego. Efektem jest film, który, będąc zarówno hołdem dla Reymonta, jak i autonomicznym dziełem sztuki, przemawia do widzów na różnych poziomach, ukazując uniwersalne prawdy życiowe poprzez pryzmat lokalnych tradycji i historii.

OBEJRZYJ TRAILER

Chłopi_trailer.jpgZobacz: CHŁOPI | oficjalny zwiastun (official trailer) / źródło: YT @NEXTFILMPL

Przeczytaj także: Złap okazję, aby zobaczyć WSIiZ od środka!

Zachęcamy społeczność akademicką oraz miłośników filmu i literatury do obejrzenia "Chłopów". To nie tylko okazja do ponownego spotkania z klasyką, ale także szansa na dialog między tradycją a nowoczesnością, między historią a współczesnością. To film, który zasługuje na uwagę, dyskusję i przemyślenia, niezależnie od indywidualnych doświadczeń czy preferencji artystycznych.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus